گوگل پیکسل 3a و 3a ایکس ال با پیکسل 3 و پیکسل 3 ایکس ال چه تفاوت‌هایی دارند

گوگل پیکسل 3a و 3a ایکس ال با پیکسل 3 و پیکسل 3 ایکس ال چه تفاوت‌هایی دارند

گوگل پیکسل 3a و 3a XL قیمتی تقریبا برابربا نصف نسخه‌های اصلی خود دارند؛ اما دلیل این تفاوت قیمت چیست؟

گوگل که بعد از معرفی سری پیکسل، گزینه‌ای برای طرفداران گوشی‌های میان‌رده روی میز خود نداشت، با اضافه‌کردن دو نسخه‌ی اقتصادی به خانواده‌ی پیکسل ۳ به‌طور رسمی به عرصه رقابت میان‌رده‌ها پا گذاشت. دو گوشی جدید گوگل در مشخصه‌های زیادی نسبت‌به نسخه‌های اصلی دست‌خوش تغییر شده‌اند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

طراحی

هر دو گوشی میان‌رده‌ی گوگل نسبت‌به نسخه‌های پرچم‌دار خود از لحاظ ابعاد بزرگ‌تر هستند. این بزرگتربودن هرچند در پیکسل 3a افزایش ۰.۱ اینچی اندازه‌ی نمایشگر را به‌ارمغان آورده، در پیکسل 3a XL با کوچک‌تر شدن نمایشگر از ۶.۳ اینچ به ۶.۰ همراه بوده است. این مسئله ارتباط مستقیم با وجود بریدگی بالای نمایشگر در پیکسل ۳ ایکس ال و نبود آن در پیکسل 3a ایکس ال دارد. تفاوت عمده‌ی دیگر، بازگشت جک هدفون به نسخه‌های جدید است که هرچند عده‌ای آن را بازگشت به عقب می‌دانند، اما می‌تواند کاربران زیادی را خوشحال کند.

نمایشگر

وجود ناچ یا بریدگی بالای نمایشگر تنها تغییر در بخش نمایشگر نسخه‌ی ایکس ال نیست و گوگل رزولوشن تصویر را نیز در این گوشی از ۱۴۴۰ در ۲۹۶۰ به ۱۰۸۰ در ۲۱۶۰ کاهش داده است. همچنین درحالی‌که صفحه‌ی زیرین نمایشگر در نسخه‌های پرچم‌دار از جنس پلاستیک بود (POLED)، در نسخه‌های اقتصادی، این صفحه از جنس شیشه است. گوگل در پیکسل 3 و 3 ایکس ال از محافظ گوریلا گلس ۵ استفاده کرده بود؛ اما در نسخه‌های اقتصادی محافظ ارزان‌تر دراگون‌تیل (Dragontail) را ترجیح داده است.

پردازنده

بارزترین تفاوت پیکسل‌های جدید را می‌توان پردازنده‌ی آن‌ها دانست. درحالی‌که در پیکسل ۳ و ۳ ایکس ال شاهد به‌کارگیری پردازنده‌ی پرچم‌دار اسنپدراگون ۸۴۵ بودیم، در نسخه‌های جدید به پردزنده‌ی میان‌رده اسنپدراگون ۶۷۰ بسنده شده است. این پردازنده هرچند همانند اسنپدراگون ۸۴۵ از لیتوگرافی ۱۰ نانومتری بهره برده است و عملکرد بهینه‌ای دارد، اما براساس نوع و سرعت هسته‌های پردازشی در رده‌ی متوسط قرار می‌گیرد.

pixel

دوربین

خبر خوش برای طرفداران گوشی‌های میان‌رده این است که گوگل مشخصات دوربین اصلی را در هر دو گوشی جدید حفظ کرده است. این یعنی دوربین اصلی پیکسل‌های اقتصادی با نسخه‌های پرچم‌دار خود تفاوتی ندارد و هر چهار گوشی خانواده‌ی پیکسل ۳ از یک حسگر ۱۲.۲ مگاپیکسلی و البته نرم‌افزار مشابه برای ثبت تصاویر بهره می‌برند؛ اما در بخش دوربین سلفی، ماجرا کمی متفاوت است. درحالی‌که در پیکسل ۳ و پیکسل ۳ ایکس ال شاهد استفاده از دو حسگر ۸ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/1.8 و f/2.2 بودیم، در نسخه‌های اقتصادی به یک حسگر ۸ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2.0 بسنده شده است.

Pixel 3XL

باتری و قیمت

از نظر حجم باتری گنجانده شده در چهار گوشی گوگل برتری خاصی در مقایسه‌های نسخه‌های مرتبط دیده نمی‌شود؛ هرچند نباید تلاش گوگل در افزایش ظرفیت باتری را نادیده گرفت، اما باتری پیکسل 3a نسبت‌به پیکسل ۳ تنها ۸۵ میلی‌آمپرساعت افزایش ظرفیت داشته و باتری پیکسل ۳ از ۳۴۳۰ میلی‌آمپر ساعت به ۳۷۰۰ میلی‌آمپرساعت ارتقا پیدا کرده است. نکته‌ی قابل‌توجه در این‌رابطه، حذف پشتیبانی از شارژ بی‌سیم در نسخه‌های اقتصادی است.

درخصوص قیمت گوشی باید گفت گوگل با تغییراتی که در دستگاه‌های پیکسل جدید به وجود آورده، موفق شده است قیمت آن‌ها را نسبت به نسخه‌های پرچم‌دار خود به بیش از نصف کاهش دهد. پیکسل ۳ سال گذشته با قیمت ۸۵۰ یورو معرفی شد؛ درحالی‌که پیکسل 3a روز گذشته با برچسب قیمت ۳۶۰ یورویی رونمایی شد. همچنین در نسخه‌ی ایکس ال شاهد کاهش قیمت از ۹۶۰ یورو در نسخه‌ی پرچم‌دار به ۴۳۰ یورو در نسخه‌ی اقتصادی بودیم.

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده