گارتنر: آیفون 10 بر رشد فروش گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۱۸ تأثیرگذار است

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
مؤسسه گارتنر ادعا می‌کند که آیفون ۱۰ اپل با وجود قیمت بالا، بر فروش گوشی‌های هوشمند در سال آینده میلادی تأثیرگذار خواهد بود.
تبلیغات

مؤسسه گارتنر در جدیدترین پیش‌بینی خود، اعلام کرده است که فروش گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۱۸ به رشد بازخواهد گشت و آیفون ۱۰ (iPhone X)، یک عامل کلیدی برای رشد فروش گوشی‌های هوشمند در ایالات متحده، چین و اروپا است. در همین رابطه روبرتا کوزا، سرپرست بخش تحقیق در گارتنر، می‌گوید:

البته مؤسسه گارتنر مدعی است که کمبود قطعات، یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر فروش گوشی‌های هوشمند خواهد بود که باعث می‌شود فروش گوشی‌های همراه در سه‌ماهه جاری با محدودیت مواجه شود و بدین شکل، بخشی از فروش آن‌ها از سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ به اوایل سال آینده موکول خواهد شد.

به‌عنوان مثال، می‌توان از آیفون ۱۰ (iPhone X) نام برد که بازده تولید کم برخی از قطعات برای آن باعث شده است تولید این محصول تحت‌تأثیر قرار بگیرد. ماژول دوربین سه‌بعدی که برای احراز هویت کاربران در پرچم‌دار جدید اپل به کار گرفته می‌شود، به‌شدت روی تولید کم آیفون ۱۰ تأثیر داشته است؛ البته یکی از زنجیره‌های تأمین برای این مدل ادعا می‌کند که بازدهی تولید قطعه برای آیفون ۱۰ اکنون رو به افزایش است.

مؤسسه گارتنر در ادامه‌ی پیش‌بینی خود، اعلام کرده است که مجموع فروش گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌های شخصی در سال آینده با رشد مواجه خواهد بود؛ به‌طوری‌که انتظار داریم در مجموع ۲.۳۵ میلیارد دستگاه به فروش برسد که نزدیک به ۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

البته ادعا می‌شود که گوشی‌‌های موبایل باعث این رشد خواهند بود و فروش رایانه‌های شخصی به تنهایی ۴.۴ درصد نسبت به سال گذشته، کاهش خواهد داشت. البته این موضوع بنابر اعلام سرپرست ارشد تیم تحقیق گارتنر، بدین معنی نیست که رایانه‌های شخصی دیگر اهمیت چندانی ندارند؛ کاربران تنها ترجیح می‌دهند از رایانه‌های شخصی خود برای مدت طولانی‌تری استفاده کنند که باعث می‌شود فروش رایانه‌های شخصی کاهش داشته باشد. در همین رابطه، اعلام شده است:

در رابطه با آیفون ۱۰ که به‌عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار بر فروش گوشی‌های هوشمند اعلام شده است، باید گفت این مدل تا ماه نوامبر به بازار عرضه نخواهد شد. کاربران ترجیح می‌دهند گوشی‌های هوشمند خود را در سال ۲۰۱۸ با این مدل تعویض کنند و روند مذکور در سال آینده، شدت بیشتری خواهد گرفت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات