تاریخ رونمایی گلکسی بوک ۴ فاش شد؛ لپ تاپ پرچمدار سامسونگ با پردازنده نسل ۱۴

دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
تصویر رندر لپ تاپ گلکسی بوک ۴ سامسونگ
سامسونگ به‌زودی از گلکسی بوک ۴، لپ تاپ پرچمدار خود با پردازنده‌ی نسل ۱۴ میتیور لیک اینتل، رونمایی خواهد کرد.
تبلیغات

به گزارش یونهاپ نیوز، سامسونگ قصد دارد در تاریخ ۲۴ آذر ماه، لپ تاپ رده بالای گلکسی بوک ۴ را با پردازنده اینتل Meteor Lake رونمایی کند. این رویداد تنها یک روز پس از رونمایی کامل پردازنده‌های میتیور لیک در ۲۳ آذر، برگزار می‌شود.

گزارش منبع کره‌ای تأیید کرد که گلکسی بوک ۴ از پردازنده‌های Core Ultra اینتل که دسته‌ی رده‌بالای سری Meteor Lake هستند استفاده می‌کند. این اسامی قرار است جایگزین Core i5 و i7 و i9 شوند.

دستگاه‌های نسل فعلی گلکسی بوک ۳ پردازنده‌هایی تا سطح Core i7 دارند؛ بنابراین می‌توان انتظار داشت که سامسونگ بیشتر به تراشه‌های دسته‌ی Core Ultra 7 مانند Core Ultra 7 155H متکی باشد. البته گلکسی بوک ۳ اولترا از پردازنده‌ی Core i9 بهره می‌برد و به همین علت شاید سامسونگ حتی از Core Ultra 9 185H یا پردازنده قدرتمند دیگری نیز در سری گلکسی بوک ۴ استفاده کند.

تصویر لپ تاپ گلکسی بوک ۳ سامسونگ از نمای کناری
لپ تاپ سامسونگ گلکسی بوک ۳ الترا

اگرچه مراسم سامسونگ برای تاریخ ۲۴ آذر ماه برنامه‌ریزی شده است، اما تاریخ عرضه‌ی واقعی گلکسی بوک ۴ هنوز مشخص نیست. ممکن است سامسونگ این دستگاه را در پایان دسامبر (اوایل دی ماه) یا اوایل ژانویه (اواسط دی ماه) عرضه کند.

با توجه به اینکه نمایشگاه CES در هفته‌ی اول ژانویه (اواسط دی ماه) برگزار می‌شود، این امکان وجود دارد که در آن زمان شاهد عرضه‌ی گلکسی بوک ۴ باشیم.

علاقه‌ی سامسونگ به سری میتیور لیک اینتل ظاهراً به‌دلیل قابلیت‌های هوش مصنوعی این تراشه‌ها است. پردازنده‌های این سری حاوی یک واحد پردازش عصبی (یا NPU) خواهند بود که می‌تواند برای تسریع عملکرد مدل زبانی بزرگ (LLM) «گاوس» سامسونگ استفاده شود.

گاوس ماه گذشته معرفی شد و انتظار می‌رود که اوایل سال آینده میلادی (اواسط دی ماه) در گوشی هوشمند گلکسی S24 این شرکت ظاهر شود. با این حال، لپ تاپ سامسونگ گلکسی بوک ۴ ممکن است نخستین دستگاه کره‌ای‌ها باشد که گاوس را به خدمت می‌گیرد.

یونهاپ نیوز همچنین گزارش داده است که ال‌جی و اچ‌پی روی لپ‌ تاپ‌های جدید میتیور لیک خود کار می‌کنند که چندان مایه‌ی تعجب نیست؛ اما از آنجا که هنوز در حال بررسی و تست هستند، احتمالاً نمی‌توانند همزمان با سامسونگ محصولات جدیدشان را به بازار عرضه کنند.

در گزارش‌های پیشین، نام دل، ایسوس و ایسر نیز به‌عنوان عرضه‌کنندگان لپ‌ تاپ‌ بهره‌مند از پردازنده‌های میتیور لیک اینتل ثبت شده بود؛ اما عدم اشاره به نام اچ‌پی و ال‌جی بیانگر عقب‌تر بودن این شرکت‌ها در روند توسعه ی محصول است و احتمالاً رویداد معرفی لپ تاپ‌های مجهز به میتیور لیک این دو شرکت به سال آینده موکول خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات