9 دلیل برای مهاجرت از Facebook به Google+

9 دلیل برای مهاجرت از Facebook به Google+

وقتی مردم سؤال "آیا گوگل‌پلاس می‌تواند فیس بوک را مغلوب کند؟" را بیان می‌کنند یک موضوع را مدنظر قرار نداده اند. در واقع رقابت آغاز شده، جنگ میان دو وب سایت نیست گوگل‌پلاس فراتر از یک سایت است.

دلیلی که گوگل این پروژه را Google+ Project می‌نامد این است که Google+ در آینده به بخش اصلی هویت گوگل تبدیل می‌شود و کل شرکت را تغییر شکل می‌دهد. پس بهتر است بپرسیم آیا گوگل می‌تواند فیس بوک را شکست دهد؟ البته فیس بوک بسیار قوی تر از آن است که Google+ بتواند به‌راحتی آن را مغلوب کند ولی Google+ امکانات جذابی دارد که ممکن است باعث پیروزی آن شود.

پیش از بررسی برتری های Google+، بهتر است مقاله معرفی کامل شبکه اجتماعی گوگل را ملاحظه فرمایید. در این مقاله امکانات Google+ را با ویدیوهای مربوطه مشاهده خواهید کرد.

در ادامه 9 مزیت و برتری Google+ نسبت به Facebook را ملاحظه خواهید کرد:

یکپارچه سازی با سرویس‌های مختلف گوگل

plusinteg-5191641

مهم‌ترین برتری Google+ در یکپارچگی آن با سرویس‌های متنوع گوگل است تمام سرویس‌های گوگل از جستجو در اسناد و ویدیوها تا Picasa به شبکه اجتماعی Google+ متصل هستند. Google+ همچنین در نوار بالای سرویس‌های گوگل قرار دارد و کاربر را از وقایع اتفاق افتاده با خبر می‌سازد تا کاربر در تمام سرویس‌های گوگل به سرعت به آن‌ها دسترسی داشته باشد. Google+ در سمت راست نوار مشکی هدایت کننده گوگل قرار دارد و کاربر را از پیغام ها،به‌روزرسانی ها و وقایع مطلع می‌کند. در حال حاضر سرویس‌های مختلف گوگل از Gmail, Docs تا موتور جستجو میلیون‌ها کاربر دارند و این کاربرها راحتر از Google+ استفاده خواهند کرد.

مدیریت بهتر دوستان

circles-5190846Google+ دارای امکان بسیاری دوست داشتنی به نام Circles است که کاربر ازطریق آن می‌تواند به‌راحتی دوستان خود را در حلقه های متفاوت دسته‌بندی کند تا محتوای مورد نظر را تنها بین افراد یک حلقه به اشتراک بگذارد. کاربر می‌تواند با دوستان خود در یک حلقه چت یا مکالمه ویدیوی داشته باشد. در فیس بوک نیز می‌توان دوستان را در گروه های مختلف دسته‌بندی کرد ولی گروه ها به هیچ وجه به خوبی حلقه ها نیستند.

نرم افزار بهتر موبایل

اگر شما هم کاربر اندروید هستید یعنی تبلت یا تلفن هوشمند اندرویدی دارید، Google+ نرم افزار بسیار ساده و کارآمدی برای شما دارد با این نرم افزار به‌راحتی می‌توانید از امکانات بسیار خوب این شبکه اجتماعی در ابزار موبایل خود استفاده کنید. گوگل امیدوار است تا کاربران انبوه اندورید را به سمت این شبکه اجتماعی جذب کند و اعلام کرده که د ر آینده امکانات ویژه ایی را برای کاربران اندروید ارائه خواهد کرد.

یافتن ساده محتوا برای اشتراک‌گذاری

Sparks، یکی از امکانات Google+ است که آن را با Facebook متمایز می‌کند. Spark به دیتابیس غنی گوگل دسترسی دارد و از امکانات موتور جستجوی این شرکت برای یافتن محتوا (عکس، متن، فیلم و غیره) استفاده می‌کند و محتوا را براساس موارد مورد علاقه کاربر به او پیشنهاد می‌کند تا به‌راحتی بین دوستانش به اشتراک بگذارد. این قابلیتی است که Facebook هرگز به آن دست نخواهد یافت چون فیس بوک موتور جستجو ندارد و حتی اگر مایکروسافت بخواهد با آن همکاری کند بازهم موتور جستجوی Bing قابل مقایسه با Google نخواهد بود. با Spark کاربر نیازی ندارد برای یافتن محتوای مورد نظر خود جستجو کند خود Google+ موارد را به کاربر پیشنهاد می‌دهد.

می‌توانید اطلاعات خود را پس بگیرید

فیس بوک به دلیل نحوه نمایش اطلاعات شخصی کاربران بد نام است. در فیس بوک بخشی از اطلاعات کاربر همیشه برای عموم قابل نمایش است و به سختی می‌توان پروفایل فیس بوک را برای همیشه حذف کرد. اما Google+ این امکان را فراهم کرده است و کاربر می‌تواند تمام اطلاعات خود را دانلود کرده و پروفایل خود را به همراه تمام اطلاعات آن حذف کند. این امکان توسط ابزاری به نام Data Liberation فراهم شده است. کاربر با چند کلیک ساده کلیه اطلاعات خود شامل تصاویر، ویدیوها، متون، Stream ها، کانتکت ها و غیره را روی کامپیوتر خود دانلود می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Data Liberation به مقاله "سرویس Google Takeout: راه آسان برای دریافت و همراه داشتن تمام اطلاعات شخصی تان" مراجعه کنید.

تگ کردن بهتر افراد به تصاویر

زمانی که در Google+ در حال مشاهده تصاویر هستید می‌توانید افراد را به یک تصویر تگ کنید شبیه کاری که در فیس بوک انجام می دهید. یک مربع کوچک روی چهره شخص می کشید و سپس نام او را وارد می‌کنید. اما یک تفاوت عمده در نحوه مدیریت حریم شخصی در گوگل وجود دارد. زمانیکه شما شخصی را به یک تصویر تگ می‌کنید یک پیغام نمایش داده می‌شود که در آن به کاربر اعلام می‌کند: "شخص تگ شده از تگ شدنش در این تصویر مطلع خواهد شد، کاربر تگ شده می‌تواند به تصاویر مرتبط با این آلبوم دسترسی داشته و آن‌ها را مشاهده کند".

گوگل همچنین از امکان تشخیص چهره خودکار، دوری کرده است در حال حاضر فیس بوک بصورت خودکار چهره افراد موجود در تصاویر آپلود شده کاربر را تشخیص داده و آن‌ها را تگ می‌کند. گوگل نیز قدرت اعمال چنین امکانی را دارد همان‌طورکه نرم افزار Picasa این کار را به خوبی انجام می‌دهد ولی از آن پرهیز کرده است.

امکان مکالمه ویدیویی چند نفره

googlehangouts-5191375

Google+ برای غلبه بر فیس بوک قابلیت های بسیاری در زمینه چت و مکالمه ارائه کرده است.Google+ علاوه بر امکان چت نوشتاری، مکالمه ویدیوی را نیز به کاربران ارائه می‌دهد. با Hangout در Google+ می‌توان با دوستان، همکاران یا اقوام خود در یک حلقه گفتگوی ویدیویی چند نفر داشت. Hangout بسیار خوب طراحی شده است و همزان با گفتگوی ویدیوی می‌توان از گفتگوی نوشتاری نیز استفاده کرد.Hangout علاوه بر استفاده های شخصی می‌تواند برای جلسات شرکت‌ها و تشیکلات مختلف استفاده شود. در حال حاضر فیس بوک هیچ سرویش مشابه ایی ندارد ولی شایعات حاکی از آن است که فیس بوک به کمک اسکایپ قصد دارد امکان مکالمه ویدیویی را به Facebook اضافه کند.

اشتراک گذری امن تر محتوا

طرفداران حریم شخصی همواره از شبکه‌های اجتماعی درخواست دارند تا به کاربران اجازه دهند برای تک تک محتوای به اشتراک گذاشته شده سطح دسترسی تعیین کنند. در حال حاضر در فیس بوک می‌توانید برای انواع مختلف محتوا دسترسی تعیین کنید ولی نمی توانید برای هر محتوای به اشتراک گذاشته شده سطح دسترسی متفاوتی داشته باشید. اما Google+ این امکان را به کاربر می‌دهد، کاربر می‌تواند در زمان به اشتراک‌گذاری محتوا، حلقه های دوستان خود را نیز انتخاب کند یعنی می‌تواند یک عکس را تنها برای دوستان یک حلقه به اشتراک بگذارد.

گوگل ناظر بهتری بر اطلاعات شخصی کاربران است

یکی از مهم‌ترین موارد در راه اندازی شبکه اجتماعی حفظ اطلاعات شخصی کاربران است. فیس بوک یک شرکت جوان است که به‌تازگی رشد کرده و در طی چند سال اخیر اشتباهات زیادی را مرتکب شده است. اما گوگل برخلاف فیس بوک یک شرکت کاملا جا افتاده و شکل یافته ایی است که همواره به حفظ حریم شخصی و محافظت از اطلاعات شخصی کاربران مشهور است. گوگل تحت هیج شرایطی حاضر به ارائه اطلاعات شخصی کاربران به دولت ها یا تشکل های مختلف نشده است.

منبع: PC World

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده