10 دلیل برای مهاجرت به فایرفاکس 5

10 دلیل برای مهاجرت به فایرفاکس 5

موزیلا تصمیم گرفته تا نسخه جدید فایرفاکس را با تغییرات کمتر ولی سریعتر منتشر کند، فایرفاکس 5 پس از گذشت 3 ماه از انتشار نسخه 4، دیروز منتشر شد و نسخه بعدی فایرفاکس نیز 6 هفته دیگر عرضه خواهد شد. فایرفاکس پس از Internet Explorer محبوب ترین مرورگر وب در دنیا است. در ادامه 10 قابلیت خاص و دوست داشتنی فایرفاکس 5 معرفی شده است.

موزیلا دیروز نسخه 5 فایرفاکس را با تغییرات جزئی منتشر کرد جهت کسب اطلاعات بیشتر در تغییرات جدید این مرورگر به مقاله "فایرفاکس 5 رسما منتشر شد" مراجعه نمایید.

مانع وب سایت ها برای ردیابی یا دنبال کردن شما شوید

01_firefox_5_track

در فایرفاکس 4 امکانات جدیدی به نام Do-Not-Track برای کنترل حریم شخصی کاربران اضافه شد که به وب سایت ها و تبلیغ کننده ها اعلام می کرد که کاربر تمایل ندارید فعالیتش در وب بررسی شود. متاسفانه این گزینه از منوی Advanced Setting خارج شد. اما در فایرفاکس 5 این امکان به "Tell web sites I do not want to be tracked" تغییر نام یافته و در مرورگر گنجانده شده است.

امکان سئویچ کردن بین نسخه های مختلف

firefox-channel-switcher

در صورتی که نسخه جدید فایرفاکس 5 را برروی نسخه های بتا نصب کنید نسخه جدید بصورت خودکار، جایگزین نسخه قبلی می شود ولی اگر با نسخه جدید به مشکل برخوردید به راحتی می توانید آن را با نسخه قبلی جایگزین کنید برای این کار از منوی Help وارد About شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از روند تولید نسخه های مختلف فایرفاکس و آشنایی با کانال های تولید نرم افزار در موزیلا به این مقاله مراجعه نمایید.

همیشه سایت های مورد علاقه خود را باز نگه دارید

04_pin_to_tab

یکی از قابلیت های دوست داشتی در فایرفاکس که البته در Google Chrome نیز وجود دارد اضافه کردن یک صفحه به لیست App Tab است. تب صفحه هایی که App می شوند در سمت چپ مرورگر بصورت فشرده شده نمایش داده می شوند و با بستن و باز کردن مرورگر بسته نمی شوند. برای App کردن یک صفحه می توانید برروی تب آن دکمه سمت راست ماوس را فشار داده و سپس Pin as App Tab را انتخاب نمایید.

مدیریت راحت چندین تب

group_firefox_5

فایرفاکس دارای قابلیت منحصر به فردی به نام Panorama است که مدیریت تب ها را ساده تر و بهتر از رقبای خود کرده است. در فایرفاکس توسط، Panorama می توان تب ها را گروه بندی کرد. بعنوان مثال می توانید وب سایت های خبری را در یک گروه و وب سایت های تفریحی را در گروه دیگر قرار دهید. برای دسترسی به این قابلیت برروی آیکون فلش در گوشه بالا سمت راست صفحه کلیک کنید و یا از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+E استفاده نمایید. هر تعداد که دوست دارید گروه ایجاد کنید و هر زمان که تمایل داشتید وب سایت های هر گروه را مشاهده کنید، روی گروه مورد نظر کلیک نمایید.

تب ها را بین ابزارهای مختلف همگام (Sync) کنید

sync_firefox_5

هر چند گوگل کروم از طریق اکانت گوگل، همگام کردن بوک مارک و افزونه ها را بین کامپیوترهای مختلف ممکن می سازد ولی جدیدترین نسخه فایرفاکس علاوه بر این ها امکان همگام کردن تب ها را نیز می دهد. این بدین معناست که تب های باز شده در کامپیوتر شما می تواند در لپ تاپ و یا تلفن اندرویدی شما نیز نمایش داده شوند. برای فعال کردن این قابلیت از منوی Tools وارد Option شده و سپس Sync را انتخاب کنید. برای استفاده از این سرویس مجانی می بایست یک اکانت بسازید.

اگر قصد دارید بوک مارک ها، لیست سایت های بازدید شده (History) و رمزهای عبور خود را بین مرورگرهای مختلف نیز همگام کنید می توانید از افزونه XMarks که در تمام مرورگرها قابل اجراست، استفاده نمایید.

یک وب سایت را دوبار باز نکنید

5_switch_to_tab_firefox_5

در فایرفاکس اگر یک وب سایت را باز کرده باشید و بین تب های زیاد مشخص نباشد، زمانی که آدرس وب سایت را مجددا در یک تب جدید وارد نماید، گزینه Switch to tab در پایین نوار آدرس نمایش داده می شود که با کلیک کردن برروی آن به تب مربوطه ارجاع داده می شوید. این قابلیت هم از بازکردن مکرر یک وب سایت جلوگیری می کند و هم به کاربر این امکان را می دهد که یک تب را از میان تب های بسیار پیدا کند.

صفحه ها را روان تر اسکرول کنید

smoth_firefox_5

زمانی که در صفحه طویل به بالا و یا پایین اسکرول می کنید صفحه بصورت بریده بریده حرکت می کند در فایرفاکس می توانید صفحات را بصورت روان و پیوسته اسکرول کنید. برای فعال کردن این قابلیت از منوی Tools وارد Option شده و سپس تب Advanced را انتخاب نمایید. گزینه Use Smooth scrolling باعث فعال شدن اسکرول روان صفحات وب می شود.

افزونه های پیشنهادی فایرفاکس را نصب کنید

کارکردن با رابط کاربری سیستم جدید مدیریت افزونه های (Add-Ons) فایرفاکس بسیار ساده تر و بهتر شده است. به راحتی می توانید به افزونه های نصب شده و افزونه های موجود سئویچ کنید و یا افزونه های پیشنهادی خود موزیلا را نصب و استفاده نمایید. موزیلا لیست افزونه های پیشنهادی را براساس افزونه های فعلی نصب شده برروی فایرفاکس کاربر پیشنهاد می دهد. به این ترتیب کاربر می تواند براساس نیاز خود بهترین افزونه ها ممکن را انتخاب و نصب نماید.

از فایرفاکس در تلفن همراه خود لذت ببرید

نسخه موبایل فایرفاکس تنها برروی ابزارهای مبتنی بر اندروید و تلفن Nokia N900 نصب می شود. نسخه موبایل قادر است با نسخه دسکتاپ همگام شود. نسخه موبایل فایرفاکس یکی از بهترین مرورگرهای ممکن برای تلفن های اندرویدی است. البته گوگل نیز نسخه موبایل مرورگر Chrome را برای تلفن های اندرویدی منتشر کرده است اما برای همگام کردن آن با کامپیوتر می بایست از افزونه Chrome to Phone استفاده نمایید.

پشتیبانی از CSS های انیمشن

این فناوری جابجایی و حرکت عناصر صفحه وب را ممکن می سازد و باعث پویاتر شدن صفحات وب می گردد. فایرفاکس 5 پشتیبانی کامل تری از CSS 3 و HTML 5 دارد.

منبع: Web User


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید