10 دلیل برای مهاجرت به فایرفاکس 5

10 دلیل برای مهاجرت به فایرفاکس 5

فایرفاکس پس از Internet Explorer محبوب‌ترین مرورگر وب در دنیا است. در ادامه 10 قابلیت خاص و دوست داشتنی فایرفاکس 5 معرفی شده است.

موزیلا تصمیم گرفته تا نسخه جدید فایرفاکس را با تغییرات کمتر ولی سریع‌تر منتشر کند، فایرفاکس 5 پس از گذشت 3 ماه از انتشار نسخه 4، دیروز منتشر شد و نسخه بعدی فایرفاکس نیز 6 هفته دیگر عرضه خواهد شد. موزیلا دیروز نسخه 5 فایرفاکس را با تغییرات جزئی منتشر کرد جهت کسب اطلاعات بیشتر در تغییرات جدید این مرورگر به مقاله "فایرفاکس 5 رسما منتشر شد" مراجعه کنید.

مانع وب‌سایت‌ها برای ردیابی یا دنبال کردن شما شوید

01_firefox_5_track

در فایرفاکس 4 امکانات جدیدی به نام Do-Not-Track برای کنترل حریم شخصی کاربران اضافه شد که به وب‌سایت‌ها و تبلیغ کننده ها اعلام می‌کرد که کاربر تمایل ندارید فعالیتش در وب بررسی شود. متاسفانه این گزینه از منوی Advanced Setting خارج شد. اما در فایرفاکس 5 این امکان به "Tell web sites I do not want to be tracked" تغییر نام یافته و در مرورگر گنجانده شده است.

امکان سئویچ کردن بین نسخه های مختلف

firefox-channel-switcher

در صورتی که نسخه جدید فایرفاکس 5 را روی نسخه های بتا نصب کنید نسخه جدید بصورت خودکار، جایگزین نسخه قبلی می‌شود ولی اگر با نسخه جدید به مشکل برخوردید به‌راحتی می‌توانید آن را با نسخه قبلی جایگزین کنید برای این کار از منوی Help وارد About شوید.

همیشه سایت‌های مورد علاقه خود را باز نگه دارید

04_pin_to_tab

یکی از قابلیت های دوست داشتی در فایرفاکس که البته در Google Chrome نیز وجود دارد اضافه کردن یک صفحه به لیست App Tab است. تب صفحه هایی که App می‌شوند در سمت چپ مرورگر بصورت فشرده شده نمایش داده می‌شوند و با بستن و باز کردن مرورگر بسته نمی‌شوند. برای App کردن یک صفحه می‌توانید روی تب آن دکمه سمت راست ماوس را فشار داده و سپس Pin as App Tab را انتخاب کنید.

مدیریت راحت چندین تب

group_firefox_5

فایرفاکس دارای قابلیت منحصر به فردی به نام Panorama است که مدیریت تب ها را ساده تر و بهتر از رقبای خود کرده است. در فایرفاکس توسط، Panorama می‌توان تب ها را گروه بندی کرد. بعنوان مثال می‌توانید وب سایت‌های خبری را در یک گروه و وب سایت‌های تفریحی را در گروه دیگر قرار دهید. برای دسترسی به این قابلیت روی آیکون فلش در گوشه بالا سمت راست صفحه کلیک کنید یا از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+E استفاده کنید. هر تعداد که دوست دارید گروه ایجاد کنید و هر زمان که تمایل داشتید وب سایت‌های هر گروه را مشاهده کنید، روی گروه مورد نظر کلیک کنید.

تب ها را بین ابزارهای مختلف همگام (Sync) کنید

sync_firefox_5

هر چند گوگل کروم ازطریق اکانت گوگل، همگام کردن بوک مارک و افزونه ها را بین کامپیوترهای مختلف ممکن می‌سازد ولی جدیدترین نسخه فایرفاکس علاوه بر این ها امکان همگام کردن تب ها را نیز می‌دهد. این بدین معنا است که تب های باز شده در کامپیوتر شما می‌تواند در لپ تاپ یا تلفن اندرویدی شما نیز نمایش داده شوند. برای فعال کردن این قابلیت از منوی Tools وارد Option شده و سپس Sync را انتخاب کنید. برای استفاده از این سرویس مجانی باید یک اکانت بسازید.

اگر قصد دارید بوک مارک ها، لیست سایت‌های بازدید شده (History) و رمزهای عبور خود را بین مرورگرهای مختلف نیز همگام کنید می‌توانید از افزونه XMarks که در تمام مرورگرها قابل اجراست، استفاده کنید.

یک وب سایت را دوبار باز نکنید

5_switch_to_tab_firefox_5

در فایرفاکس اگر یک وب سایت را باز کرده باشید و بین تب های زیاد مشخص نباشد، زمانی که آدرس وب سایت را مجددا در یک تب جدید وارد کند، گزینه Switch to tab در پایین نوار آدرس نمایش داده می‌شود که با کلیک کردن روی آن به تب مربوطه ارجاع داده می شوید. این قابلیت هم از بازکردن مکرر یک وب سایت جلوگیری می‌کند و هم به کاربر این امکان را می‌دهد که یک تب را از میان تب های بسیار پیدا کند.

صفحه ها را روان‌تر اسکرول کنید

smoth_firefox_5

زمانی که در صفحه طویل به بالا یا پایین اسکرول می‌کنید صفحه بصورت بریده بریده حرکت می‌کند در فایرفاکس می‌توانید صفحات را بصورت روان و پیوسته اسکرول کنید. برای فعال کردن این قابلیت از منوی Tools وارد Option شده و سپس تب Advanced را انتخاب کنید. گزینه Use Smooth scrolling باعث فعال شدن اسکرول روان صفحات وب می‌شود.

افزونه های پیشنهادی فایرفاکس را نصب کنید

کارکردن با رابط کاربری سیستم جدید مدیریت افزونه های (Add-Ons) فایرفاکس بسیار ساده تر و بهتر شده است. به‌راحتی می‌توانید به افزونه های نصب شده و افزونه های موجود سئویچ کنید یا افزونه های پیشنهادی خود موزیلا را نصب و استفاده کنید. موزیلا لیست افزونه های پیشنهادی را براساس افزونه های فعلی نصب شده روی فایرفاکس کاربر پیشنهاد می‌دهد. بدین‌ترتیب، کاربر می‌تواند براساس نیاز خود بهترین افزونه ها ممکن را انتخاب و نصب کند.

از فایرفاکس در تلفن همراه خود لذت ببرید

نسخه موبایل فایرفاکس تنها روی ابزارهای مبتنی بر اندروید و تلفن Nokia N900 نصب می‌شود. نسخه موبایل قادر است با نسخه دسکتاپ همگام شود. نسخه موبایل فایرفاکس یکی از بهترین مرورگرهای ممکن برای تلفن های اندرویدی است. البته گوگل نیز نسخه موبایل مرورگر Chrome را برای تلفن های اندرویدی منتشر کرده است اما برای همگام کردن آن با کامپیوتر باید از افزونه Chrome to Phone استفاده کنید.

پشتیبانی از CSS های انیمشن

این فناوری جابجایی و حرکت عناصر صفحه وب را ممکن می‌سازد و باعث پویاتر شدن صفحات وب می‌گردد. فایرفاکس 5 پشتیبانی کامل تری از CSS 3 و HTML 5 دارد.

منبع: Web User

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده