فایرفاکس 5 رسما منتشر شد

فایرفاکس 5 رسما منتشر شد

موزیلا نسخه 5 مرور محبوب فایرفاکس را برای کامپیوترهای رومیزی و تلفن های اندروید منتشر کرد و وعده داد نسخه 6 این مرورگر را نیز تا چند هفته دیگر منتشر خواهد کرد پیش از این فاصله بین انتشار هر نسخه از فایرفاکس بیش از یک سال طول می کشید ولی موزیلا استراتژی تولید نرم افزار را تغییر داده است و از روش گوگل برای عرضه نسخه های جدید محصولات خود استفاده می‌کند. در ادامه برخی از امکانات جدید فایرفاکس 5 به همراه لینک دانلود آمده است.

موزیلا برای رقابت با Internet Explorer مایکروسافت و Chrome گوگل استراتژی تولید فایرفاکس را تغییر داده است و به پیروی از رقیبان خود قول داده که هر 6 هفته یک نسخه جدید از فایرفاکس را منتشر کند. برای آشنایی با استراتژی جدید موزیلا در تولید نسخه های مختلف فایرفاکس به این مقاله مراجعه کنید.

Gary Kovacs مدیر ارشد موزیلا در این رابطه گفته است: "جهان اینترنت به سرعت در حال حرکت است. ما متوجه شدیم که باید سریع‌تر نوآوری کنیم."

قایلیت های جدید فایرفاکس 5 به شرح زیر است:

  • پشتیبانی از CSS های انیمشن: این فناوری جابجایی و حرکت عناصر صفحه وب را ممکن می‌سازد و باعث پویاتر شدن صفحات وب می‌گردد.
  • SDK جدید برای افزونه های فایرفاکس: فایرفاکس این قابلیت را Jetpack می‌نامد. در فایرفاکس 5 تولید کننده های افزونه قادر خواهند بود تا از فناوری‌های وب مانند HTML, CSS و JavaScript در ساخت افزونه های (Add-Ons) استفاده کند پیش از این تولید کننده ها مجبور به استفاده از فناوری قدیمی XUL بودند. از این پس تولید افزونه برای فایرفاکس ساده تر و راحت‌تر از پیش خواهد شد.
  • جلوگیری از ردیابی: فایرفاکس امکان جدیدی به نام Tell web sites I do not want to be trackedدارد با فعال کردن این قابلیت، فایرفاکس به وب سایت‌ها اجازه نمی دهد تا به دلایل تبلیغاتی یا غیره کاربر را ردیابی کنند. این قابلیت در نسخه اندروید وجود ندارد.

    Firefox_5_do_not_track
  • افزایش سرعت گرافیکی: در فایرفاکس 5، فناوری جدید به گرافیک دو بعدی اضافه شده است که باعث اجرای سریع‌تر و اشغال کمتر منابع سخت‌افزاری می‌شود.
  • نسخه اندروید، از فناوری Web Open Font Format پشتیبانی می‌کند این فناوری برای آرایش و نمایش متون در صفحات وب است. نمایش صفحات وب در اندروید نیز روان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

فایرفاکس 4 در طی مدت زمان نسبتا کم انتشارش بیش از 200 میلیون بار دانلود شد. این مرورگر مجانی و کد باز (Open-Source) بعد از Internet Explorer محبوب‌ترین مرورگر وب دنیا است. با استراتژی جدید موزیلا نسخه های 6 و 7 و 8 این مرورگر نیز به‌زودی عرضه خواهند شد.

اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنید یا علاقمند هستید نسخه جدید این مرورگر را دریافت کنید به وب سایت موزیلا مراجعه کنید. Firefox 5 روی Mac و PC و ابزارهای Android قابل نصب است.

اگر Firefox 5 را نصب کرده و استفاده می‌کنید، نظر خود را در بخش نظرات در انتهای همین مقاله بیان کنید.

منبع: CNET

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده