اکنون می‌توانید با مرورگر کروم در اندروید به صفحه‌های وب گوش دهید

دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۴
مطالعه 2 دقیقه
نسخه ios مرورگر گوگل کروم
قابلیت گوش‌ دادن به صفحه‌های وب در مرورگر کروم به‌مرور در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.
تبلیغات

گوگل قابلیت تبدیل متن به گفتار (TTS) را برای مرورگر کروم اندروید معرفی کرده است. این قابلیت با عنوان «صفحه را گوش کنید» در حال حاضر به برخی از کاربران اجازه می‌دهد تا متن صفحات وب را گوش دهند.

قابلیت تبدیل متن به گفتار در اکثر صفحات متنی در دسترس است. پس از بارگذاری کامل وبسایت، دسترسی به گزینه‌ی مذکور در منوی سه‌نقطه‌ی مرورگر کروم اندروید، در بخش چهارم این منو با عبارت Listen to this page ظاهر می‌شود.

با ضربه زدن روی گزینه‌ی «صفحه را گوش کنید» یک «مینی‌پلیر» در پایین صفحه، نمایش داده می‌شود که شامل نشانگر پیشرفت، دکمه‌های پخش، توقف و بستن و همچنین نام وبسایت صفحه است.

با ضربه زدن روی مینی‌پلیر، کنترل‌های بیشتری مانند اسکرابر، امکان عقب و جلو رفتن به میزان ۱۰ ثانیه و تنظیم سرعت پخش (از ۰٫۵ برابر تا ۴ برابر سرعت عادی) در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

قابلیت تبدیل متن به گفتار در مرورگر کروم اندروید
قابلیت تبدیل متن به گفتار در مرورگر کروم اندروید
قابلیت تبدیل متن به گفتار در مرورگر کروم اندروید

امکان تغییر صدای گوینده با لهجه‌های آمریکایی، بریتانیایی، انگلیسی هندی و استرالیایی وجود دارد. نوار کنترل حتی هنگام باز کردن تب‌های دیگر همچنان در پایین صفحه باقی می‌ماند و پخش صدا حتی در صورت قفل شدن دستگاه و اجرای کروم در پس‌زمینه نیز ادامه خواهد داشت.

بستن مرورگر (و بازگشت به صفحه‌ی اصلی) باعث قطع شدن پخش متن به گفتار می‌شود اما مرورگر محل توقف کاربر را به خاطر می‌سپارد و راه‌اندازی مجدد پخش را از همان‌جا ادامه می‌دهد.

علاوه بر منوی سه‌نقطه، می‌توانید گزینه‌ی «صفحه را گوش کنید» را به‌عنوان میانبر در نوار ابزار تنظیم کنید. این قابلیت در تب‌های سفارشی کروم نیز در دسترس است.

قابلیت مورد بحث از چند ماه پیش توسط گوگل در حال توسعه است و هم‌اکنون شاهد گسترش تدریجی آن (از طرف سرور) با کروم ۱۲۵ هستیم. در حال حاضر گزینه‌ی «صفحه را گوش کنید» به‌طور کامل در دسترس قرار ندارد اما انتظار می‌رود به‌زودی برای عموم در دسترس قرار گیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات