الگوریتم گوگل تغییر می‌کند؛ مبارزه جدی و همه‌جانبه با مقالات سئومحور

سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۳
مطالعه 2 دقیقه
لوگو گوگل سرچ / Google Search در شیشه عینک
گوگل در تلاش برای از‌بین‌بردن هرزنامه‌ها و کاهش تأثیر محتوای هوش مصنوعی بر نتایج جست‌وجوی وب است.
تبلیغات

گوگل در حال اعمال چند تغییر جدید در سیستم رتبه‌بندی نتایج جست‌وجو است که به نمایش بیشتر محتوای مفید یاری می‌رسانند و برخی از نتایج مشکوک یا غیرمفید را حذف می‌کنند.

گوگل قصد دارد تا در مبارزه با برخی از ترفندهایی که مردم برای فریب‌دادن سیستم‌های رتبه‌بندی استفاده می‌کنند، رتبه‌ی محتوایی را پایین ببرد که تنها برای خلاصه‌کردن محتوای دیگر وب وجود دارد. این نوع مقالات گاهی اوقات نتیجه‌ی تمرکز بیش‌از‌حد بر SEO هستند و در بیشتر مواقع با ابزارهای هوش مصنوعی مولد ایجاد شده‌اند.

گوگل همیشه در حال ایجاد تغییراتی در الگوریتم‌ سیستم رتبه‌بندی خود برای بهبود نتایج جست‌وجو است؛ اما اغلب مواقع از این تغییرات چیزی به کاربر اعلام نمی‌کند.

تنها دو نشانه‌ از اعلام تغییرات گوگل وجود دارد: ۱. تغییرات بزرگی که تجربه‌ی جست‌وجو را به‌طور معناداری تغییر می‌دهند؛ ۲. پیام واضح گوگل است: «رفتار اسپم‌گونه و متقلبانه‌ی شما اکنون به‌پایان می‌رسد.»

پاندو نایاک، معاون بخش جست‌وجوی گوگل، سه مثال از آنچه اکنون رفتار اسپم محسوب می‌شوند و گوگل قصد دارد آن را کاهش دهد، مطرح می‌کند. نخست محتوای پرتعداد است؛ وب‌سایت‌هایی که روزانه هزاران مقاله با کیفیت نامناسب یا ازطریق پیمان‌کاران کم‌درآمد یا هوش مصنوعی ایجاد می‌کنند، در گوگل با کاهش رتبه مواجه خواهند شد.

دومین رفتار اسپم چیزی است که نایاک آن را سوء‌استفاده از اعتبار وب‌سایت می‌نامد. این زمانی است که وب‌سایتی معتبر بخشی از وب‌سایت خود را به‌دلیل هرزنامه‌ها اجاره می‌دهد. سومین رفتار سوء‌استفاده از دامنه‌ی منقضی شده است؛ یعنی زمانی‌که کسی دامنه‌ای رها‌شده، اما رده‌بالا می‌خرد و آن را با محتوای جعلی پر می‌کند.

گوگل برای رفتار سوم، ۶۰ روز به وب‌سایت‌ها مهلت می‌دهد تا پیش از تغییر رتبه‌بندی، آن را حذف کنند؛ دو مثال ابتدایی، اما به‌سرعت اجرایی می‌شوند. گوگل در ابعاد گسترده مشکل اسپم دارد و از آن مطلع است و در تلاش است که آن را رفع کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات