اینترنت استارلینک با سرعت ۳۵۰ مگابیت‌برثانیه در هواپیماها در دسترس قرار می‌گیرد

چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
اسپیس ایکس از سال آینده نسخه‌ی ویژه‌ای از اینترنت استارلینک را با سرعت ۳۵۰ مگابیت‌برثانیه، در هواپیماها دردسترس قرار می‌دهد.
تبلیغات

استارلینک، اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس، به‌زودی در چند هواپیمای منتخب دردسترس قرار می‌گیرد چون آن‌طور که ورج می‌نویسد، شرکت فضایی ایلان ماسک به‌دنبال راه‌اندازی سرویس جدید Starlink Aviation در سال ۲۰۲۳ است. اسپیس ایکس پایانه‌های جدیدی مخصوص هواپیماها طراحی کرده است تا امکان دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای فراهم شود.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک نیازمند پایانه (دیش) است که به‌صورت جداگانه فروخته می‌شود. اسپیس ایکس می‌گوید پایانه‌ی مخصوص سرویس اینترنت Starlink Aviation تفاوت‌هایی با پایانه‌های معمولی دارد و Aero Terminal نامیده می‌شود. به‌لطف این پایانه، هواپیماها می‌توانند به اینترنتی با سرعت ۳۵۰ مگابیت‌برثانیه دست پیدا کنند. به گفته‌ی اسپیس ایکس، این اینترنت برای تماس ویدیویی و بازی آنلاین و سایر فعالیت‌هایی که به اینترنت پرسرعت نیاز دارند جواب‌گو خواهد بود.

پایانه ترمینال جدید استارلینک Aero Terminal روی هواپیما

پایانه‌ی مخصوص سرویس Starlink Aviation که در بالای بدنه‌ی هواپیما نصب می‌شود

سرعت ۳۵۰ مگابیت‌برثانیه‌ای باعث می‌شود اینترنت استارلینک درمقایسه‌با اکثر سرویس‌های دیگری که دسترسی به اینترنت را در حین پرواز امکان‌پذیر می‌کنند، پرسرعت‌تر باشد.

امروزه اکثر هواپیماها از سیستم‌های هوا به زمین برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند و سرعت این سرویس‌ها معمولاً به حداکثر ۱۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد. نکته‌ی مهم این است که سرویس‌های یادشده فقط زمانی کار می‌کنند که هواپیما در حال پرواز روی سطح زمین باشد، نه دریا. از طرفی، سیستم‌های ماهواره‌ای فعلی سرعتی در بین ۳۰ تا ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه به هواپیماها ارائه می‌دهند. در نظر داشته باشید این سرعت‌ها مربوط به کل هواپیما است، بنابراین براساس تعداد مسافرانی که در هواپیما حضور دارند، سرعت برای هر کاربر متفاوت خواهد بود.

اسپیس ایکس می‌گوید سرویس اینترنت Starlink Aviation در تمامی شرایط - از شروع حرکت هواپیما روی زمین تا تیکاف و پرواز روی سطح زمین و دریا و در حین فرود - فعال خواهد بود. شرکت فضایی ایلان ماسک می‌گوید که انتظار دارد تأخیر سرویس در حد ۲۰ میلی‌ثانیه باشد.

اسپیس ایکس همچنین می‌گوید Starlink Aviation پوشش‌دهی جهانی خواهد داشت: «از آن‌جایی که ماهواره‌ها در مدار پایینی زمین گردش می‌کنند، همیشه ماهواره‌ای در بالای سر هواپیما یا نزدیکی آن وجود دارد تا سیگنالی قوی در عرض‌های جغرافیایی بالا و حتی مناطق قطبی ارائه دهد.» اسپیس ایکس در اواسط سال آینده‌ی میلادی ارائه‌ی سرویس Starlink Aviation را به هواپیماها شروع می‌کند.

گفته می‌شود سرویس Starlink Aviation در طرحی آزمایشی توانسته است سرعت ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه ارائه دهد. ظاهراً این آزمایش توسط شرکت هواپیمایی JSX در پروازی بین شهرهای بربنک و سن خوزه‌ی کالیفرنیا انجام شده است. مدیران JSX چند ماه پیش گفتند این شرکت به یکی از نخستین ایرلاین‌هایی تبدیل می‌شود که سرویس اینترنت در حین پرواز ارائه می‌دهد. شرکت هاوایین ایرلاینز نیز قراردادی با اسپیس ایکس امضاء کرده است.

ایلان ماسک مدت‌ها است که از تمایل اسپیس ایکس به ارائه‌ی سرویس اینترنت در هواپیما سخن می‌گوید. اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۱ پرونده‌ی جدیدی در کمیسیون فدرال ارتباطات ثبت کرد که نشان می‌داد این شرکت به‌دنبال ارائه‌ی اینترنت در «پلتفرم‌های متحرک» شامل هواپیما، قایق، خودروی کاروان و وانت‌های بزرگ است. از آن زمان شاهد رونمایی رسمی سرویس‌ ویژه‌ی استارلینک برای قایق و خودروی کاروان بوده‌ایم.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات