اسپیس ایکس: تا انتهای شهریور، اینترنت استارلینک نقاط مختلف دنیا را پوشش خواهد داد

چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس در کنفرانسی آنلاین اعلام کرد سرویس اینترنت استارلینک احتمالا از شهریور دراختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

در ماه‌های گذشته، ایلان ماسک فقط با رفتارهایش جنجال به پا نکرده است؛ بلکه معرفی استارلینک یکی از اقداماتی بوده که رسانه‌های دنیا را درگیر خود کرده و توانسته است کاربران بسیاری از نقاط مختلف جهان را به‌وجد آورد. استارلینک ایده‌ای جالب به‌شمار می‌رود؛ چراکه شرکت اسپیس ایکس می‌تواند خدمات اینترنت پرسرعت را به تمام نقاط جهان ارائه می‌دهد.

اسپیس ایکس برای ارائه اینترنت استارلینک قصد دارد ۱۲،۰۰۰ ماهواره را به فضا پرتاب کند. این ماهواره‌ها نیز با قرارگرفتن در مسیر درست چرخش به دور زمین می‌توانند اینترنت پرسرعت را به نقاط مختلف دنیا ارائه دهند. حال، وب‌سایت BusinessInsider گزارش داده که اسپیس ایکس موفق شده است ۱،۸۰۰ عدد از ماهواره‌های مورد‌نیاز را به فضا ارسال کند و تا پیش از پایان سال ۲۰۲۱، ارائه اینترنت استارلینک را می‌تواند به مرحله اجرا درآورد.

گوئین شات‌ول (Gwynne Shotwell)، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس، در کنفرانسی مجازی اعلام کرده است با قرار‌گرفتن ۱،۸۰۰ ماهواره ارسال‌شده در مدارشان، امکان ارائه اینترنت استارلیک به علاقه‌مندان فراهم خواهد شد و هرچه ماهواره‌های بیشتری ارسال شوند، ظرفیت بیشتری برای پوشش هرچه بهتر اینترنت در نقاط مختلف جهان میسر می‌شود. از نگاه مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس، چنین اتفاقی سپتامبر (شهریور تا مهر) رخ خواهد داد.

باید این نکته را مدنظر قرار داد که حتی با قرار‌گرفتن ماهواره‌ها در مسیر درست، باز‌هم مشکلات دیگری برای دستیابی به اینترنت استارلینک وجود دارد. شرکت آمریکایی باید در هر کشور مجوز فعالیت بگیرد و در‌حال‌حاضر نیز نسخه بتای اشتراک اینترنت استارلینک فقط در برخی از کشورهای دنیا مانند ایالات متحده، بریتانیا و کانادا در‌دسترس است. درواقع، امکان دارد کشوری کاملا زیر پوشش استارلینک باشد؛ اما به‌دلیل ارائه‌نشدن مجوز لازم برای فعالیت این سرویس در کشور مدنظر، علاقه‌مندان نتوانند به اینترنت پرسرعت ماهواره‌ای دسترسی یابند.

گفته شده است اسپیس ایکس توانسته مجوز فعالیت در کشورهای مختلف ازجمله اتریش، استرالیا، آرژانتین، بزریل، فرانسه، شیلی، کلمبیا، آلمان، ایرلند، یونان، ایتالیا، مکزیک، هلند، نیوزلند، فیلیپین، آفریقای‌جنوبی و اسپانیا را به‌دست آورد. فوریه ۲۰۲۱، اسپیس ایکس مدعی شد تعداد کاربران نسخه بتای اینترنت استارلینک از مرز ۱۰،۰۰۰ کاربر گذاشته است. چنین ارقامی انتظار می‌رود با در‌دسترس قرار‌گرفتن اینترنت ماهواره‌ای این شرکت رشد چشمگیری کند.

اسپیس ایکس هنوز از چشم‌اندازش درباره تعداد کاربران احتمالی استارلینک نگفته است. درهرصورت، برخی از گزارش‌ها خبر می‌دهد که تعداد سفارش‌ها برای خرید حق اشتراک اینترنت استارلینک از مرز ۵۰۰،۰۰۰ گذشته و انتظار می‌رود با دردسترس قرارگرفتن این سرویس، استقبال گسترده‌ای از آن در کشورهای مختلف جهان شود.

مطالب مشابه

نظرات