آرشیو کامل اطلاعات توییتر در دسترس محققان آکادمیک قرار می‌گیرد

چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
توییتر از رایگان شدن استفاده از تمام بخش‌های آرشیو اطلاعات خود برای تحقیقات آکادمیک خبر داد.
تبلیغات

توییتر سه‌شنبه از تغییر قابل ملاحظه‌ای در نوع‌ داده‌هایی که به‌رایگان در اختیار محققان دانشگاهی که به مطالعه‌ی رفتارهای کاربران و ترندها علاقه‌مند هستند، خبر داد. اکنون مسئولان این شبکه‌ی اجتماعی اعلام کرده‌اند که محققان دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای استفاده از حساب‌های پرمیوم و انترپرایز ندارند و اکنون می‌توانند به‌رایگان به بخش «تاریخچه‌ی کامل مکالمه‌های عمومی» دسترسی داشته باشند. اکنون همه‌ی محققان و توسعه‌دهندگانی که بخشی از تحقیق دانشگاهی هستند، می‌توانند از اطلاعات آرشیوهای توییتر به‌طور کامل استفاده کنند.

طبق گزارش The Verge، این تغییر بخشی از تلاش‌های مستمر این شرکت برای بهبود Twitter API است؛ مجموعه ابزاری که به افراد خارج از شرکت امکان استفاده از داده‌های وسیع توییتر برای انجام تحقیقات آکادمیک می‌دهد.

توییتر API جدید و بهبودیافته‌ی خود را تابستان گذشته به‌عنوان روشی برای جبران هزینه‌های توسعه‌دهندگان و جوامع تحقیقاتی، معرفی کرد. رابطه بحث برانگیز توییتر و این گروه‌ها از سال ۲۰۱۲ آغاز شد؛ زمانی‌که این شرکت تصمیم گرفت دسترسی توسعه‌دهنده اصلی را به پلتفرم قطع کند تا کنترل دقیق‌تری بر داده‌ها داشته باشد. تا پیش از این اقدام، رقبای احتمالی این شبکه اجتماعی نیز می‌توانستند از اطلاعات منتشرشده استفاده کنند.

توییتر تأیید می‌کند که رابطه‌اش با جوامع تحقیقاتی و توسعه‌دهندگان نیست. مدیران این شرکت می‌گویند:

پلتفرم توسعه‌دهنده ما همیشه دستیابی به داده‌‌های مورد نیاز محققان را آسان نکرده است و بسیاری از آن‌ها برای یافتن اطلاعات مناسب مجبور به اعتماد به منابع خود بوده‌اند. بااین‌حال، بیش از یک دهه است که محققان دانشگاهی از داده‌های توییتر برای کشف و نوآوری‌هایی استفاده می‌کنند که به بهتر شدن جهان کمک می‌کند.

توییتر سال گذشته تلاش‌های خوبی برای بهبود ابزارهای خود کرده است که از آن جمله می‌توان به انتشار رایگان داده‌های مربوط به ویروس کرونا اشاره کرد. به‌طور کلی، این شرکت در تلاش است تا محققان را متقاعد کند که می‌خواهد به آن‌ها یاری برساند؛ خصوصاً اکنون که گفتمان رسانه‌های اجتماعی در درک اطلاعات نادرست آنلاین و سایر موضوعاتی که در طی و بعد از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا مورد توجه قرار گرفتند، بسیار مهم‌تر شده است.

علاوه‌ بر افتتاح بایگانی عمومی، توییتر قصد دارد حجم ۱۰ میلیون توییت ماهانه را در دسترس متقاضیان تأییدشده قرار بدهد که ۲۰ برابر بیشتر از آن چیزی است که پیش‌تر به آن‌ها ارائه می‌شد. همچنین امکان فیلتر دقیق‌تر وجود دارد که به کاربران امکان می‌دهد به توییت‌هایی برسند که بیشترین ارتباط را با موضوع تحقیقاتی آن‌ها دارند. این قابلیت‌ها به منظور کمک هرچه بیشتر به محققان برای دستیابی به داده‌های بهتر به این سرویس اضافه شده است.

توییتر می‌گوید دانشگاهیان و توسعه‌دهندگان علاقه‌مند می‌توانند در مسیر تحقیق جدید دانشگاهی خود در وب‌سایت توسعه‌دهندگان شرکت ثبت نام کنند. البته انجام این فرایند با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود. اکنون این شرکت در حال ارائه دسترسی به محققان و روزنامه‌نگاران است که دانشجو یا بخشی از پروژه یک مؤسسه دانشگاهی هستند. دسترسی به داده‌های حساب‌های تعلیق‌شده یا مسدود امکان‌پذیر نخواهد بود.

این بدان معنا است که حساب توییتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای انجام تحقیقات در دسترس نخواهد بود. البته توییت‌های ترامپ در کتابخانه رسمی ریاست جمهوری وی بایگانی می‌شوند. وب‌سایت‌های مستقل و ابزارهای پایگاه داده‌ای مانند Twitter Archive و ProPublica’s Politwoops نیز توییت‌های رئیس جمهور سابق ایالات متحده را حفظ کرده‌اند؛ حتی آن‌هایی که بنا به دلایلی حذف ‌شده‌اند. 

نظر شما کاربران زومیت درباره‌ی سیاست‌ جدید توییتر برای ارائه‌ی رایگان‌ اطلاعات به‌ محققان و توسعه‌دهندگان چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات