تلاش ناموفق وارن بافت برای سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری در اوبر

تلاش ناموفق وارن بافت برای سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری در اوبر

وارن بافت، سرمایه‌دار معروف تصمیم به انجام سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری در شرکت اوبر داشته است.

بنابر گزارش‌ها، وارن بافت یک پیشنهاد ۳ میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در اوبر مطرح کرده است. این پیشنهاد در اوایل سال جاری میلادی مطرح شده؛ اما با توجه به وجود برخی اختلافات در مورد بندهای توافق و همچنین مقیاس آن، گفتگوها به جایی نرسیده و در نتیجه این سرمایه‌گذاری نهایی نشده است.

 معامله‌ی یادشده‌ که اکنون می‌توانیم از آن به‌عنوان یک توافق نافرجام یاد کنیم، یادآور تصمیم اقتصادی پیروزمندانه‌ای است که هولدینگ برکشایر هاتاوی متعلق به بافت، در مورد گروه گلدمن ساکس در روزهای بحرانی اقتصادی سال ۲۰۰۸ اتخاذ کرده بود. وارن بافت در آن زمان مبلغ ۵ میلیارد دلار در گلدمن ساکس سرمایه‌گذاری کرد. وی با این کار، جواز یا امتیاز فعالیت رسمی خود را به این بانک قرض داد. در آن زمان (اواخر سال ۲۰۰۸) گلدمن ساکس پس از ورشکستگی نهاد رقیبش یعنی هولدینگ برادران لمان، در آستانه‌ی تجربه‌ی وضعیتی مشابه قرار گرفته بود. شرکت بافت در برابر اعطای این اعتبار، سهام قابل توجهی دریافت کرد و این دریافت در نهایت منجر به حصول سودی به‌میزان بیشتر از ۱.۶ میلیارد دلار برای آن‌ها شد. برکشایر همچنین تضمین‌هایی برای خرید سهام گلدمن به‌ دست آورد و این مناسبات هم در نهایت منجر به کسب سودهای بیشتر برای بافت و شرکتش شد.

وارن بافت

پس از گذشت چند سال از معامله‌ی بافت با گلدمن، او یک بار دیگر پیشنهاد مشابهی به شرکت اوبر داده است. اما این بار خبری از بحران اقتصادی همه‌گیر نیست. بافت این پیشنهاد را پس از بحران‌های داخلی پیش‌آمده برای این شرکت حمل‌ونقل مطرح کرد. او تصمیم داشت اعتبار و نفوذ ارزشمند خود را به‌ همراه مقدار مشخصی سرمایه به این شرکت «قرض» بدهد و در مقابل، مواردی مطابق با توافق‌نامه‌اش با اوبر دریافت کند. سخنگوی اوبر و همینطور وارن بافت، از اظهار نظر در مورد این موضوع خودداری کرده‌ بودند.

مذاکرات به‌صورت خصوصی و دور از نظر رسانه‌ها انجام شده است

برکشایر هاتاوی تحت مفاد این موافقت‌نامه یک وام قابل تبدیل را به اوبر می‌داد. این سرمایه‌گذاری از سوی بافت می‌توانست اوبر را از تنگنای مالی نجات دهد و البته درصورت رشد ارزش اوبر، افزایش قابل توجهی هم در وام یا سرمایه‌ی قابل بازگشت بافت در نظر گرفته شده بود. منظور از وام قابل‌ تبدیل، مبلغ یا سرمایه‌ای است که با توجه به روند رشد اقتصادی شرکت وام‌گیرنده، میزان و نوع برگشت آن دستخوش تغییر می‌شود. این در واقع روایتی است که افراد آگاه از این نشست به‌صورت ناشناس داده‌اند و همانطور که اشاره کردیم، تمامی این گفتگوها به‌صورت خصوصی و دور از نظر رسانه‌ها بوده است. یکی از همین مطلعان ناشناس هم تصریح کردهکه مبلغ پیشنهادی بافت برای اعطای سرمایه و کمک مالی اولیه به اوبر، برابر با ۳ میلیارد دلار بوده است.

 در طول گفتگوها، دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر، سعی داشت مبلغ پیشنهادی بافت را به ۲ میلیارد دلار تقلیل دهد و به‌این ترتیب سهام کمتری از اوبر به این سرمایه‌دار انتقال دهد و در عین حال، پشتیبانی و حمایت وی را داشته باشد. به‌گفته‌ی یکی از حاضران در جلسه، توافق پس از به اجماع نرسیدن دو طرف بر سر مفاد قرارداد، به‌ هم خورده است. بافت بعدتر انجام این مذاکرات را در گفتگو با CNBC تأیید کرد و به این شبکه‌ی خبری گفت:

 من دارا را بسیار تحسین می‌کنم؛ البته برخی از جزئیات گزارش‌شده صحیح نیستند. اما در کل این گفته درست است که برکشایر هاتاوی با اوبر مذاکراتی داشته است.

دارا خسروشاهی

البته هنوز هم اوبر از نظر نقدینگی و سرمایه در جایگاه قدرتمندی قرار دارد. آن‌ها در پایان سه‌ماه‌ی نخست سال جاری میلادی، ۶.۳ میلیارد دلار سرمایه داشتند. مبلغ وام‌های مدت‌دار دریافتی شرکت هم حدود ۱.۵ میلیارد دلار گزارش شد که در گزارش مالی سه‌ماهه‌ی دوم ثبت خواهد شد. اما گفتگوهای آن‌ها با برکشایر نشان می‌دهد که این شرکت مطرح در عرصه‌ی حمل‌ونقل آنلاین کماکان برای جذب سرمایه و حمایت‌های بیشتر اشتیاق دارد. مذاکرات اوبر و برکشایر هم پس از آن آغاز شد که اوبر اقدام به پیگیری وام مدت‌دار خود کرد.

 اینطور به‌نظر می‌رسد که اوبر  برای جذب پشتیبانی بافت و دریافت وام‌های دیگر تمایل داشته است و بنابر گفته‌ی افراد مطلع، پرونده‌ی وام کلانی که از آن یاد شد، در ماه مارس (فروردین) سال جاری میلادی بسته شده است. اوبر در ژانویه‌ی همین سال میلادی مبلغ ۱.۲۵ میلیارد دلار از سافت‌بانک دریافت کرده بود. سافت‌بانک و کنسرسیوم مربوط به آن، علاوه بر این کمک مستقیم، حدود ۸ میلیارد دلار از سهام اوبر را از سهامداران این شرکت خریداری کردند.

 وقتی رشد سرمایه و دریافتی‌های اوبر در چند ماه اخیر را کنار هم می‌گذاریم، اینطور به‌نظر می‌رسد که تلاش بافت برای داشتن سهمی از این مناسبات و بستن یک قرارداد کاملا مطلوب با شرکت در حال رشد اوبر در آن مقطع، اندکی دیرهنگام بوده است.

 اوبر در ماه‌های اخیر و پس از مناقشه‌های پیش‌آمده در مورد فرهنگ شرکت و همچنین تصادف منجر به فوت یکی از خودروهای خودران آن‌ها در ماه مارس، به‌دنبال بازیابی جایگاه قبلی خود و تلاش برای بهبود اوضاع بوده است. دارا خسروشاهی در همین راستا و برای احیای اعتبار اوبر در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ به مدیریت این شرکت انتخاب شد. با اینکه هنوز هم چند منصب خالی در هیئت مدیره‌ی شرکت به چشم می‌خورد و خسروشاهی باید یک مدیر ارشد مالی نیز برای اوبر انتخاب کند؛ اما او از زمان آمدنش به اوبر، توانسته اوضاع را آرام‌تر و شرکت را از وضعیت بحرانی و حساسش در سال ۲۰۱۷ خارج کند.

اوبر تحت سرپرستی خسروشاهی، یک تور معذرت‌خواهی جهانی راه‌اندازی کرده است. در این برنامه، مدیر عامل اوبر به‌طور مستقیم رو به دوربین با مخاطبان صحبت می‌کند و در توضیحات خود به همه‌ی مخاطبان و کاربران اوبر اطمینان می‌دهد که اوبر در حال پوست‌اندازی و ایجاد تغییرات مثبت است.

منبع bloomberg
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده