چرا فیس‌بوک برای گوگل خطرناک است؟

دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۳
مطالعه 4 دقیقه
شاید وقتی گوگل، شبکه‌اجتماعی جدید خود یعنی Google+ را راه‌اندازی کرد تصور می‌کردید غول جستجوی دنیا برای رقابت با شبکه‌های اجتماعی دیگر و غلبه بر فیس‌بوک و توییتر، گوگل پلاس را راه‌اندازی کرده است. اما دلیل اصلی گوگل برای راه‌اندازی شبکه‌اجتماعی پرهزینه خود، موضوع مهم‌تری است. گوگل پلاس هنوز نتوانسته موفقیت چشمگیری کسب کند. شاید در برخی حوزه‌ها از جمله حفظ حریم خصوصی برتری‌هایی نسبت به فیس‌بوک داشته باشد ولی فعلا نتوانسته نظر اقبال عمومی را به خود جلب کند. با این حال گوگل مصرانه این پروژه را پیگیری می‌کند و با دقت بسیار با به روز رسانی و تبلیغات برای گسترش کاربران این شبکه اجتماعی تلاش می‌کند. اما دلیل این‌همه جدیت گوگل در پیگیری پروژه گوگل پلاس چیست؟

پاسخ: هدف گزینی برای تبلیغات!

گوگل همچنان بزرگترین شرکت تبلیغات آنلاین است. سود 2.9 میلیارد دلاری آن در سه ماهه اخیر که چند روز پیش اعلام شد، تقریبا به اندازه کل سود فیس‌بوک در سال 2011 بوده است.

اما فیس‌بوک یک ویژگی دارد که گوگل از آن بی بهره است و همین به شدت گوگل را می ترساند. فیس‌بوک به شکل شگفت‌انگیزی، با جزئیات کامل، می‌داند شما چه کسی هستید. چون شما این اطلاعات را در اختیار فیس‌بوک قرار می‌دهید.

این کار به فیس‌بوک این امکان را می‌دهد که یک تبلیغ خاص را به مجموعه مناسب‌تری از کاربران نسبت به آنچه گوگل در موتور جستجوی خود نمایش می‌دهد، ارائه کند. دلیل تلاش گوگل برای تشویق کاربران به استفاده از Google+ نیز همین است.

تمام اطلاعات پروفایل شما که طی سالیان دراز در فیس‌بوک وارد کرده اید فقط برای آن نیستند که دوستان و همکاران‌تان آنها را مشاهده کنند. فیس‌بوک قادر است بیشترین استفاده را از این اطلاعات برای تبلیغات ببرد.

ساده‌ترین راه برای درک قدرت این ویژگی فیس‌بوک آن است که نگاهی سریع و اجمالی به ابزار تولید آگهی فیس‌بوک بیاندازیم. این ابزار بسیار ساده و سرراست است. اول ببینید آگهی شما برای چه گروه هدفی است تا یک عنوان برایش در نظر بگیرید، کمی توضیحات در بخش اصلی آگهی بنویسید و یک تصویر به آن اختصاص دهید.

حال وارد جادوی تبلیغاتی یعنی صفحه هدف گزینی تبلیغات در فیس‌بوک می‌شوید. در اینجا می‌توانید هدف آگهی را از میان گزینه‌های مختلف انتخاب نمایید. مکان، سن، جنسیت، علاقه مندی ها، ارتباطات فیس‌بوکی، وضعیت تاهل، زبان، تحصیلات و محل کار از جمله این گزینه ها هستند.

بنابراین اگر می‌خواهید به 100 نفر در فیس‌بوک که در کالیفرنیا زندگی می‌کنند و بین 18 تا 36 سال سن دارند، به "فضا" علاقه‌مندند و در اپل یا گوگل کار می‌کنند، دست یابید، با این روش می توانید این کار را انجام دهید.

در اینجا می‌توانید تصویر این صفحه را ببینید:

از سوی دیگر قابلیت تبلیغ در جستجوی گوگل در هدف گزینی نمی‌تواند با فیس‌بوک رقابت کند. در گوگل نیز می‌توان از طریق مکان، زبان و یا وسیله‌ای که کاربر با آن به شبکه متصل است، هدف گزینی کرد اما معمولا مهمترین بخش در نهایت کلمات کلیدی مورد جستجو هستند. مردم به دنبال چه چیزی می‌گردند؟

مطمئنا این اطلاعات بسیار ارزشمند هستند، به خصوص وقتی می‌خواهید چیزی را بفروشید. اما اگر بتوان هدف گزینی را با روش هایی که فیس‌بوک دنبال می‌کند عمیق‌تر کرد، مسلما خیلی بهتر خواهد بود.

هم اکنون فیس‌بوک تجارت بسیار کوچکتری نسبت به گوگل دارد، اما با این حال تهدید بزرگی برای گوگل محسوب می‌شود و دلیل این امر نیز در همان روش‌های تبلیغاتی نهفته است.

اگر کمی زمان بگذرد و فیس‌بوک بتواند سرویس تبلیغاتی معادل با AdSense گوگل را با استفاده از قابلیت‌های هدف گزینی فیس‌بوک، برای سایت‌های دیگر ارائه کند، مستقیما روی اصلی‌ترین تجارت گوگل تاثیر خواهد گذاشت.

هم اکنون فیس‌بوک مجموعه عظیم و رو به رشدی از اطلاعات کاربرانش را در اختیار دارد که گوگل از آن بی بهره است. از سویی بسیاری از کاربران موتور جستجوی گوگل اصلا کاربر گوگل نیستند. آنها به سایت Login نکرده و هیچ اطلاعات شخصی را در اختیار سایت قرار نمی‌دهند.

بله! دلیل حیاتی بودن پروژه Google+ برای گوگل همین است. این که مردم به سایت Login کنند و اطلاعات و علاقه‌مندی‌هایشان را با گوگل به اشتراک بگذارند. دلیل عرضه گوگل پلاس فقط وارد شدن گوگل به شبکه های اجتماعی نبود، بلکه این پروژه حیاتی برای جلوگیری از بزرگ‌تر شدن تهدیدی به نام فیس‌بوک است.

مطالب مشابه

نظرات