همراه اول، ایرانسل و رایتل تماس تلگرام را مسدود کردند؛ سرورهای تلگرام مشکلی ندارد(به‌روز شد)

همراه اول، ایرانسل و رایتل تماس تلگرام را مسدود کردند؛ سرورهای تلگرام مشکلی ندارد(به‌روز شد)

تماس صوتی رایگان تلگرام در حالی برای ایرانیان فعال شده است که از ساعاتی پیش همراه اول، ایرانسل و رایتل برقراری این تماس را مسدود کرده‌اند.

بر اساس تست‌های مختلف، مشاهدات کاربران و شنیده‌های زومیت از منابع معتبر، تماس رایگان صوتی تلگرام که از شامگاه دیروز برای ایرانیان فعال شده بود، در شبکه‌های اینترنت همراه اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل مسدود شده است.

همچنین پاول دورف موسس تلگرام نیز دقایقی پیش در توییتی این مسدودسازی را تایید کرد و گفت :

"ما تماس صوتی را برای کاربران ایرانی فعال کرده ایم اما اوپراتورهای ایرانی، آغاز به مسدود کردن آن کرده اند."

از همان ساعات اولیه که تماس صوتی برای کاربران ایرانی فعال شد، برخی از افراد با مشکل روبه‌رو شدند که برخی از رسانه‌های رسمی و غیر رسمی احتمال وقوع آن را به سرورهای تلگرام مرتبط دانستند. در حالی‌که این امکان توسط افرادی که از اینترنت ثابت و خانگی استفاده می‌کردند برقرار بود. به همین خاطر تصمیم گرفتیم این قابلیت را برای افراد مختلف و در دسترسی‌های مختلف آزمایش کنیم و هم‌زمان نیز اطلاعاتی را از مسدود کردن این تماس در شبکه‌های مختلف به‌دست آوریم.

بدین ترتیب اگر یکی از دو مخاطبی که می‌خواهند با هم تماس داشته باشند از اینترنت همراه همراه اول، ایرانسل و رایتل استفاده کنند، تماس بعد از زنگ خوردن (حالت ringing) در حالت برقراری ارتباط (حالت connecting) باقی می‌ماند و پس از چند ثانیه تماس قطع می‌شود. اما اگر هر دو شخص، از اینترنت های خانگی استفاده کنند تماس با موفقیت انجام خواهد شد.

این قابلیت بر اساس آزمایش‌های ما در شبکه‌های شرکت‌هایی چون مخابرات، شاتل، های‌وب و داتک فعال است و مشترکان همراه اول، ایرانسل و رایتل نیز تنها با استفاده از ابزارهای تغییر آی پی می‌توانند این تماس را برقرار کنند.

بر اساس پیگیری‌های ما از افراد مطلع، پیش از این نیز قرار بوده است که این قابلیت توسط همراه اول و ایرانسل مسدود شود و رایتل نظر یا تصمیمش را اعلام نکرده بود. البته هنوز هیچ یک از مسئولان این سه اپراتور نظر رسمی در این مورد نداده‌اند و خبر مسدود شدن آن بر اساس شواهد، آزمایش‌ها و نظرات افراد مطلع است.

ضمناً تا کنون از سوی هیچ مقام مسئولی فرمان مسدود شدن این قابلیت در شبکه‌های دسترسی به اینترنت در ایران صادر نشده است. زومیت منتظر اعلام نظر اپراتورهای تلفن همراه یعنی همراه اول، ایرانسل و رایتل است و این موضوع را در روزهای آینده از این شرکت‌ها پرس‌وجو می‌کند و نتیجه را به اطلاع کاربران محترم می‌رساند.

شما نیز می‌توانید تجربه‌ی برقراری تماس با تلگرام یا برقرار نشدن تماس با تلگرام را از طریق بخش نظرات یا شبکه‌های اجتماعی زومیت در اختیار ما و دیگر کاربران بگذارید.

به‌روز رسانی(جمعه ۲۵ فروردین ۱۳۹۶):

مشکل برطرف شد

مشکل تماس رایگان تلگرام از طریق همراه اول، ایرانسل و رایتل از ساعت ۱۶ روز جمعه ۲۵ فروردین برطرف شد.

جوابیه رسمی همراه اول

روابط عمومی همراه اول در پاسخ به خبرنگار زومیت اعلام کرد: «اصولا بحث فیلترینگ از سوی شرکت زیرساخت و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه پیگیری می‌شود و اپراتورها نقشی در آن ندارند.»

جوابیه رسمی ایرانسل

روابط عمومی ایرانسل نیز در پاسخ به خبرنگار زومیت توییت رسمی این شرکت بدین شرح را بیان کرد:«مشترکان عزیز، ایرانسل نقشی در اختلال ایجاد شده در تماس صوتی پیام‌رسان تلگرام ندارد.»

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده