چرا در زمستان بیشتر به دستشویی می‌رویم؟

سه‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید چرا در زمستان بیشتر نیاز به دستشویی پیدا می‌کنید؟ پاسخ به این سؤال به معیارهای مختلفی وابسته است که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
تبلیغات

فرض کنید در صبح سرد زمستانی در پاکی قدم می‌زنید و ناگهان حس می‌کنید به سرعت نیاز به دستشویی دارید. این اتفاق معمولاً در تابستان رخ نمی‌دهد. آیا زمستان ویژگی خاصی دارد که باعث می‌شود بیشتر نیاز به دستشویی داشته باشیم؟ پژوهشگرها با بررسی مجاری ادرار و مثانه به دو توضیح برای این مسئله رسیدند.

تغییر سبک زندگی

در تابستان افراد مدت زمان بیشتری را بیرون از خانه می‌گذرانند و فعال‌تر هستند. همچنین برای کاهش گرمای بدن بیشتر عرق می‌کنند و در صورتی که آب کافی ننوشند به‌راحتی آب بدن خود را از دست می‌دهند. این روند بر تمایل بدن به دفع مایعات آزاد تأثیر می‌گذارد و به‌همین‌دلیل، اغلب اوقات حجم ادرار کاهش می‌یابد. در زمستان افراد اغلب در فضاهای داخلی هستند و به منابع آب دسترسی دارند درنتیجه بدن آب بیشتری را حفظ می‌کند. از طرفی فعالیت و تعریق هم کمتر است و تمایل بدن به دفع مایعات آزاد ازطریق ادرار افزایش می‌یابد.

بدن نمی‌خواهد بیش از حد گرما از دست بدهد

اگر به سرعت احساس سرما کنید، بدن به شیوه‌های مختلف از اندام‌های داخلی محافظت می‌کند. یکی از این روش‌ها «ادرار زیاد ناشی از سرما» یا افزایش دفع ادرار در واکنش به سرما است. در ابتدا خون از پوست فاصله می‌گیرد تا گرمای خود را از دست ندهد. درنتیجه خون بیشتری در اندام‌های داخلی جمع می‌شود. به‌ویژه خون با حجم و فشار بیشتری به کلیه‌ها هجوم می‌آورد. به‌این‌ترتیب نیاز کلیه‌ها به تصفیه افزایش می‌یابد. درنتیجه سرعت دفع ادرار هم بالا می‌رود.

نوشیدن آب در زمستان

در زمستان نوشیدن آب را فراموش نکنید.

چاره چیست؟

رژیم غذایی، سن، فشار خون و موقعیت فردی همه بر مقدار ادرار تأثیر می‌گذارند. تولید ادرار بیشتر از طرفی می‌تواند نشانه‌ی هیپوترمی باشد. در این شرایط بدن به سرما به‌عنوان یک عامل استرس‌زا واکنش نشان می‌دهد. درنتیجه باید سریع واکنش نشان دهید. در درجه‌ی اول از سرما دوری کنید و سعی کنید بدنتان را گرم کنید. در صورتی که افزایش ادرار با علائم دیگری مثل لرزیدن، مشکلات تنفسی یا گیجی همراه باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

در زمستان هم مایعات بنوشید

اگر در سرمای زمستان بیرون از خانه باشید ممکن است احساس تشنگی نکنید. بااین‌حال سعی کنید در طول روز مقدار زیادی مایعات بنوشید. گرچه اجتناب از نوشیدن وسوسه‌انگیز است زیرا دیگر نیازی به رفتن به دستشویی ندارید اما با این کار آب بدنتان کاهش می‌یابد.

اگر اغلب اوقات در زمستان بیرون از خانه هستید و فکر می‌کنید این مسئله بر افزایش خروجی ادرارتان تأثیر می‌گذارد؛ ممکن است در بلندمدت پیامدهایی را تجربه کنید. دفع ادرار مکرر می‌تواند بر تعادل نمک طبیعی بدن (به‌ویژه پتاسیم و سدیم) تأثیر بگذارد. درنتیجه سعی کنید رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید.این روند مانند یک بازی تعادل به نظر می‌رسد که کلید حل آن کاهش فشار بر بدن هنگام سرما است. برای این کار مطمئن شوید لباس مناسب می‌پوشید و خود را گرم نگه می‌دارید.

شاید تفاوتی را احساس نکنید

اگرچه بدن دارای مکانیزم‌هایی است که باعث می‌شود در سرما بیشتر ادرار کنید اما همه این تفاوت را احساس نمی‌کنند. اگر خود را به اندازه‌ی کافی گرم نگه دارید بدن شما در واکنش به دماهای سرد شوکه نمی‌شود. در واقع براساس ردیابی‌های پژوهشی جدید، پژوهشگرها گاهی هیچ تفاوتی را در خروجی ادرار در فصل‌های مختلف ثبت نمی‌کنند.

درباره‌ی ادرار

تنها حجم ادرار در زمستان تغییر نمی‌کند بلکه ترکیب آن هم تغییر می‌کند. بدن در زمستان مقدار بیشتری کلسیم را ازطریق ادرار دفع می‌کند. دلیل این مسئله بیشتر تغییر سبک زندگی در فصل‌های سرد است تا عوامل داخلی. افراد در زمستان فعالیت کمتری دارند، وزن بیشتری اضافه می‌کنند و غذاهای شور، فراوری‌شده و دارای نگه‌دارنده را بیشتر می‌خورند. درنتیجه افراد آسیب‌پذیر در طول فصل‌های سرد بیشتری درمعرض خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار می‌گیرند. درنتیجه با سرد شدن هوا، از سبک زندگی سالم و پوشیدن لباس گرم مطمئن شوید و حتی در سرما نوشیدن آب را فراموش نکنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات