چرا دندان‌قروچه می‌کنیم؟

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
دندان‌پزشکان توضیح می‌دهند که علت دندان‌قروچه و فشردن فک چیست و برای رهایی از آن، چه کاری می‌توانیم انجام دهیم.
تبلیغات

به‌گزارش دندان‌پزشکان، از زمان آغاز دنیاگیری کووید میزان دندان‌قروچه و فشردن دندان‌ها افزایش پیدا کرده است. علائم دندان‌قروچه و فشردن دندان‌ها می‌تواند شامل درد دندان‌ها و لثه و نیز عضلات و مفاصل فک باشد. درد ناشی از این موضوع می‌تواند ناتوان‌کننده باشد و به‌طور درخورتوجهی بر زندگی روزمره شما اثر بگذارد. در‌ادامه آنچه باید درباره‌ی دندان‌قروچه و فشردن دندان‌ها بدانید، آمده است.

آیا همین حالا در حال فشردن فک خود هستید؟

دندان‌های بالا و پایین فقط هنگام نیاز، یعنی برای گاز گرفتن و جویدن غذا طراحی شده‌اند. ما به‌طور طبیعی فقط بخش کوچکی از روز را به کار جویدن می‌گذرانیم و در آن موقع، دندان‌های بالا و پایین ما در تماس با یکدیگر قرار می‌گیرند.

همان‌طورکه این مقاله را می‌خوانید، فکر کنید که ناخودآگاه وضعیت قرارگیری دندان‌ها و فک شما چگونه است. با این فرض که حین مطالعه چیزی نمی‌جوید یا غذایی نمی‌خورید، دندان‌های شما باید از‌هم جدا باشند و لب‌ها و دهانتان بسته باشد یا نه.

اگر بیش‌ازحد مورد‌نیاز دندان‌ها را به‌هم بفشارید و دندان‌قروچه کنید، دندان‌ها ممکن است به‌مرور‌زمان ساییده و عضلات فک خسته و سفت شوند. مفاصل فک (مفاصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای) فک پایین را به جمجمه متصل می‌کنند و حاوی دیسکی هستند که به کنترل حرکت مفاصل فک کمک می‌کند. این دیسک ممکن است دچار تغییر‌شکل یا جابه‌جا شود که می‌تواند به ایجاد صدا و کاهش عملکرد و درد منجر شود.

علت دندان‌قروچه چیست؟

استرس یکی از عوامل اصلی دندان‌قروچه است. الکساندر هولدن، دندان‌پزشک و استاد دانشگاه سیدنی می‌گوید:

وقتی بیمارانی را می‌بینم که از درد مفاصل فک و عضلات اطراف شکایت دارند یا افرادی که روی دندان‌هایشان علائم آشکاری از دندان‌قروچه یا ساییدگی را دارند، درباره‌ی استرس از آن‌ها سؤال می‌کنم. اغلب پاسخ آن‌ها این است که «نه، من اصلا استرس ندارم»؛ اما وقتی می‌نشینیم و درباره‌ی آنچه واقعا در زندگی‌شان می‌گذرد، حرف می‌زنیم، منابع استرس به‌سرعت آشکار می‌شوند.

شروع شغل جدید و مشکلاتی که در خانه یا خانواده وجود دارد یا کنارآمدن با تغییرات زندگی، همگی تجرببات مشترکی هستند که بیش از آنچه فکر می‌کنیم، ما را دچار استرس می‌کنند. همیشه تشخیص زمان‌های دشوار زندگی راحت نیست.

برای رهایی از دندان‌قروچه چکار کنیم؟

اولین کار این است که درباره‌ی این موضوع آگاهی پیدا کنید که دندان‌قروچه می‌کنید یا دندان‌هایتان را به‌هم فشار می‌دهید و رفتاری غالبا ناخودآگاه را به رفتاری تبدیل کنید که بتوانید آن را کنترل و متوقف کنید.

دندان‌پزشکان برای بررسی سلامت و وضعیت مفاصل فک و ماهیچه‌هایی که به شما در جویدن کمک می‌کنند، آموزش دیده‌اند. معاینه دندان‌ها می‌تواند به آشکارشدن علائم دندان‌قروچه و فشردن فک کمک کند. علائم مذکور می‌تواند شامل ترک‌خوردگی دندان‌ها و پرشدگی‌ها، ساییدگی تاج دندان و برجستگی‌های سطح دندان و ضعیف‌شدن عضلات فک باشد. مدیریت استرس و فیزیوتراپی ممکن است از اجزای مهم رویکرد چندرشته‌ای برای مراقبت از این مسئله باشد.

اگر شب‌ها دندان‌قروچه می‌کنید، ممکن است با درد دندان یا مفاصل فک یا عضلات سر و گردن از خواب بیدار شوید. با دندان‌پزشک خود درباره‌ی این موضوع صحبت کنید که آیا استفاده از محافظ‌های مخصوص (اسپلینت) برایتان مناسب است یا نه. این محافظ‌ها از دندان‌ها و فک شما هنگام خواب محافظت می‌کنند.

کسانی که دچار درد فک ناشی از دندان‌قروچه و فشردن دندان‌ها هستند، باید از جویدن طولانی‌مدت آدامس پرهیز کنند. جویدن آدامس بدون قند با کاهش خطر پوسیدگی دندان همراه است؛ اما درباره‌ی کسانی که دچار دندان‌قروچه هستند، این کار ممکن است موجب درد بیشتر فک شود.

پرداختن به علت، مدیریت علائم

درنهایت، بیماران باید به عوامل استرس‌زایی توجه کنند که ممکن است علت بروز این رفتارها در آن‌ها باشد. برای بسیاری از افراد، دندان‌قروچه حالت چرخه‌ای دارد و به‌طور دوره‌ای پس از مدیریت یا فروکش کردن منبع استرس از بین می‌رود. برای دیگران، وضعیت ممکن است آن‌قدر ساده نباشد و نیاز باشد که آن‌ها به دندان‌پزشک مراجعه و مراقبت‌های لازم را دریافت کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات