دستگیری فرد متهم به فروش کارت‌های جعلی واکسن کووید ۱۹ در آمریکا

شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
شخصی با مدرک هومئوپاتی در آمریکا به اتهام فروش کارت‌های جعلی واکسیناسیون کووید ۱۹ و قرص‌های حاوی ویروس کرونا دستگیر شده است.

به‌گفته مقام‌های آمریکا، دکتر هومئوپاتی در کالیفرنیا اولین فردی است که دولت او را به‌‌دلیل فروش کارت‌های جعلی واکسیناسیون کووید ۱۹ متهم کرده. این دکتر جولی ای مازی نام دارد و اهل ناپای کالیفرنیا است که قرص‌هایی با عنوان گلوله‌های ایمن‌سازی کووید ۱۹ را نیز به بیماران فروخته. وی روز چهارشنبه دستگیر شد و به کلاه‌برداری الکترونیکی و اظهارات دروغ درباره امور مراقبت‌های بهداشتی متهم شد. خانم مازی با بیست سال زندان و صدها هزار دلار جریمه نقدی رو‌به‌رو است.

به‌گزارش نیویورک تایمز، در شکایتی تنظیم‌شده علیه خانم مازی آمده است که وی موادی را به‌شکل گلوله‌ به قیمت ۲۴۳ دلار فروخته است که به‌گفته خودش، حاوی مقادیر بسیار کمی از ویروس کرونا است که موجب پاسخ ایمنی می‌شود و ایمنی مادام‌العمری را دربرابر کووید فراهم می‌کند. مازی برای تشویق مشتریان به خرید گلوله‌ها به دروغ به آن‌ها می‌گفت سه واکسن کووید ۱۹ مجاز در آمریکا حاوی مواد سمی هستند. بر‌‌‌اساس این شکایت، او ایمن‌سازی‌های هومئوپاتی را نیز برای بیماری‌های کودکی ارائه می‌داد و به دروغ مدعی می‌شد دربرابر بیماری‌های دوران کودکی ایمن‌کننده است و شرایط واکسیناسیون موردنیاز مدارس کالیفرنیا را برآورده می‌کند.

جولی مازی ۴۱ ساله از کالیفرنیا به کلاه‌برداری الکترونیکی و اظهارات دروغ درباره امور مراقبت‌های بهداشتی متهم شده است

مازی خود را در وب‌سایتش به‌عنوان متخصص طبیعی‌درمانی معرفی می‌کند که دکتری خود را از دانشگاه ملی پزشکی طبیعی در پورتلند آمریکا گرفته است. به‌نوشته این وب‌سایت‌، وی در علوم پزشکی سنتی و روش‌های باستانی و مدرن آموزش دیده است که از روش‌های مبتنی‌بر طبیعت برای بهبود بیماری‌ها استفاده می‌کند.

وی هومئوپاتی کلاسیک نیز ارائه می‌دهد؛ سیستمی پزشکی که بیش از ۲۰۰ سال پیش در آلمان ایجاد شد. طبق اطلاعات مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین، تئوری پشت‌صحنه روش مذکور این است که بیماری را می‌توان با ماده‌ای درمان کرد که علائم مشابهی ایجاد می‌کند و داروها نیز در حداقل دُزها مؤثرتر هستند. این مرکز با استناد به ارزیابی سال ۲۰۱۵ شورای تحقیقات پزشکی و بهداشت استرالیا گفت شواهد کمی برای حمایت از هومئوپاتی به‌عنوان درمانی مؤثر برای بیماری‌ها وجود دارد. به‌گفته این مرکز، برخی از مفاهیم هومئوپاتی با مفاهیم علمی بنیادی سازگار نیستند.

مقام‌ها تحقیق درباره خانم مازی را زمانی آغاز کردند که فردی در آوریل شکایتی تنظیم کرده بود مبنی‌بر اینکه خویشاوندان وی گلوله‌های ایمن‌سازی کووید ۱۹ را از او خریده‌اند و هیچ‌یک از واکسن‌های تأییدشده کووید ۱۹ را دریافت نکرده‌اند. به‌گفته دادستان‌ها، مازی علاوه‌بر گلوله‌ها، کارت‌های واکسیناسیون کووید ۱۹ را نیز برای خانواده می‌فرستاد که در آن نام مدرنا نیز آمده بود. او از آن‌ها می‌خواست تا کارت‌ها را علامت بزنند تا به دروغ نشان دهد آن‌ها روزی که قرص‌ها را خورده‌اند، واکسن را دریافت کرده‌اند.

کارت‌های اکسیناسیون کووید ۱۹ که مازی به بیماران می‌داد، به دروغ نشان می‌داد آن‌ها واکسن مدرنا را دریافت کرده‌اند

طبق شکایت مذکور، مشخص نیست چه تعدادی از مردم گلوله‌های ایمن‌سازی کووید را از مازی خریده‌اند؛ اما وی از ژانویه ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۱، بیش از ۲۰۰ هزار دلار را ازطریق شرکت پرداخت دیجیتال اسکوئر دریافت کرده است. در بیشتر تبادلات هدف از پرداخت‌ها مشخص نشده است؛ اما برای ۲۵ مورد از تبادلات که مبلغ آن‌ها بیشتر از ۷۵۰۰ دلار می‌شود، ذکر شده است که برای درمان‌های کووید ۱۹ بوده‌اند.

استیون جی رایان از دفتر بازرسی کل وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا گفت این اداره تحقیق درباره کلاه‌برداران گمراه‌کننده مردم را ادامه می‌دهد. وی در بیانیه‌ای گفت: «این دکتر در زمانی که صداقت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد، موجب بی‌اعتمادی به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی شده است.»

ماه می، مقام‌های کالیفرنیا صاحب یک بار را به اتهام فروش کارت‌های جعلی واکسیناسیون کووید در محل کارش دستگیر کردند. این نگرانی نیز وجود دارد افرادی که تصویر کارت واکسیناسیون خود را به‌همراه نام و تاریخ تولد به‌اشتراک می‌گذارند، درمعرض سرقت هویت یا کلاه‌برداری قرار گیرند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود