دستور بایدن به جامعه اطلاعاتی آمریکا: منشاء ویروس کرونا را پیدا کنید

جمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۶
مطالعه 2 دقیقه
با بالاگرفتن دوباره‌ی بحث‌ها بر سر چگونگی ظهور ویروس کرونا، بایدن از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا خواست تا درباره‌ی منشأ کووید ۱۹ تحقیق کنند.
تبلیغات

بایدن روز چهارشنبه با اشاره به اینکه دولت او احتمال نشت اتفاقی ویروس عامل کووید ۱۹ از آزمایشگاه را جدی گرفته است، به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا دستور داد تا درباره‌ی منشأ آن تحقیق کنند. بایدن در بیانیه‌ی خود به‌وضوح اعلام کرد که سیا و دیگر سازمان‌های اطلاعاتی هنوز به اجماع نرسیده‌اند که چگونه ویروس عامل مرگ نزدیک به ۶۰۰ هزار آمریکایی، در چین ظهور کرد.

به‌نقل از نیویورک تایمز، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه نوشت «اکنون از جامعه‌ای اطلاعاتی خواسته‌ام تا با دو برابرکردن تلاش‌هایشان، اطلاعاتی را گردآوری و تحلیل کنند که می‌توانند ما را به نتیجه‌گیری قطعی نزدیک‌تر کنند.» بایدن دستور داده است تا گزارش تحقیق ظرف مدت ۹۰ روز تهیه شود.

در روزهای اخیر، پس از آنکه وال استریت ژورنال بر اساس یک گزارش اطلاعاتی پیش‌تر افشانشده، گزارش داد که سه پژوهشگر مؤسسه‌ی ویروس‌شناسی ووهان در نوامبر ۲۰۱۹ نیازمند مراقبت‌های بیمارستانی شده بودند، بحث و جدل بر سر منشأ کووید ۱۹ دوباره بالا گرفت.

اواخر سال گذشته، تیمی مشترک از سازمان بهداشت جهانی  و چین، گزارشی بی‌نتیجه را منتشر کردند و در آن، تئوری نشت آزمایشگاهی را بسیار بعید دانستند. بااین‌حال، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی و آمریکا، گزارش را به‌دلیل روش تهیه‌ی آن و فقدان شفافیت ازسوی دولت چین مورد انتقاد قرار دادند. بعد از آنکه مشخص شد این گزارش در حل معمای دنیاگیری ناکام مانده است، مقام‌های ارشد آمریکا و همچنین شماری از دانشمندان خواستار انجام تحقیقاتی تازه شدند.

بایدن در بیانیه‌ی خود گفت جامعه‌ی اطلاعاتی ایالات متحده، به دو سناریو محتمل برای منشا ویروس دنیاگیر رسیده است. اول، اینکه ویروس از تماس انسان با حیوانی آلوده ظهور کرده و دوم، نتیجه‌ی نشت اتفاقی از آزمایشگاه است. بااین‌حال، هنوز اطلاعات و شواهد کافی دردست نیست تا بتوان یک نظریه را محتمل‌تر از دیگری دانست.

کووید ۱۹ درنهایت چه از حیوان یا از آزمایشگاه منشأ گرفته باشد، بخش عمده‌ی شواهد در چین است و این کشور اجازه‌ی دسترسی به آن‌ها را به هیچ‌کس نمی‌دهد. اما بیانیه‌ی پرزیدنت بایدن نشان می‌دهد که بحث بر سر منشأ ویروس کرونا به این زودی‌ها پایان نخواهد یافت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات