تغییر رنگ شهرها و امکان تردد بین بعضی از مراکز استان مشخص شد

تغییر رنگ شهرها و امکان تردد بین بعضی از مراکز استان مشخص شد

براساس اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در شهرهای زرد و آبی منع تردد بین شهری نداریم؛ اما منع تردد ۹ شب تا ۴ صبح برقرار است. با رنگ‌بندی جدید ۷ شهر قرمز، ۳۰ شهر نارنجی، ۲۱۹ تا شهر زرد و ۱۹۲ شهر آبی هستند.

به گزارش مهر؛ علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به تشکیل جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:

امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مروری بر وضعیت بیماری در سطح دنیا و کشور داشتیم. ویروس کرونای انگلیسی تقریبا تمام کشورهای اروپایی را درنوردیده و آمریکا همچنان در مرگ و میر رکورد زد و ثبت مرگ بالای ۴۰۰۰ نفر در روز را در آمریکا داشتیم. در آلمان و انگلستان هم مرگ و میر از مرز ۱۰۰۰ نفر عبور کرد و وضعیت در ایتالیا، اسپانیا و مکزیک نیز به همین صورت است.

 خوشبختانه در ایران روند بیماری به گونه‌ای است که ۸۰ درصد در بستری‌ها و ۷۰ درصد در مرگ و میر کاهش آمار داشتیم؛ اما بدانیم این نتیجه‌ی رعایت مردم و همکاری مسئولان بوده است.

اکنون به جز استان‌های شمالی، بقیه استان‌ها وضعیت مناسبی دارند که امیدواریم وضعیت مناسب تداوم داشته باشد. استان مازندران یکی از استان‌هایی است که بیشترین موارد ابتلاء را از آنجا داریم و استان گلستان و گیلان هم نیاز به مراقبت بیشتر دارند.

 ۷ شهر قرمز، ۳۰ نارنجی و ۴۱۱ شهر زرد در کشور داریم. از ۷ شهر قرمز، ۵ شهر آمل، ساری، فریدونکنار، قائم شهر و نکا در استان مازندران و دو شهر بندرگز و کردکوی در استان گلستان هستند که نیاز به مراقبت بیشتر دارند.

 برخی شهرها نیاز به مراقبت بیشتر دارند که شامل نور، نکا، قائم‌شهر، ساری، فریدونکنار، رامسر، جویبار، تنکابن، آمل در استان مازندران و شهرهای ماسال، لنگرود، رودسر در استان گیلان و شهرهای کردکوی و بند گز در استان گلستان هستند.

 امروز دو مصوبه مهم داشتیم. در سطح کشور ۴۱۱ شهر وضعیت زرد داریم؛ ولی برخی شهرها میزان بستری‌شان از حد پایینِ شهرهای زرد پایین‌تر است. یعنی ۱۹۲ شهر داریم که میزان بستری بیمار در آن‌ها از دو بیمار به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت هم کمتر شده است. برای این ۱۹۲ شهر، رنگ جدید به رنگ‌ها اضافه کردیم تا اعمال محدودیت کمتری در آن‌ها نسبت به شهرهای زرد داشته باشیم و تحت عنوان شهر آبی یاد می‌کنیم. در شهرهای آبی تقریبا تمام مشاغل با رعایت پروتکل‌ها که متعاقباً اعلام می‌شود، آزاد هستند و می‌توانند فعال باشند.

 در شهرهای زرد و آبی منع تردد بین‌شهری نداریم؛ اما منع تردد ۹ شب تا ۴ صبح برقرار است. با این رنگ‌بندی جدید ۷ شهر قرمز، ۳۰ شهر نارنجی، ۲۱۹ تا شهر زرد و ۱۹۲ شهر آبی داریم.

 کلیات بحث سند ملی واکسیناسیون کشور امروز مصوب شد. تهیه سند مبتنی بر این است که بر اساس شواهد علمی و بررسی‌هایی که انجام شد، کمیته‌های تخصصی این برنامه را تدوین کردند و بر اساس بار بیماری، میزان شیوع بیماری‌های پرخطر و زمینه‌ای هر استان، شهر و شهرستان مشخص شده است و با طبقه بندی که انجام شده تزریق واکسیناسیون در ۴ فاز انجام می‌شود.

 در فاز اول افراد کادر بهداشت و درمان که مستقیماً با بیماران کرونا سر و کار دارند، کسانی که در خانه‌های سالمندان کار می‌کنند و همچنین جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰ درصد واکسن دریافت می‌کنند که این فاز تقریبا یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند.

 در فاز دوم سایر گروهای پرخطر مانند سالمندان بالای ۶۵ سال هستند که به ترتیب از ۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال و… اولویت‌بندی می‌شوند و افرادی بین ۱۶ تا ۶۴ سال که بیماری زمینه‌ای دارند در این فاز هستند. فاز سه برای مراکز تجمعی و افرادی که ریسک کمتری نسبت به فاز دو دارند و نهایتاً فاز ۴ عموم مردم هستند. محل تأمین واکسن هم از تولید داخل و واکسن‌هایی که خریداری می‌کنیم خواهد بود.

 امروز پیشنهادی داده شد در رابطه با فعالیت فرهنگی و آموزشی در مناطق آبی و برخی مناطق زرد که در دست بررسی است و به‌زودی به اطلاع خواهد رسید.

 استان‌های تهران و البرز پس از هفته‌ها به وضعیت زرد تبدیل شده است. البته مردم همچنان باید رعایت کنند.

 مشاغل ممنوع در وضعیت نارنجی، اکنون در وضعیت زرد آزاد است، تردد بین شهری آزاد است؛ اما ممنوعیت تردد شبانه ۹ شب تا ۴ صبح برقرار است و خواهش می‌کنیم مردم رعایت کنند و اگر همکاری کاهش یابد وضعیت بیماری بد خواهد شد و رنگ شهرها تغییر کرده و محدودیت‌ها مجدداً بازخواهد گشت.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده