استفاده اجباری از ماسک در فضاهای عمومی تصویب شد

یک‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
مطالعه 6 دقیقه
الزام استفاده از ماسک در فضاهای عمومی و خارج از منزل، درنهایت پس از هشت ماه در کشور ابلاغ می‌شود.
تبلیغات

ستاد ملی مبارزه با کرونا نهایتا پس از هشت ماه از ورود کرونا به کشور، درنظر دارد طرح استفاده‌ی اجباری از ماسک در فضاهای عمومی و خارج از منزل را هفته‌ی آینده اعمال کند. طرح در ستاد کرونا تصویب شده و با مشخص‌شدن جریمه‌ی متخلفان در انتهای هفته‌ی جاری، به مرحله‌ی اجرا گذاشته می‌شود. پیش از این در ۶ اردیبهشت‌ماه، استفاده از ماسک در مترو الزامی اعلام شده بود.

هم‌زمان با اعلام وزارت بهداشت مبنی بر پر شدن نسبی ظرفیت بیمارستان‌ها و افت توان کادر درمان کرونا، سخنگوی وزارت بهداشت اطلاع داده که استفاده از ماسک نسبت به دو ماه قبل کاهش چشم‌گیری یافته و این میزان در تهران، از میانگین کشوری هم پایین‌تر است.

به‌دلیل وضعیت قرمز پایتخت، دیروز استانداری تهران فعالیت برخی مراکز را به‌مدت یک هفته تعطیل اعلام کرد. ستادهای استانی کرونا نیز، برخی محدودیت‌ها را باتوجه‌به وضعیت استان و شهرستان‌های خود لحاظ کرده‌اند. هم‌اکنون در ادامه می‌توانید وضعیت استان‌ها را ازلحاظ شیوع کرونا و محدودیت‌های اعمال‌شده مشاهده کنید.

علاوه‌بر محدودیت‌های جدید اعمال‌شده در استان‌های مختلف، از ۱۹ تیرماه و بنا به بخشنامه‌ی ستاد کرونا، حضور کارمندان ادارات با ماسک الزامی شد. همچنین ادارات و سازمان‌ها ملزم شدند تا درصورت مراجعه‌ی افراد به اداره بدون ماسک، به آن‌ها خدمات ارائه نکنند.

ازجمله مجازات‌هایی که برای کارمندان درصورت استفاده‌نکردن از ماسک در محل کار مشخص شده، باید به تذکر کتبی بدون درج در پرونده، توبیخ کتبی با درج در پرونده، کسر یک‌سوم حقوق و فوق‌العاده شغل در حقوق یک ماه، کسر یک‌سوم حقوق و فوق‌العاده در حقوق سه ماه و انفصال موقت از خدمت حداکثر تا سه ماه اشاره کرد. مجازات‌هایی نیز برای رعایت‌نکردن موارد بهداشتی ازسوی اصناف درنظر گرفته شده که پس از تذکر به صنف مربوطه، پلمپ واحد را در پی خواهد داشت. بااین‌حال، برای نتیجه‌گرفتن از مجازات‌های تعیین‌شده به‌نظر می‌رسد باید نظارت‌های دقیق‌تر و قوی‌تری را اعمال کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات