طرح الزام پوشیدن ماسک تا دو هفته دیگر ابلاغ می‌شود

طرح الزام پوشیدن ماسک تا دو هفته دیگر ابلاغ می‌شود

طرح الزام استفاده از ماسک به‌زودی تهیه می‌شود تا بدون اعمال تعطیلی، فعالیت‌های مختلف ادامه پیدا کرده و از ازدحام جلوگیری شود.

حسن روحانی امروز، ۳۱ خرداد، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، از آماده‌شدن طرح الزام استفاده از ماسک در اماکن تا دو هفته‌ی دیگر خبر داد.

رئیس‌جمهور گفت، رفتار ویروس کرونا کمی در حال تغییر است و رفتار ثابتی ندارد اما این ویروس خود به خود از بین نخواهد رفت و نمی‌توانیم بگوییم دو ماه دیگر از بین می‌رود؛ بنابراین باید خود را برای مقابله‌ای بلندمدت آماده کنیم. روحانی گفت ما نمی‌توانیم کاری کنیم که مردم مصونیت کامل داشته باشند. وی اضافه کرد که ما، خود باید به مردم‌مان کمک کنیم، به مسئله‌ی فاصله‌گذاری توجه کرده و در تجمعات حضور پیدا نکنیم؛ همچنین بهداشت فردی را مراعات کرده و حتما ماسک بزنیم.

روحانی گفت براساس تصمیماتی که امروز در ستاد اتخاذ شد، تا یک یا دو هفته‌ی آینده طرح الزام پوشیدن ماسک در نقاط قرمز و برای برگزاری اجتماعاتی که ضروری است آماده می‌شود. البته روحانی می‌گوید تا قبل از به‌جریان‌افتادن این طرح، باید ماسک به‌وفور و با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار بگیرد. 

رئیس‌جمهور گفت: «تجربه‌ی ما ظرف پنج ماه می‌گوید فعالیت اقتصادی، آموزشی و فرهنگی می‌تواند آزاد باشد و ما نمی‌گوییم کارها تعطیل بشود، زیرا شدنی نیست و مردم هم نمی‌پذیرند. تعطیلی‌ها مورد نظر ما نیست و ضروتی هم ندارد. پس فعالیت را باید ادامه داد اما تجمع و تردد در نقاطی که ضرورتی ندارد، نکنیم.»

به‌گفته‌ی روحانی، تا امروز ما درگیر موج اول کرونا بودیم، موج اول در برخی استان‌ها تمام شد و برخی استان‌ها هم هنوز گرفتار آن هستند و ممکن است ظرف روزها و هفته‌های آینده از آن عبور کنند. وی گفت موج اول، موج ثابتی نیست و همچنان در حال حرکت است.

امروز مقرر شد تا در هر استانی که کرونا در شهرستان‌هایش اوج می‌گیرد، ستاد استانی بلافاصله محدودیت‌های ضروری را اعمال کند.

رئیس‌جمهور همچنین از آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور خبر داد. قرار شد به‌منظور خلوت‌بودن دانشگاه و خوابگاه‌ها، دانشجوهای ساکن شهرهای دیگر ترم آینده را در دانشگاه موطن خود بگذرانند.

روحانی همچنین گفت، شرایط آموزش در نقاط مختلف کشور متفاوت است؛ بنابراین بخشی از آموزش در فضای مجازی و بخش دیگر در فضای حقیقی انجام خواهد شد. ممکن است در برخی از نقاط کشور دانش‌آموزان به‌صورت یک‌ روز در میان به مدرسه بروند و بر این اساس، تعطیلی روزهای پنجشنبه مدارس حذف می‌شود.

دو هفته‌ی پیش بود که سازمان بهداشت جهانی، درنهایت تأثیر استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ را تأیید کرد. براساس مطالعات جدید، پوشیدن ماسک تا ۴۰درصد ریسک ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد.

ویروس کرونا / ماسک در خیابان / شلوغی خیابان ایران

آمار رسمی ابتلا به کووید ۱۹ در روزهای اخیر، نشان از اوج‌گیری دوباره‌ی بیماری می‌دهد. به نظر می‌رسد شرایط همه‌گیری کرونا در ایران همانند اسفندماه سال پیش شده و لزوم تغییر در محدودیت‌ها شدت گرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت امروز اعلام کرد که استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، گلستان، کرمانشاه، خوزستان و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. استانداران در شهرهای بسیار دیگری در کشور نیز خبر از خیز موج کرونا و افزایش آمار بستری‌شدن افراد می‌دهند.

این‌ها درحالی اتفاق می‌افتد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی از همه‌سو کاهش شدیدی یافته و درعین‌حال، هرروز هم مراکز اجتماعی بیشتری بازگشایی می‌شود؛ به‌گونه‌ای که شرایط بازگشایی‌ها تقریبا به روال سابق خود و پیش از کرونا بازگشته است.


منبع مهر

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید