تأثیر مثبت سبک زندگی در مقابله با استعداد ژنتیکی زوال عقل

چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
نتایج دو مطالعه‌ی جداگانه نشان می‌دهد سبک زندگی سالم می‌تواند استعداد ژنتیکی فرد را در افزایش زوال عقل و آلزایمر خنثی کند.

دو مطالعه‌ای که اخیرا در کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر ارائه شده است، بر قدرت سبک زندگی سالم در کاهش زوال عقل و زوال شناختی همبسته با سن تأیید می‌کند. این نتایج به‌ویژه نشان می‌دهد که عوامل مرتبط با سبک زندگی می‌توانند با استعداد ژنتیکی بیماری آلزایمر مقابله کنند.

در اولین مطالعه که دانشمندانی از دانشگاه اکستر انجام ‌داده‌اند، حدود ۲۰۰ هزار فرد بالغ بررسی شدند که اطلاعات آن‌ها در بانک زیستی بریتانیا وجود داشت. پژوهشگران با استفاده از مطالعات گذشته درزمینه‌ی ژنتیک بیماری آلزایمر، امتیاز خطر پلی‌ژنیک را برای هرکدام از افرادی محاسبه کردند که خطر ژنتیکی برای توسعه‌ی زوال عقل نیز داشتند. سپس، سبک زندگی براساس چهار عامل طبقه‌بندی شد: مصرف سیگار، میزان فعالیت بدنی، رژیم غذایی و مصرف الکل.

جای تعجبی ندارد که احتمال توسعه‌ی زوال عقل در افرادی که خطر ژنتیکی زیاد و سبک زندگی ناسالم داشتند، در مقایسه‌ با افراد دارای خطر ژنتیکی کم و سبک زندگی سالم، به‌طور درخورتوجهی بیشتر بود. با‌این‌حال، پژوهشگران دریافتند که تمام موارد زوال عقل بدون توجه به عوامل ژنتیکی، می‌تواند با سبک زندگی سالم کاهش پیدا کند. درواقع، رفتارهای سبک زندگی سالم موارد زوال عقل را تا ۳۲ درصد در گروه دارای خطر ژنتیکی بالا کاهش می‌داد. الزبیتا کوزما، یکی از نویسندگان مقاله می‌گوید:

کارول روتلج، از مؤسسه‌ی پژوهش آلزایمر در بریتانیا، معتقد است که این یافته‌ها درزمینه‌ی تغییر درک عمومی از عوامل خطرساز زوال عقل مهم هستند. او توضیح می‌دهد که تنها یک‌سوم از افراد بالغ معتقدند سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلای فرد به زوال عقل را کاهش دهد و درحالی‌که ژن‌ها نیز نقش دارند، رفتار ما می‌تواند به‌طور چشمگیری احتمال داشتن زندگی شناختی سالم را در دوران پیری افزایش دهد. او می‌گوید:

مطالعه‌ی دوم از دانشگاه راش از رویکردی دقیق‌تر برای بررسی این موضوع استفاده می‌کند که چگونه سبک زندگی بر آغاز بیماری آلزایمر تأثیر می‌گذارد. در این مطالعه، بیش از دوهزار نفر به‌مدت ۹ سال پیگیری شدند و پنج عامل مرتبط با سبک زندگی سالم در نظر گرفته شد: رژیم غذایی سالم، ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته، مصرف کم الکل، مشارکت در فعالیت‌های محرک عملکرد شناختی مغز و سیگارنکشید. پژوهشگران دریافتند در‌ مقایسه‌ با افرادی که هیچ‌کدام از این موارد را رعایت نکرده‌اند یا تنها به یک مورد پایبند هستند، رعایت حداقل چهار مورد از این عوامل با کاهش ۶۰ درصدی خطر افزایش آلزایمر همراه است. کلودیا دانا، یکی از دانشمندان دانشگاه راش می‌گوید سیاست‌های سلامت عمومی با هدف تبلیغ این پنج رفتار پیامدهای درخورتوجهی می‌تواند داشته باشد. او می‌گوید:

درحالی‌که این خبر جدیدی نیست که ورزش و ترک سیگار و مصرف غذاهای سالم پیامدهای مثبت زیادی دارد، مطالعه‌ی جدید پیشنهاد آرام‌بخشی است که نشان می‌دهد حتی اگر استعداد ژنتیکی ابتلا به زوال شناختی را داشته باشیم، با ایجاد تغییرات ساده‌ای در زندگی می‌توانیم مانع از این روند شویم یا حداقل روند پیشروی آن را کُند کنیم.

مطالب مشابه

نظرات