تاثیر نامطلوب تنهایی و انزوای اجتماعی بر قلب و سلامت آن

یک‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
تنهایی و ایزوله‌بودن از لحاظ اجتماعی با افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و سکته همراه است.

بر اساس مطالعه‌ای که همین هفته در EroHeartCare 2018، متتشر شد، تنهایی برای قلب بد است و یک پیش‌بینی کننده‌ی قوی در مورد احتمال مرگ زودهنگام است. طبق این بررسی، احساس تنهایی پیش‌بینی‌کننده‌ی قوی احتمال بروز مشکلات جسمی خصوصا بیماری‌های قلبی در مردان و زنان است.

آن وینگارد کریستنسن نویسنده‌ی مقاله گفت:

موضوعی که در پژوهش حاضر مورد بررسی قرار گرفت این بود که آیا وجود ارتباطات اجتماعی ضعیف با مشکلات سلامتی ۱۳۴۶۳ بیمار درگیر حمله قلبی ایسکمی، آریتمی (اختلال ریتم قلب)، نارسایی قلبی یا بیماری‌های مربوط به دریچه‌ی قلب ارتباطی دارد یا نه. به این منظور اطلاعات مربوط به بیماران دارای مشکلات قلبی و پرسش‌نامه‌هایی در خصوص سلامت ذهنی و جسمی، شیوه‌ی زندگی و حمایت اجتماعی که توسط بیماران پر شده بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

عامل حمایت اجتماعی بر اساس اینکه بیمار تنها زندگی می‌کرد یا نه، اندازه‌گیری شد و پرسش‌های مربوط به احساس تنهایی به این صورت بود: آیا شما زمانی که نیاز دارید با کسی صحبت کنید، کسی را دارید؟ آیا گاهی احساس تنهایی می‌کنید حتی اگر با کسی هستید؟ وینگارد توضیح می‌دهد:

در تمام بیماران مورد بررسی، احساس تنهایی با عملکرد ضعیف قلب همبستگی داشت؛ قطع‌نظر از نوع بیماری قلب، حتی بعد از اینکه برای سن، سطح تحصیلات، دیگر بیماری‌ها، شاخص توده‌ی بدنی، استعمال سیگار و مصرف الکل نیز تصحیح صورت گرفت. تنهایی با افزایش دو برابری خطر مرگ همراه بود. گزارش نشانه‌های اضطراب و افسردگی در مردان و زنانی که احساس تنهایی می‌کردند سه برابر بیشتر بود و کیفیت زندگی آن‌ها نسبت به افرادی که احساس تنهایی نمی‌کردند به طور معنی‌داری پایین‌تر بود.

وینگارد گفت:

در بیانیه‌های اروپایی، مطالبی درمورد پیشگیری از مشکلات قلبی عروقی آمده است؛ مردمی که از دیگران جدا شده‌اند و به صورت ایزوله زندگی می‌کنند، در معرض خطر بیشتری در ارتباط با ابتلای به بیماری‌های عروق کرونر و مرگ زودهنگام هستند.

مطالب مشابه

نظرات