وزیر بازرگانی آمریکا: چین را از فناوری‌های پیشرفته محروم می‌کنیم

دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۰
مطالعه 2 دقیقه
جینا ریماندو / Gina Raimondo وزیر بازرگانی آمریکا در کنار جو بایدن
وزیر بازرگانی آمریکا معتقد است که دولت باید برای جلوگیری از فروش تراشه‌های هوش مصنوعی در چین، سختگیرانه‌تر عمل کنند.
تبلیغات

به گزارش بلومبرگ جینا ریماندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده، در مجمع دفاع ملی ریگان ادعا کرد که وزارتخانه‌اش به منابع مالی بیشتری برای محدود کردن بازارهای نیمه‌هادی چین که به سرعت درحال رشد هستند نیاز دارد و قول داد که این کشور را از فناوری پیشرفته محروم کند.

این مقام مسئول می‌گوید به‌دلیل تخصیص محدود بودجه از سوی کنگره، اقدامات محدودکننده‌ی آمریکا تأثیر چندانی بر بازار چین نگذاشته است.

ریماندو علاوه بر تأمین مالی دولت، رویکرد شرکت‌های آمریکایی را در مورد اولویت‌بندی امنیت ملی آمریکا در کسب‌وکار این شرکت‌ها زیر سؤال برده است. او می‌گوید درحالی که درآمد شرکت‌هایی مانند انویدیا و اینتل می‌تواند کمتر شود، اما باید یک طرف را انتخاب کنند.

در این بیانیه آمده است که دولت آمریکا همهچیز را پشت سر گذاشته و اکنون برای محدود کردن پیشرفت بازار چین و مقابله با نفوذ رو به رشد آن‌ها، هر کاری که می‌تواند انجام می‌دهد.

وزیر بازرگانی آمریکا اشاره کرد که رویکرد انویدیا در ارائه‌ی راه‌حل‌های کاهش قیمت به چین را در راستای تحریم‌های آمریکا می‌داند. ریماندو می‌گوید که وزارتخانه‌ی او با اعمال محدودیت‌های بیشتر برای محدود کردن دسترسی چین به تجهیزات پیشرفته، به‌دنبال کاهش تأثیر انویدیا بر بازار چین خواهد بود.

این می‌تواند به این معنی باشد که کارت گرافیک انویدیا جی‌فورس RTX 4090D به همراه تراشه‌های جدید هوش مصنوعی می‌توانند شاهد محدودیت‌های جدیدی باشند و در نهایت از عرضه‌ی آن‌ها به چین جلوگیری شود.

این GPU-ها و تراشه‌های هوش مصنوعی مطابق با قوانین آمریکا طراحی شده‌اند و انتظار می‌رود در محدوده‌ی 4800 TPP قرار بگیرند.

مطرح کردن چنین اظهاراتی به این معنی است که حتی قوانین و مقررات خود ایالات متحده در این زمینه دقت چندانی ندارد و همچنان توسط مقامات این کشور برای محدود کردن چین از دریافت هر تراشه‌ای که بتواند برای اهداف هوش مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد، تغییر یا اصلاح خواهد شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات