PCB کارت گرافیک RTX 3090 Ti توانایی پشتیبانی از GPUهای سری RTX 4000 را دارد

دوشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
بررسی برد مدار چاپی کارت گرافیک RTX 3090 Ti نشان می‌دهد انویدیا از همین حالا در حال آماده شدن برای تولید کارت‌های گرافیک نسل بعد سری RTX 4000 است.
تبلیغات

شایعه‌ای که چند وقت است بین رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود ادعا می‌کند یکی از اهداف انویدیا از تولید RTX 3090 Ti، استفاده از این کارت گرافیک به‌عنوان پلتفرمی آزمایشی برای تولید بهتر کارت‌های گرافیک نسل بعد سری Ada است. آن‌طور که ویدئوکاردز می‌نویسد،‌ رسانه‌ی تخصصی igor'sLAB به‌طور ویژه این موضوع را بررسی کرده و در جدیدترین تحلیل خود روی توان کارت گرافیک کار کرده است.

شایعه‌ها ادعا می‌کردند انویدیا مدل‌های مختلف کارت گرافیک RTX 3090 Ti را برای تراشه‌ی گرافیکی نسل بعد طراحی کرده است که با کدنام AD102 Ada شناخته می‌شود. ظاهراً سازگاری پین بین GA102 و AD102 به شرکای تجاری انویدیا ابلاغ شده است.

گفته می‌شود این شرکت‌ها بایوس ۶۰۰ وات ویژه‌ای دریافت کرده‌اند تا راهکارهای خنک‌کننده‌ی خود را برای کارت‌های گرافیک مورد انتظار سری RTX 4000 آماده کنند. این کار انویدیا در نهایت فرایند توسعه را تسریع می‌کند و هزینه‌های کارت‌های گرافیک نسل بعد را کاهش می‌دهد.

بااین‌حال داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. ظاهراً بدون انجام بررسی‌های عمیق نیز می‌توان شواهدی مبنی‌بر آماده شدن انویدیا برای تولید کارت‌های گرافیک نسل بعد را مشاهده کرد.

بسیاری از مدل‌های سفارشی که توسط زوتاک و MSI و EVGA ساخته می‌شوند قطعات کامل ساب‌سیستم‌های تحویل انرژی را ندارند (که البته همه‌ی این قطعات برای یک کارت گرافیک ۴۵۰ وات متکی‌بر تراشه‌ی GA102 نیاز نیست). بااین‌حال قطعات مورد اشاره در کارت گرافیکی ۶۰۰ وات که از تراشه‌ی AD102 استفاده کند موردنیاز خواهند بود.

جالب است که حتی مدل مرجع رسمی RTX 3090 Ti Founders Edition نیز با کمبود برخی قطعات مواجه است. طراحی V شکل تاکنون فقط توسط کارت‌های سری Founders Edition انویدیا استفاده شده و به‌همین‌دلیل، گاهی اوقات به‌عنوان طراحی سفارشی اختصاصی انویدیا از آن یاد می‌شود. بااین‌حال این گفته برای RTX 3090 Ti صدق نمی‌کند چون بسیاری از شرکای تجاری انویدیا این طراحی مدل مرجع را نیز استفاده کرده‌اند.

وقتی بحث‌ به مدل MSI SUPRIM X می‌رسد، داستان اندکی متفاوت می‌شود. این کارت گرافیک فقط یک کانکتور ۱۶ پین دارد، اما به‌گونه‌ای طراحی شده است که در صورت نیاز توانایی پشتیبانی از استاندارد ۶۰۰ وات PCIe Gen5 را نیز داشته باشد. بررسی‌های انجام‌شده توسط Igor’sLAB تأیید می‌کند که کانکتور برق کارت گرافیک را که اکنون روی مشخصه‌ی ۴۵۰ وات تنظیم شده است، می‌توان با یک جامپر PJP1 به توان ۶۰۰ وات رساند. مدل MSI کارت گرافیک RTX 3090 Ti از این جامپر بی‌بهره است.

انتظار می‌رود تمامی کارت‌های گرافیک رده‌بالای سری RTX 4000 از کانکتور ۱۶ پین یادشده بهره‌مند باشند. شایعه‌ها می‌گویند انویدیا ممکن است در کارت گرافیک پرچم‌دار RTX 4090 به‌صورت پیش‌فرض سراغ توان طراحی حرارتی ۶۰۰ وات برود. این یعنی مدل‌های سفارشی با توان بیشتر نیازمند دو کانکتور برق خواهند بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات