مشخصات فنی احتمالی کارت های گرافیک AMD سری Radeon RX 6000 فاش شد

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
مطالعه 4 دقیقه
مشخصات فنی احتمالی کارت‌های گرافیک AMD سری Radeon RX 6000 حکایت از بهبود چشم‌گیر عملکرد آن‌ها دارد.
تبلیغات

کارت‌های گرافیک انویدیا سری GeForce RTX-3000 درحال حاضر بالاترین جایگاه را در میان پردازنده‌های گرافیک تصاحب کرده‌اند؛ اما شاید درطی روزهای آتی، دیگر فرمانروای بی‌چون‌وچرای دنیای گرافیک نباشند و جای خود را به کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 6000 شرکت AMD بدهند. یکی از کاربران وب‌سایت ردیت، مشخصات فنی احتمالی کارت‌های گرافیک جدید شرکت AMD را از درون نسخه‌ی بتا به‌روزرسانی Big Sur سیستم‌عامل macOS اپل کشف کرده است. باید تأکید کرد که این اعداد بسیار امیدوارکننده بوده‌اند.

این کاربر، در افشا و کشف اطلاعات سابقه‌ی خوبی دارد؛ اما همچنان باید درباره‌ی مشخصات فنی جانب احتیاط را رعایت کرد و پیش‌از معرفی رسمی تصمیم قطعی نگرفت. درابتدا باید یادآور شویم که اپل همیشه نسبت‌به استفاده از گرافیک‌های Radeon سری Pro شرکت AMD علاقه‌مند بوده است؛ بنابراین امکان دارد این مشخصات مربوط به سری خاصی باشد. ازسویی دیگر، نسخه‌های اصلی کارت‌های گرافیک احتمالا با سرعت کلاک بالاتری عرضه شوند.

برای شروع، کارت گرافیک Navi 21 با کد نام Sienna Cichlid، ظاهرا دارای ۸۰ واحد محاسباتی (Compute Unit) است که از ۵٬۱۲۰ پردازنده‌ی جریانی (Stream Processors) یا به‌عبارتی دیگر هسته تشکیل می‌شوند. بنابر اطلاعات ساختاری منتشرشده در معماری RDNA 2، هر واحد محاسباتی (CU) دارای ۶۴ هسته (SPs) خواهد بود. در اطلاعات به‌دست آمده توسط این کاربر مشخص می‌شود که یک تراشه با نام Navi21A و سرعت کلاک ۲٬۰۵۰ مگاهرتز و تراشه‌ای دیگر با نام Navi21B نیز با سرعت کلاک ۲٬۲۰۰ مگاهرتز وجود دارند که توان مصرفی آن‌ها نیز در بازه‌ی ۲۲۰ وات تا ۲۳۸ وات متفاوت است.

اندازه‌گیری قدرت یک کارت گرافیک به عوامل بیشتری وابسته است و نمی‌توان با مقایسه‌ی میزان عملکرد تک‌دقتی (Single-precision floating-point format) آن، به‌تنهایی توان اجرای بازی‌های ویدئویی را ارزیابی کرد. اما صرفاً برای مقایسه درنظر داشته باشید که کارت گرافیک انویدیا GeForce RTX 3080 حداکثر توان پردازشی تک‌دقتی (FP32) به بزرگی ۲۹٫۸ ترافلاپس ارائه می‌کند و در مقابل، معماری نوی ۲۱ توان پردازشی ۲۲٫۵ ترافلاپس دارد. با‌این تفاسیر، توان عملکرد تک‌دقتی GeForce RTX 3080 حدود ۳۴ درصد بیشتر از میزان عملکرد تک‌دقتی نوی ۲۱ اندازه‌گیری می‌شود. البته نوی ۲۱ در مقایسه با GeForce RTX 3070 با اندازه‌ی ۲۰٫۴ ترافلاپس در رتبه‌ی بالاتری قرار خواهد گرفت.

درگذشته، معماری RDNA 1 از شرکت AMD عملکرد پردازشی گرافیکی را نسبت‌به معماری نسل قبل موسوم به Graphics Core Next، تا ۵۰ درصد بهبود بخشید؛ البته معماری GCN مدت‌زمان طولانی در میادین گرافیکی حضور قدرتمندانه‌ای داشت و همچنان فعالیتش متوقف نشده است. شرکت AMD با معرفی معماری جدید RDNA 2 نیز اعلام کرد که بار دیگر قادر است عملکرد گرافیک‌های خود را تا ۵۰ درصد افزایش دهد.

پردازنده

کد نام

واحد محاسباتی (CU)

هسته (SP)

سرعت کلاک (MHz)

توان پردازشی (TFLOPs)

توان مصرفی

Navi 31

؟

۸۰

۵٬۱۲۰

؟

؟

؟

Navi 21

Sienna Cichlid

۸۰

۵٬۱۲۰

۲٬۲۰۰ - ۲٬۰۵۰

۲۲٫۵ - ۲۱

۲۳۸ - ۲۰۰

Navi 22

Navy Flounder

۴۰

۲٬۵۶۰

۲٬۵۰۰

۱۲٫۸

۱۷۰

Navi 10 

(Radeon RX 5700XT)

؟

۴۰

۲٬۵۶۰

۱٬۹۰۵

۹٫۸

۲۲۵

Navi 23

Dimgrey Cavefish

۳۲

۲٬۴۰۸

؟

؟

؟

Navi 14 

(Radeon RX 5500 XT)

؟

۲۲

۱٬۴۰۸

۱٬۸۴۵

۵٫۲

۱۳۰

پردازنده‌ی گرافیکی نوی ۲۲ با کد نام Navy Flounder احتمالا دارای ۴۰ واحد محاسباتی باشد که درمجموع ۲٬۵۶۰ هسته خواهد داشت. همچنین بنابر مشاهدات این کاربر ردیت، پردازنده‌ی نوی ۱۰ نیز واحدهای محاسباتی برابر با نوی ۲۲ دارد. بنابراین، می‌توان نوی ۲۲ را جانشین نوی ۱۰ به‌شمار آورد. البته، نوی ۲۲ با سرعت کلاک ۲٬۵۰۰ مگاهرتزی و توان مصرفی ۱۷۰ وات قطعا جذاب‌تر به‌نظر می‌رسد.

کارت گرافیک AMD Radeon RX 5700 XT که برپایه‌ی نوی ۱۰ طراحی شده است، ۲٬۵۶۰ هسته دارد و سرعت کلاک آن ۱٬۹۰۵ مگاهرتز اندازه‌گیری شده است؛ همچنین حداکثر توان پردازشی آن به ۹٫۸ ترافلاپس می‌رسد. ازسویی دیگر، نوی ۲۲ توان پردازشی سایه‌زنی با میزان ۱۲٫۸ ترافلاپس ارائه می‌کند؛ بنابراین تا ۳۰٫۶ درصد بهبود عملکرد را از خود نشان می‌دهد. البته، دقت داشته باشید که این میزان عملکرد در توان مصرفی پایین‌تری مهیا می‌شود، اگر خاطرتان باشد توان مصرفی گرافیک Radeon RX 5700 XT برابر با ۲۲۵ وات بود.

پردازنده‌ی گرافیکی Navi 23 با کد نام Dimgrey Cavefish مدل معمولی معماری RDNA 2 به‌شمار می‌رود. این پردازنده دارای ۳۲ واحد محاسباتی است که در دل خود ۲٬۰۴۸ هسته دارند. متأسفان، اطلاعات بیشتری از این پردازنده در سیستم‌عامل اپل کشف نشده است و سرعت کلاک و توان مصرفی این تراشه تا این لحظه مشخص نیست.

شاید تعجب کنید اگر بدانید که در کدهای نسخه بتای مک‌او‌اس بیگ‌سر ۱۱ اپل، اطلاعاتی درباره‌ی RDNA 3 نیز کشف شده است. در این کدها اسم Navi 31 به‌چشم می‌خورد و پیش‌بینی می‌شود در سری پردازنده‌های Radeon RX 7000 معرفی شود. کاربری که این اطلاعات را منتشر کرده است درادامه می‌گوید، بنابر اطلاعات کشف شده، تعداد واحدهای محاسباتی نوی ۳۱ برابر با نوی ۲۱ است. البته، هنوز نمی‌توان به‌طور قطع گفت که آیا نوی ۳۱ جایگزین نوی ۲۱ می‌شود یا فقط یک مدل مشتق شده از آن خواهد بود.

شرکت AMD قرار است سری پردازنده‌های گرافیکی Radeon RX 6000 خود را در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی مصادف با ۷ آبان ۱۳۹۹ به‌صورت رسمی معرفی کند. انویدیا در رونمایی از پردازنده‌های گرافیکی سری GeForce RTX 3000 با مشکلاتی مواجه شد و خریداران با دشواری‌هایی برای ثبت سفارش روبه‌رو بودند. همچنین، بنابر گزارش‌ها، برخی کاربران با کرش گسترده کارت گرافیک RTX 3080 هنگام اجرای بازی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بااین حال، امیدواریم شرکت AMD با چنین مشکلاتی مواجه نشود و خریداران نیز با کمبود عرضه‌ی محصول مواجه نشوند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات