نام چهار پردازنده گرافیکی AMD با معماری Navi فاش شد

نام چهار پردازنده گرافیکی AMD با معماری Navi فاش شد

Navi به‌عنوان نسل جدید و بهبود‌یافته‌ی معماری فعلی وگا، توان بیشتری به پردازنده‌های گرافیکی AMD خواهد بخشید.

AMD خود را آماده‌ی رونمایی از پردازنده‌های ۷ نانومتری معماری جدید Navi، در سال جاری میلادی می‌کند. اطلاعات موجود به‌روزرسانی جدید سیستم‌عامل مک‌او‌اس موهاوی، مهری بر تأیید این موضوع است. کارشناسان در کد جدید‌ترین به‌روزرسانی سیستم‌عامل کامپیوتر‌های مک، نام چهار پردازنده‌ی گرافیکی با معماری Navi‌ را مشاهده کرده‌اند که به‌معنای عرضه‌ی آن‌ها در آینده‌ی نزدیک است.

این موضوع برای اولین‌بار توسط کاربری با نام Gigamaxx در فروم‌ TonyMacx86 مشاهده شد. کد منبع سیستم‌عامل مک‌او‌اس از پشتیبانی از چهار پردازنده‌ی گرافیک با معماری نَوی و نام‌های Navi 12 ،Navi 10 ،Navi 9 و Navi 16 خبر می‌دهد. باتوجه‌به نام‌گذاری پیشین AMD، احتمالا اعداد موجود در نام این پردازنده‌ها، به‌معنای تعداد هسته‌های گرافیکی موجود در آن‌ها باشد. هنوز مشخص نیست که پردازنده‌های نام‌برده، با هنوان واحدی جداگانه به کار گرفته خواهند شد، یا درکنار پردازنده‌ی اصلی و به‌صورت یکپارچه در لپ‌تاپ‌های اپل حضور خواهند داشت. باتوجه‌به گزارش‌ها منتشر شده، می‌توان در تابستان سال ۲۰۱۹ منتظر رونمایی رسمی نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی AMD بود.

سورس کد مک او اس

سری جدید رادئون نوی 

پیش‌‌تر شایعاتی مبنی بر عرضه‌ی نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی AMD با معماری و لیتوگرافی ۷ نانومتری برای رقابت با سری RTX انویدیا منتشر شده بود. این شایعات خبر از رونمایی این محصولات در نمایشگاه CES 2019 می‌داد؛ بااین‌حال AMD در این رویداد از کارت گرافیک رادئون VII با معماری وگا رونمایی کرد. هنوز مشخص نیست که پس از رونمایی و عرضه‌ی محصولات جدید این شرکت با معماری Navi، رادئون VII در چه جایگاهی قرار خواهد گرفت. اما شایعات موجود از بهبود ۱۵ درصدی قوی‌ترین نمونه‌ی آن‌ها با نام RX 3080 و قیمت تنها ۲۴۹ دلاری خبر می‌دهد که بدین ترتیب در سطح یکسانی با رادئون VII قرار می‌گیرد. 

پس از معرفی رادئون VII، بسیاری از پیش‌بینی‌های کارشناسان طی ماه‌های گذشته، نقض شد. اگر RX 3080 کارت گرافیک جدید AMD باشد، یا توان پردازشی آن بسیار کمتر از مقادیر پیش‌بینی شده است، یا قیمت فاش شده‌ با واقعیت تفاوت زیادی خواهد داشت. در ادامه می‌توانید مشخصات فنی شایعه‌‌شده‌ی نسل جدید کارت‌های گرافیک AMD که پیش‌تر منتشر شده بود، را مشاهده کنید.

نام کارت گرافیکنام معماریمیزان حافظهTDPرقیب اصلیقیمت
RX 3080Navi 10۸ گیگابایت ۱۵۰ واتRTX 2070 / GTX 1080۲۴۹ دلار
RX 3070Navi 12۸ گیگابایت۱۲۰ واتRTX 2060 / GTX 1070 ۱۹۹ دلار
RX 3060Navi 12۴ گیگابایت۷۵ واتRTX 2050 / GTX 1060۱۲۹ دلار

بااین‌حال، موردی که می‌توان با اطمینان از آن سخن گفت، رونمایی نسل جدید معماری پردازنده‌ی گرافیکی AMD طی‌ ماه‌های پیش‌رو است. این شرکت در حال برنامه‌‌ی گسترده‌ای برای به چالش کشیدن انویدیا در این بازار دارد؛ امری که پیش‌تر با پردازنده‌های رایزن، موفق به انجام آن دربرابر اینتل شده است.

منبع wccftech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده