چگونه دسته ایکس باکس را به کامپیوتر وصل کنیم؟

سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
کنترلر کنسول ایکس باکس سری اس در دست
وصل‌کردن دسته ایکس باکس به کامپیوتر، دقیقاً به همان آسانی وصل‌کردن آن به کنسول است. در این آموزش، با مراحل این کار آشنا خواهید شد.
تبلیغات

همه‌ی ما دسته‌های خوش‌ساخت مایکروسافت را با نام دسته ایکس باکس می‌شناسیم؛ اما نام ایکس باکس باعث نمی‌شود تا این دسته‌ها فقط به بازی‌کردن با کنسول محدود شوند. تمام دسته‌های ایکس باکس فارغ از هر مدلی اعم از Elite یا Core یا حتی دسته‌های قدیمی، قابلیت وصل‌شدن به سیستم‌عامل ویندوز را دارند.

اگر در خانه کنسول ایکس باکس دارید، دیگر نیاز نیست که هنگام خرید لپ تاپ یا کامپیوتر مخصوص بازی، دسته جداگانه‌ای برای آن تهیه کنید و با عمل به مراحلی که در‌ادامه خواهیم گفت، به‌راحتی می‌توانید دسته ایکس باکس خود را به ویندوز وصل کنید.

ابتدا از قابلیت‌های دسته خود مطلع شوید

اگر کنسول شما ایکس باکس سری ایکس یا ایکس باکس سری اس است، به‌راحتی و بدون مشکل می‌توانید آن را به کامپیوتر وصل کنید؛ زیرا دسته‌های جدید علاوه‌بر ارتباط بی‌‌سیم که تنها مخصوص ارتباط بین دسته و کنسول است، قابلیت اتصال ازطریق بلوتوث را نیز دارند.

xbox usb adapter

درمقابل، دسته‌های سری اول ایکس باکس وان فقط به ارتباط بی‌سیم با کنسول محدودند و از بلوتوث پشتیبانی نمی‌کنند. همان‌طور‌که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، برای اتصال بی‌سیم این دسته‌ها به کامپیوتر باید از دانگل مخصوص ایکس باکس استفاده کنید که با‌توجه‌به قدیمی‌بودن آن‌ها، پیدا‌کردنشان در بازار ایران کار ساده‌ای نیست.

روشی غیررسمی نیز برای فهمیدن داشتن یا نداشتن بلوتوث دسته وجود دارد. در این روش، باید به پلاستیک اطراف دکمه Pair نگاه کنید. اگر همان پلاستیک روی دسته نیز ادامه پیدا کند و اطراف دکمه هوم ایکس باکس را نیز فرابگیرد، دسته شما دسته‌ای غیربلوتوثی است؛ اما اگر پلاستیک مذکور فقط در اطراف دکمه Pair قرار دارد، دسته شما از مدل‌های جدیدتر است و از ارتباط بلوتوث بهره می‌برد. برای راهنمایی بیشتر، به عکس‌های زیر دقت کنید.

xbox- controller
xbox- controller

اتصال دسته ایکس باکس به کامپیوتر با سیم

راحت‌ترین راه اتصال دسته ایکس باکس به کامپیوتر به‌صورت فیزیکی و با سیم است. برای این کار کافی است سیم یو‌اس‌بی به میکرو یو‌اس‌بی یا یو‌اس‌بی به تایپ C (بسته به نوع دسته و درگاه اتصال آن) را به دسته و یکی از درگاه‌های کامپیوتر وصل کنید.

تنظیمات بلوتوث ویندوز

اگر از ویندوزهای ۱۰ و ۱۱ استفاده می‌کنید، پس از اتصال درایورها به‌طور خودکار نصب می‌شوند و به‌راحتی می‌توانید در بازی‌ها از آن استفاده کنید. همچنین، برای اینکه مطمئن شوید دسته به‌درستی به سیستم وصل شده است، در تنظیمات و بخش Bluetooth & devices، نام دسته ایکس باکس را می‌توانید مشاهده کنید.

اگر بعد از اتصال دسته به کامپیوتر، سیستم نتوانست آن را شناسایی کند، سعی کنید با نگه‌داشتن دکمه ایکس باکس، دسته را مجددا روشن یا با سیم دیگری آن را به کامپیوتر وصل کنید.

اتصال دسته ایکس باکس به کامپیوتر به‌صورت بی‌سیم

اتصال بی‌سیم کنترلر ایکس باکس به رایانه شخصی، تقریباً مشابه اتصال آن به کنسول است. همچنین؛ اگر قبلاً کیبورد بلوتوثی یا گوشی خود را از‌طریق بلوتوث به سیستم وصل کرده باشید، مراحل اتصال دسته نیز درست مانند همان گجت‌ها است.

  • ابتدا با نگه‌داشتن دکمه ایکس باکس روی دسته آن را روشن کنید و دکمه Pair را به‌مدت سه ثانیه فشار دهید تا دکمه ایکس باکس شروع به چشمک‌زدن کند.
  • در تنظیمات ویندوز و بخش Bluetooth & devices روی گزینه Add device مانند تصویر زیر کلیک و دسته ایکس باکس را انتخاب کنید. اگر دسته ایکس باکس را در فهرست بازشده مشاهده نمی‌کنید، سعی کنید این کار را چند بار تکرار یا بلوتوث کامپیوتر را یک‌ بار خاموش و روشن کنید.
تنظیمات بلوتوث ویندوز

صبر کنید تا دکمه ایکس باکس به رنگ ثابت سفید درآید و پیغام Connected درکنار اسم دسته نمایان شود. اکنون کار تمام است و به‌راحتی می توانید با دسته ایکس باکس روی ویندوز بازی کنید؛ اما فراموش نکنید که در اتصال دسته به روش مذکور، دیگر نمی‌توانید از جک هدفون آن استفاده کنید. این اتفاقی است که هنگام وصل‌کردن دسته‌های کنسول‌های سونی نیز رخ می‌دهد.

امیدواریم با آموزش‌های این مقاله به‌راحتی بتوانید دسته ایکس باکس خود را به کامپیوتر وصل کنید و از بازی‌کردن با آن در بازی‌های ویندوزی لذت ببرید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات