اپل رسما حساب توسعه‌دهنده اپیک گیمز را در اپ استور مسدود کرد

شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
مطالعه 4 دقیقه
اپل در اطلاعیه‌ای رسمی از بسته‌شدن حساب کاربری توسعه‌دهنده‌ی اپیک گیمز در اپ استور خبر می‌دهد. این اقدام اپل،‌ تنش‌های اخیر بین دو شرکت را وارد مرحله‌ای جدید می‌کند.

اپل روز گذشته به‌صورت رسمی حساب کاربری توسعه‌دهنده‌ی شرکت اپیک گیمز در فروشگاه اپ استور را منقضی کرد. اپل و اپیک گیمز مدتی است بر سر بازی فورتنایت وارد دعوای حقوقی شده‌اند؛ اپیک گیمز با راه‌اندازی درگاه پرداخت مستقیم تلاش کرد قوانین اپ استور را دور بزند و کارمزد ۳۰ درصدی هر خرید را به اپل ارائه ندهد، در پی این اتفاق اپل بازی فورتنایت را از اپ استور حذف کرد و اپیک گیمز در جواب، پرونده را به دادگاه کشاند.

اپل در بیانیه‌ای که دراختیار رسانه‌ی ورج قرار داده است ضمن تأیید بسته شدن حساب کاربری اپیک گیمز در اپ استور اعلام می‌کند که کاربران آیفون و آیپد، دیگر به‌هیچ‌نحوی شانس تجربه‌ی بازی فورتنایت را ندارند. مدتی پیش روشی ارائه شده بود که با اتکا بر آن می‌شد فورتنایت را مجددا روی گوشی آیفون دانلود کرد. این روش مخصوص کسانی بود که قبلا بازی را دانلود و سپس آن را حذف کرده بودند. درواقع در این روش وارد بخش اپلیکیشن‌ها و بازی‌های دانلودشده می‌شدید و با ضربه زدن روی آیکون ابر درکنار فورتنایت، بازی از ابتدا دانلود می‌شد. بسته شدن حساب توسعه‌دهنده‌ی اپیک گیمز، بازگردانی فورتنایت به این روش را نیز غیرممکن می‌کند. به‌علاوه دیگر بازی‌های اپیک گیمز نظیر Infinity Blade نیز از این پس قابل‌ دانلود مجدد نیستند. 

در بیانیه‌ی رسمی اپل آمده است:

بستن حساب کاربری اپیک گیمز در اپ استور برای روز جمعه برنامه‌ریزی شده بود، بااین‌حال از همان زمانی‌که تاریخ بسته شدن حساب اپیک گیمز اعلام شد تحلیلگران بر سر اینکه اپل ازلحاظ قانونی چنین اجازه‌ای دارد یا نه، اختلاف نظر داشتند تا اینکه قاضی دادگاه روز دوشنبه‌ی گذشته با درخواست اپیک گیمز مبنی‌بر بازگشت موقتی فورتنایت به اپ استور مخالفت کرد. دادگاه در آن زمان اعلام کرد اپل اجازه‌ی مسدودسازی حساب موتور بازی‌سازی آنریل انجین را ندارد و اپل نیز در گفت‌و‌گو با ورج می‌گوید که دیگر حساب‌های کاربری اپیک گیمز را مسدود نکرده است. بنابراین اقدامی که اپل انجام داد، مطابق حکم صادرشده ازسوی دادگاه بود.

اپل می‌گوید اپیک گیمز از این پس نمی‌تواند ازطریق حساب کاربری توسعه‌دهنده‌ی خود اپلیکیشن یا به‌روزرسانی جدید به اپ استور ارسال کند؛ بااین‌حال کاربرانی که پیش‌تر بازی فورتنایت را روی iOS و Mac دانلود کرده‌اند همچنان می‌توانند به بازی کردن ادامه دهند. از زمان حذف فورتنایت از اپ استور، در فروشگاه‌هایی نظیر eBay شاهد فروش آیفون‌هایی بودیم که صرفا به‌دلیل داشتن فورتنایت، هزاران دلار قیمت داشتند. حال که دانلود مجدد فورتنایت نیز غیرممکن شده، احتمالا شمار این آگهی‌های فروش افزایش پیدا خواهد کرد.

تیم سویینی،‌ مدیرعامل اپیک گیمز، می‌گوید با کلماتی که اپل در بیانیه‌ی مطبوعاتی خود به‌کار برده است مشکل دارد. او در توییتی که به‌تازگی منتشر کرده است می‌گوید اپیک گیمز تلاش کرده بیلد جدید فورتنایت را به اپ استور ارسال کند. در توییت تیم سویینی می‌خوانیم:‌

اوایل امروز بود که اپل در توییتی به‌صورت رسمی به پابجی موبایل، یکی از رقبای اصلی بازی فورتنایت اشاره کرد تا کاربران را به تجربه‌ی آن ترغیب کند. جالب است بدانید که تیم سویینی نیز در توییتی، این موضوع را اعلام کرد و نوشت: «درحالی‌که منتظر هستیم اپل، فورتنایت را برای iOS و Mac آزاد کند، [بهتر است بدانید] که پابجی موبایل یک بازی بتل رویال عالی دیگر است که توسط آنریل انجین ساخته شده». 

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود