پهپاد DJI FPV رونمایی شد؛ فیلمبرداری 4K/60fps و سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت

پهپاد DJI FPV رونمایی شد؛ فیلمبرداری 4K/60fps و سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت

FPV نخستین پهپاد اول شخص DJI است که دوربین 4K دارد، از چندین حالت پرواز بهره می‌برد و سرعتش به ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این پهپاد همراه عینکی ویژه عرضه می‌شود.

دی جی آی ساعاتی پیش از پهپاد اف پی وی (DJI FPV) رونمایی کرد که چند روز پیش شاهد فاش شدن ویدئوی جعبه‌گشایی غیررسمی آن بودیم. FPV  به‌طور ویژه برای استفاده در حالت اول شخص ساده شده است و با سرعت زیاد پرواز می‌کند. این نوع پهپاد به‌طور معمول در مسابقات حضور پیدا می‌کند و در زمانی کوتاه ‌به تغییر زاویه‌ی حرکت واکنش نشان می‌دهد. به‌طور کلی بین پهپادهای اول شخص با پهپادهای عادی تفاوت‌های محسوسی وجود دارد.

بر اساس گزارش پتاپیکسل، FPV در وهله‌ی اول پهپاد مسابقه‌ای است؛ اما نقاط ضعفی که به‌طور معمول در پهپادهای این‌چنینی پیدا می‌شوند رفع می‌کند تا قابلیت‌هایی ارائه بدهد که پهپادهای طراحی‌شده برای مسابقه توانایی ارائه‌ی آن‌ها را ندارند.

نخست، پهپاد DJI FPV به ‌لطف بهره‌مندی از فناوری اختصاصی OcuSync تجربه‌ی دیداری بهتری از دیگر پهپادهای مسابقه‌ای ارائه می‌دهد. FPV دارای دید اول شخص با تأخیر بسیار کم و کیفیت بالا است تا فردی که پهپاد را کنترل می‌کند، بتواند به‌سرعت نحوه‌ی حرکت را تغییر بدهد و پهپاد را در مسیرهای مختلف پیش ببرد. به ‌لطف باکیفیت بودن تصویر، خلبان می‌تواند جزئیات پرواز را واضح‌تر ببیند. 

پهپاد اول شخص DJI FPV از نمای جلو در حالت خاموش

دی جی آی در بیانیه‌ای که برای رسانه‌ها ارسال کرده است، می‌نویسد DJI FPV با استفاده از جدیدترین فناوری در حوزه‌ی انتقال محتوای HD، به شما امکان می‌دهد دنیا را به شیوه‌ای جدید ببینید. مطابق گفته‌ی DJI، خلبان‌های پهپاد می‌توانند با استفاده از عینک مخصوص با نام Goggles V2، محتوای ویدئویی را با کیفیت بالا، از فاصله‌ی دور و با تأخیر پایین مشاهده کنند. DJI می‌گوید سیستم ارتباط بی‌سیم این پهپاد بی‌همتا است.

پهپاد FPV می‌تواند به حداکثر سرعت ۸۷ مایل‌ بر ساعت (۱۴۰ کیلومتر بر ساعت) دست پیدا کند و در عرض تنها دو ثانیه سرعتش را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. DJI می‌گوید سیستم به‌کاررفته در پهپاد باعث می‌شود DJI FPV گستره‌ی انتقال داده‌ی ۱۰ کیلومتر را پوشش بدهد، فرکانس‌های دوگانه را به‌صورت خودکار عوض کند، به نرخ بیت ۵۰ مگابیت‌ بر ثانیه دست یابد و سراغ استفاده از تکنیک‌هایی برود تا سیگنال ارسال‌شده از آن به عینک خلبان، مختل نشود. 

نیم رخ نمای کناری پهپاد اول شخص DJI FPV

پهپادهای اول شخص امروزی به‌طور معمول از سیستمی استفاده می‌کنند که وضوح بسیار پایین‌تری دارند. DJI امیدوار است فناوری به‌کاررفته در پهپاد FPV بتواند در عین ارائه‌ی وضوح بالا، تأخیر بسیار کمی به‌ همراه بیاورد. DJI می‌گوید FPV ثابت می‌کند که سیگنال دیجیتال از لحاظ کم بودن تأخیر می‌تواند در حد و اندازه‌ی سیستم آنالوگ مؤثر باشد و در همین حال تجربه‌ی دیداری بسیار بهتری ارائه بدهد.

DJI می‌گوید خلبان می‌تواند چندین حالت دیداری را انتخاب کند که یکی از آن‌ها حالت استاندارد HD با تأخیر کم است. این حالت محتوای ویدئویی را با وضوح ۱۴۴۰‌ در ۸۱۰ پیکسل و نرخ ۶۰ یا ۵۰ فریم ‌بر ثانیه منتقل می‌کند. در حالت ۶۰ فریم ‌بر ثانیه، زاویه‌ی دید به ۱۴۲ درجه می‌رسد؛ ولی در حالت ۵۰ فریم‌ بر ثانیه، زاویه‌ی دید ۱۵۰ درجه است. ‌‌هنگام استفاده از حالت استاندارد HD با تأخیر کم، تأخیر به ۴۰ میلی‌ثانیه می‌رسد. 

عینک مخصوص پهپاد پهپاد اول شخص DJI FPV

دومین حالت، Smooth است که دستیابی به نرخ فریم بالاتر را ممکن می‌کند تا ویدئوی نهایی ظاهر سینمایی‌تری داشته باشد. در حالت Smooth تأخیر به ۲۸ میلی‌ثانیه کاهش پیدا می‌کند، وضوح ۱۴۴۰ در ۸۱۰ پیکسل و نرخ فریم ۱۲۰ فریم‌ بر ثانیه است و زاویه‌ی دید ۱۴۲ درجه‌ای ارائه می‌شود. در همین حالت اگر نرخ فریم به ۱۰۰ فریم‌ بر ثانیه برسد، زاویه‌ی دید ۱۵۰ درجه می‌شود. سومین حالت، Audience است. در این حالت خلبان می‌تواند ویدئوی پهپاد را با حداکثر هشت عینک مخصوص دیگر به ‌اشتراک بگذارد.

بخش درونی عینک مخصوص پهپاد اول شخص DJI FPV

DJI سه حالت متمایز در پهپاد قرار داده است تا افرادی که تجربه‌ی پرواز‌ پهپاد ندارند، بدون مشکل با FPV کار کنند. حالت اول Normal است. در این حالت FPV شبیه به دیگر پهپادهای DJI عمل می‌کند و با استفاده از GPS یا سیستم‌های موقعیت‌یاب بصری (VPS) در بخش زیرین خود، معلق می‌ماند. Normal ساده‌ترین حالت پرواز است و حسگرهای تشخیص مانع را در بخش جلویی فعال می‌کند تا زمانی‌ که به موانع نزدیک شد، سرعت پهپاد کاهش یابد. سپس سیستم پهپاد به خلبان می‌گوید به‌منظور جلوگیری از برخورد با موانع، مانور انجام بدهد.

پهپاد DJI FPV عینکی مخصوص دارد و از دو کنترلر جالب بهره می‌گیرد

حالت دوم، Manual است که به کاربر امکان می‌دهد کنترل کامل روی پهپاد داشته باشد. حالت Manual برای افرادی ساخته شده است که حرفه‌ای‌تر هستند؛ زیرا تمامی حسگرها و حالت معلق ماندن در هوا، غیرفعال می‌شوند.

سومین حالت، Sport است. Sport را می‌توانیم ترکیبی از حالت‌های Normal و Manual بدانیم که شماری از قابلیت‌های حرکت پویای حالت Manual را ارائه می‌دهد و در عین حال شامل شماری از قابلیت‌های ایمنی‌ کلیدی Normal است. Sport را می‌توانیم حالت میانی در بین سه حالت ارائه‌شده محسوب کنیم که به خلبان‌ها امکان می‌دهد مهارت بیشتری برای پرواز کسب کنند.

یک مرد با عینک مخصوص درحالت پرواز پهپاد اول شخص DJI FPV

DJI به‌خوبی می‌داند یکی از مشکلات پهپاد اول شخص، این است که شانس بیشتری برای تصادف کردن دارد. DJI برای رفع کردن این مشکل و القاء حس راحتی بیشتر به کسانی که برای نخستین بار سراغ کار با پهپاد اول شخص می‌روند، دو حالت Emergency Brake و Hover اضافه کرده است که در تمامی حالت‌های پروازی ارائه می‌شوند. این دو حالت باعث می‌شوند بتوانید در هر زمان، پهپاد را متوقف و معلق کنید. 

FPV همچون دیگر پهپادهای DJI دارای قابلیتی یا عنوان Failsafe Return to Home است که با فشردن یک دکمه یا در شرایطی که سیگنال از دست برود، پهپاد را به منطقه‌ی تیکاف برمی‌گرداند. در نهایت سیستم گیرنده‌ی ADS-B در شرایطی که هواپیماها و هلیکوپترهای مجهز به سیستم ADS-B در آن نزدیکی‌ها باشند، به خلبان پهپاد خبر می‌دهد. 

کنترلر استاندارد پهپاد اول شخص DJI FPV

کنترلر استاندارد

DJI می‌گوید اکثر قطعات پهپاد FPV شامل گیمبال، موتور‌ها، قاب‌های بیرونی و حسگرها ماژولار هستند و امکان تعویض آن‌ها وجود دارد. خلبان‌های مسابقه‌ای، پهپادها را تحت فشار زیادی قرار می‌دهند و با درنظرگرفتن این موضوع، ماژولار بودن DJI FPV نکته‌ی مثبتی است. 

DJI می‌گوید پهپاد FPV دوربین 4K دارد که می‌تواند با نرخ ۶۰ فریم‌ بر ثانیه در حالت ۱۲۰ مگابیت ‌بر ثانیه روی گیمبال تک‌محوره فیلم‌برداری کند. دوربین FPV از لرزش‌گیر rockSteady دی جی آی استفاده می‌کند و می‌تواند ویدئوی Full HD 1080p را با نرخ حداکثر ۱۲۰ فریم‌ بر ثانیه بگیرد. ویدئوهای ضبط‌شده در فرمت‌های H.264 یا H.265 روی کارت حافظه ‌ذخیره می‌شوند. 

کنترلر یک دستی پهپاد اول شخص DJI FPV

کنترلر تک دستی Motion Controller

DJI دو راه برای کنترل کردن FPV ارائه می‌دهد. روش اول استفاده از کنترلری است که شبیه به کنترلر کنسول‌های بازی به ‌نظر می‌رسد و روش دوم، کنترلری دیگر با نام Motion Controller است که با یک دست باید از آن استفاده کرد. Motion Controller به‌صورت مجزا فروخته می‌شود.

DJI FPV از روز گذشته در چند پیکربندی در دسترس قرار گرفته است. بسته‌ی استاندارد DJI FPV Combo شامل پهپاد FPV، کنترلر بی‌سیم، FPV Goggles V2 و تمامی کابل‌های مورد نیاز و یک باتری است و قیمت آن به ۱۲۹۹ دلار می‌رسد. دومین بسته با نام DJI FPV Fly More Kit شناخته می‌شود که دو باتری اضافه به‌ همراه هاب شارژ مجزا در خود جای داده است و ۲۹۹ دلار قیمت دارد. کنترلر Motion Controller به‌صورت مجزا با قیمت ۱۹۹ دلار در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. 

منبع petapixel
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده