اپل؛ برترین شرکت فروشنده محصولات پوشیدنی در سه ماهه پایانی سال 2018

چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
مطالعه 6 دقیقه
اپل در سه‌‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۸، با فروش ۱۶.۲ میلیون دستگاه از محصولات پوشیدنی‌اش، جایگاه نخست این بازار را ازآنِ خود کرد.

برخلاف باور عموم، استفاده از ساعت‌های هوشمند و دستبندهای سلامتی و ردیاب‌های فعالیت‌های ورزشی در سرتاسر جهان در‌حال‌افزایش است. IDC امروز گزارش داد در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸، بازار جهانی فروش گجت‌های پوشیدنی ۳۱.۴ درصد افزایش یافته و اکنون به ۵۹.۳ میلیون دستگاه رسیده است. علاوه‌براین، میزان فروش کلی این محصولات تا پایان سال ۲۰۱۸ به‌میزان درخورتوجه ۱۷۲.۲ میلیون دستگاه رسیده است. با درنظرگرفتن فروش محصولات پوشیدنی در سال ۲۰۱۷ که جمعا ۱۳۵ میلیون دستگاه بوده، در سال ۲۰۱۸ رشدی ۲۷.۵ درصدی را شاهد بوده‌ایم.

شایان ذکر است IDC اخیرا طبقه‌بندی خود را بازنگری کرده و حالا تعریف‌های جدیدی در حوزه‌ی محصولات پوشیدنی اعمال کرده است. یکی از این طبقه‌بندی‌های جدید اصطلاحا Hearables به‌معنای گوش‌دادنی‌ها است که هدفون‌ها و ایربادها را شامل می‌شود.

جیتش اوبانی، تحلیلگر ارشد تیم ردیاب‌های موبایلی در IDC می‌گوید:

درادامه، اوبانی اشاره می‌کند:

بنابر اعلام IDC، بخش عمده‌ای از رشد بازار مذکور در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸ به‌دلیل معرفی و عرضه‌ی محصولات پوشیدنی جدید در ماه‌های منتهی به فصل تعطیلات بوده است. علاوه‌براین، برخی از شرکت‌های مطرح گوشی‌های هوشمند خود را به‌همراه این نوع گجت‌ها به‌شکل بسته‌ای کامل می‌فروشند. در طبقه‌بندی دستگاه‌های پوشیدنی گوش‌دادنی، هدفون‌های بی‌سیم که محصولاتی چون اپل ایربادز، گوگل پیکسل بادز، بوز QC35ll و نمونه‌های دیگر را شامل می‌شود، اساسا به افزایش محبوبیت این نوع محصولات کمک‌ کرده است. براساس اعلام IDC، این گروه از محصولات پوشیدنی در سال ۲۰۱۸ میزان ۲۱.۹ درصد از بازار گجت‌های پوشیدنی را ازآنِ خود کرده است.

رشد ساعت‌های هوشمند در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۸ درمقایسه‌با سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۷ به‌میزان ۵۵.۲ درصد بوده است و این محصولات درمجموع ۳۴.۳ درصد از بازار ابزارهای پوشیدنی را در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ به‌دست آورده‌اند. این درحالی است که مچ‌بندها ۳۰ درصد از بازار یادشده را دراختیار دارند.

شرکت اپل در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۸، با فروش ۱۶.۲ میلیون دستگاه پوشیدنی در صدر جدول قرار گرفته و بدین‌ترتیب، ۲۷.۴ درصد از کل سهم بازار مذکور دراختیار کوپرتینویی‌ها است. باید اشاره کنیم در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷، میزان سهم اپل در بازار گجت‌های پوشیدنی ۲۹.۶ درصد بود؛ به‌همین‌دلیل، می‌توان گفت در سال جاری کاهش جزئی در سهم بازار این شرکت را شاهد هستیم. تعداد ۱۰.۴ میلیون دستگاه از محصولات پوشیدنی فروخته‌شده‌ی اپل ساعت‌های هوشمند این شرکت بوده‌اند و ۵.۸ میلیون محصول باقی‌مانده هدفون‌های بیتس و ایرپاد را شامل می‌شود. به‌طور کلی، این شرکت درمقایسه‌با سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۷ که موفق شد ۱۳.۳ میلیون دستگاه محصول پوشیدنی بفروشد، تقریبا ۳ میلیون دستگاه ابزار پوشیدنی بیشتری فروخته است. در سال ۲۰۱۸، درمجموع این شرکت اهل کوپرتینو موفق شد ۴۶.۲ میلیون دستگاه بفروشد و بدین‌ترتیب، ۲۶.۸ درصد از سهم بازار را دراختیار گرفته است. این میزان فروش رشد سال‌به‌سال ۳۹.۵ درصد را برای این شرکت به‌ارمغان آورده است. برای مقایسه باید اشاره کنیم میزان فروش کلی سال ۲۰۱۷ اپل ۳۳.۱ میلیون دستگاه و سهم این شرکت ۲۴.۵ درصد بوده است.

گزارش آی‌دی‌سی با آنچه ماه گذشته استراتژی آنالیتیکس اعلام کرد، کم‌و‌بیش هم‌خوانی دارد. براساس اعلام استراتژی آنالیتیکس، اپل در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸ سهمی ۵۱ درصدی در بازار ساعت‌های هوشمند داشته و در این بازه‌ی زمانی، ۹.۲ میلیون دستگاه ساعت هوشمند اپل‌واچ فروخته است.

در بین پنج شرکت برتر عرضه‌کننده‌ی محصولات پوشیدنی هوشمند، در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸ شرکت چینی شیائومی در جایگاه دوم قرار گرفته و ۱۲.۶ درصد از سهم بازار را ازآنِ خود کرده است. گفتنی است سهم این شرکت در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۷ به‌میزان ۱۱.۶ درصد بوده است. این شرکت چینی در بازه‌ی زمانی اشاره‌شده، ۷.۵ میلیون محصول فروخته که درمقایسه‌با فروش ۵.۲ میلیونی سه‌‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است. افزونبر‌این، شیائومی رشد سال‌به‌سال ۴۳.۳ درصدی را تجربه کرده است. این شرکت در سال گذشته مجموعا ۲۳.۳ میلیون دستگاه ابزار پوشیدنی به بازار عرضه کرده است. میزان فروش این شرکت در سال ۲۰۱۷، درمجموع ۱۶.۱ میلیون دستگاه بوده که در سال ۲۰۱۸ به ۴۴.۶ درصد افزایش یافته است. باتوجه‌به این آمار، شرکت شیائومی در سال ۲۰۱۸ درکل ۱۳.۵ درصد از سهم بازار ابزارهای پوشیدنی را دراختیار گرفته است. شایان ذکر است در سال ۲۰۱۷، سهم این شرکت ۱۱.۹ درصد بوده است. IDC یکی از دلایل این پیشرفت را سرمایه‌گذاری‌های اخیر شیائومی در اروپا و کشورهای آسیایی می‌داند.

شرکت هواوی نیز در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۸ در جایگاه سوم این فهرست قرار گرفته و در این بازه‌ی زمانی، موفق شده ۵.۷ میلیون دستگاه بفروشد. در مقام مقایسه در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۷، این شرکت چینی ۱.۶ میلیون دستگاه پوشیدنی به بازار عرضه کرده بود. بدین‌ترتیب، سهم هواوی از بازار محصولات پوشیدنی در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸ به ۹.۶ درصد رسیده است؛ درحالی‌که در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷، این میزان ۳.۶ درصد بوده است. در سال ۲۰۱۸، این شرکت جمعا ۱۱.۳ میلیون دستگاه فروخته و ۶.۶ درصد از سهم کل بازار محصولات پوشیدنی را دراختیار دارد. این، یعنی فروش محصولات پوشیدنی هواوی درمقایسه‌با سال ۲۰۱۷ به‌میزان درخورتوجه ۱۴۷.۳ درصد افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۷، این شرکت درمجموع ۴.۶ میلیون دستگاه به بازار عرضه کرده بود.

در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۸، شرکت فیت‌بیت در جایگاه چهارم فهرست آی‌دی‌سی قرار دارد و موفق شده ۵.۵ میلیون دستگاه از محصولات پوشیدنی‌اش را بفروشد. این رقم درمقایسه‌با فروش ۵‌.۴ میلیون دستگاهی این شرکت در سال ۲۰۱۷ کمی افزایش یافته است. بدین‌ترتیب، سهم فیت‌بیت در این بازار ۹.۴ درصد است که درمقایسه‌با سهم ۱۱.۹ درصدی این شرکت در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۸، این شرکت درمجموع ۱۳.۸ میلیون دستگاه از محصولات پوشیدنی‌اش را به بازار عرضه کرده که درمقایسه‌با فروش ۱۵.۴ میلیونی در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

سامسونگ‌ نیز در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۱۸، تعداد ۴ میلیون دستگاه به بازار عرضه کرده که درمقایسه‌با فروش ۲ میلیونی سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است. این غول کره‌ای در این بازه‌ی زمانی ۶.۸ درصد از کل سهم بازار را دراختیار دارد. در سال ۲۰۱۷، سهم بازار این شرکت ۴.۳ درصد بوده و این نشان‌دهنده‌ی رشد سال‌به‌سال ۱۰۵.۶ درصدی برای این شرکت کره‌ای است. سامسونگ درمجموع در سال ۲۰۱۸، تعداد ۱۰.۷ میلیون دستگاه پوشیدنی روانه‌ی بازار کرده که در سال ۲۰۱۷، این رقم ۵.۸ میلیون دستگاه بوده است. بدین‌ترتیب می‌توان گفت فروش امسال محصولات پوشیدنی این شرکت درمقایسه‌با سال گذشته ۸۵.۱ درصد افزایش یافته است.

دیدگاه شما در‌این‌باره چیست؟ لطفا دیدگاهتان را با زومیت و سایر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود