دست رباتیک بازی سوپر ماریو را با موفقیت به پایان رساند

شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵
مطالعه 2 دقیقه
دانشمندان دانشگاه مریلند موفق به ساخت دست رباتیکی شده‌اند که بازی سوپر ماریو محصول نینتندو را به‌خوبی بازی می‌کند.

محققان دانشگاه مریلند با استفاده از چاپ سه‌بعدی، دست رباتیک نرمی طراحی کرده‌اند که می‌تواند محبوب‌ترین بازی نینتندو، یعنی سوپر ماریو را که در سال ۱۹۸۰ عرضه شد، به‌خوبی بازی کند و به پایان برساند. طبق گزارش این دانشگاه، ربات‌ نرم نوع جدیدی از ربات‌های انعطاف‌پذیر یا بادی است که نیروی آن‌ به جای برق از آب یا هوا تأمین می‌شود.

به گزارش Cnet، نکته‌ی کلیدی در طراحی این ربات چابک، چاپ سه‌بعدی قطعات مونتاژشده‌ی آن به کمک مدارهای سیال یکپارچه و به‌صورت یکجا است و سرپرستی تیم طراحی آن را رایان دی‌سوچول، استادیار مهندسی مکانیک دانشگاه مریلند به عهده دارد.

این تیم با طراحی مداری سیال و یکپارچه‌ و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی PolyJet، برای این دست رباتیک امکان واکنش به سطح فشار را فراهم کرده است. این فناوری، مدلی از چاپ سه‌بعدی است که با انباشته کردن لایه‌های زیاد چندماده‌ای روی یکدیگر باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. نحوه‌ی عملکرد این پژوهش، ۲۳ تیرماه ۱۴۰۰ (۱۴ جولای ۲۰۲۱)، در مجله‌ای اینترنتی Science Advance، منتشر شده بود.

جاشوا هوبارد، یکی از نویسندگان این پژوهش، در قسمتی از این مقاله تفاوت فناوری قبلی با فناوری به‌کاررفته در این طراحی را این‌گونه توضیح داده است:

در حین بازی، فشار کم روی انگشت اشاره‌ی ربات باعث راه رفتن ماریو و فشار زیاد باعث پریدن او می‌شود. با تنظیم برنامه‌ای برای انتخاب انداز‌ه‌ی فشار به‌طور خودکار (کم، متوسط و بالا)، این دست رباتیک مرحله اول بازی سوپر ماریو را در کمتر از ۹۰ ثانیه با موفقیت به پایان رساند.

دلیل انتخاب بازی سوپر ماریو برای آزمایش دست رباتیک، به جز سرگرم‌کننده بودن، زمان‌بندی و ساختار مرحله‌های بازی بود. رایان دی‌سوچول در ویدیوی زیر نحوه‌ی بهره‌برداری از این دست رباتیک را توضیح می‌دهد:

تماشای ویدئو در یوتیوب

دیدگاه شما کاربر زومیت درباره‌ی فناوری رباتیک نرم و کاربرد آن در زندگی بشر چیست؟ 

مطالب مشابه

نظرات