شبکه‌ استعدادهای غیرمتمرکزی برای کمک به فریلنسرها راه‌اندازی شد

شبکه‌ استعدادهای غیرمتمرکزی برای کمک به فریلنسرها راه‌اندازی شد

شبکه استعداد‌های غیرمتمرکزی به نام Braindust با حذف مالیات و واسطه‌ها به‌کمک فریلنسرها آمده است. توکن این شبکه BTRST نام دارد و به‌تازگی روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است.

اگر تابه‌حال به‌عنوان فریلنسر در شبکه‌ کاریابی برای کار جست‌وجو کرده باشید، می‌دانید پیداکردن شغلی مناسب برای فریلنسرها کار مشکلی است. امروزه، هزاران فریلنسر برای یافتن شغلی مناسب با یکدیگر رقابت می‌کنند و حتی حاضرند برای انتخاب‌شدن و جلب توجه کارفرما حق‌الزحمه‌های اندکی پیشنهاد دهند.

آدام جکسون بنیان‌گذار شبکه استعدادهای غیرمتمرکزی به نام Braintrust است که در گذشته به‌عنوان فریلنسر مشغول به کار بوده و با مشکلات این قشر کاملا آشنا است. به‌گزارش دیکریپت، Braintrust با هدف ازبین‌بردن مشکلات فریلنسرها ایجاد و توکن مخصوص آن نیز اول شهریور ۱۴۰۰ روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است.

جکسون در مصاحبه‌ای گفت: «من در کالیفرنیا زندگی می‌کنم و برای زندگی در این شهر باید حداقل ساعتی ۲۵ دلار درآمد داشته باشم؛ اما فردی در بنگلور می‌تواند تنها با ۵ دلاری درآمد برای هر ساعت کار، زندگی‌اش را بگذراند. این اختلاف قیمت برای مشتریان هم گمراه‌گننده خواهد بود و ممکن است باعث بی‌اعتمادی‌شان شود.»

آدام جکسون

تنها راه چاره برای این مشکل استفاده از ارزهای دیجیتال بود. پروژه‌های مختلف و زیادی با استفاده از بلاک چین‌ها به‌وجود آمدند که با فلسفه وجودی آن تطابقی نداشتند؛ اما جکسون و تیم سازنده Braintrust معتقدند این شبکه با منطق بلاک چین‌ها کاملا هم‌خوانی دارد.

روش کار شبکه استعداد‌های غیرمتمرکز Braindust بدین‌شرح است: برخلاف اکثر وب‌سایت‌ها، فریلنسرها برای ورود به پلتفرم این شبکه اول از همه باید فرم درخواست ثبت کنند. مشتریان این پلتفرم در‌حال‌حاضر گلدمن ساکس و نایک و نستله هستند و یکی از دغدغه‌های آن‌ها مواجهه با خیل عظیمی از فرم‌های درخواستی بی‌کیفیت است. 

Braintrust برای اطمینان خاطر مشتریانش این فرم‌ها را با دقت بررسی می‌کند. سام کاتزن، مدیر ارتباطات این شبکه، درباره این موضوع گفت: «شرکت‌هایی بزرگی مانند مشتریان ما به کارکردن با فریلنسرهای بی‌استعداد علاقه ندارند و حاضرند بابت این امر نیز بهای زیادی بپردازند.»

تیم Braintrust به‌جای اینکه خودش این فرم‌ها را بررسی کند، از افرادی برای این کار کمک می‌گیرد و در ازای این کار به آن‌ها  توکن BTRST پاداش می‌دهد و درنتیجه، انگیزه لازم برای انتخاب افراد مستعد را ایجاد می‌کند. این روش کاری چندین مشکل را از سر راه برمی‌دارد.

فریلنسرها در وب‌سایت Upwork (شبکه کاریابی) تا ۲۰ درصد فاکتور خود را به شبکه بازمی‌گردانند. این رقم برای مشاغلی با ارزشی بیش از ۱۰ هزار دلار، تا ۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد؛ بدین‌معنا که باید قیمتی بیشتر از ارزش واقعی کار خود را مطالبه کنند تا با کم‌شدن این ۲۰ درصد، تغییری در مبلغ دریافتی‌‌شان ایجاد نشود.

افزون‌براین، صاحبان مشاغل باید ۳ درصد مالیات پرداخت کنند و اگر مایل باشند شخصی حسابشان را مدیریت کند، می‌توانند ماهانه مبلغی ثابت به‌علاوه ۱۰ درصد کارمزد بپردازند. با‌‌توجه‌‌به اینکه کارجویان و شرکت‌ها همیشه از پرداخت کارمزد‌ها و حضور واسطه‌ها ناراضی هستند، پرداخت این هزینه‌ها باعث دلسردی آن‌ها از این پلتفرم می‌شود. جکسون گفت: «کاربران ما صاحبان کسب‌و‌کارمان هستند؛ بنابراین، دلیلی برای خروج از Braintrust وجود ندارد.»

این چرخه چرخه‌ای مطلوب خواهد بود؛ چراکه در این پلتفرم برای افزایش انگیزه کاربران، با هر فاکتور پرداختی توکنی هم به آن‌ها هدیه داده می‌شود. اهدای این توکن‌ها درواقع مکانیسمی تشویقی برای ایجاد انگیزه به‌منظور ماندن در پلتفرم Braintrust است.

توکن BTRST توکنی حاکمیتی است و برای تصمیم‌گیری در سیستمی غیرمتمرکز استفاده می‌شود

از این توکن می‌توان در توسعه بازارهای جدید و تغییر ساختار کارمزد و حل‌وفصل اختلافات بین مشتریان و فریلنسرها استفاده کرد. به‌اعتقاد جکسون، در پلتفرمی مانند Upwork حق همیشه با مشتری است. تا امروز، سرمایه‌گذاران بزرگی به این پلتفرم پیوسته و حدود هجده‌میلیون دلار نیز در این پلتفرم سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

فرانکلین بی، مدیر توسعه پورتفولیو Pantera Capital، در مصاحبه‌ای گفت: «همان‌طورکه Audius در پلتفرم اسپاتیفای راه‌اندازی شد و برای کاربران این پلتفرم سود‌آوری داشت، Braintrust نیز با توانمندسازی فریلنسرها و حذف بازپرداخت زیاد، باعث نابودی پلتفرم‌هایی مانند Upwork و Fiverr و Accenture خواهد شد.» با اینکه توکن BTRST به‌جای شبکه اصلی اتریوم روی شبکه آزمایشی Ropsten بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است، شبکه Braintrust روند رو‌به‌رشدی دارد.

طبق آمار، این شبکه در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) حجم فاکتوری برابر با ۳۱ میلیون دلار خواهد داشت و از زمان راه‌اندازی پلتفرمش در ژوئن ۲۰۲۰ (تیر ۱۳۹۹) تا امروز، تعداد مشتریان و فریلنسرها و آگهی‌های استخدامی این شبکه حداقل سه برابر شده است. متوسط ​​دستمزد فریلنسرها در این شبکه ۹۲ دلار در ساعت و ارزش متوسط ​هر ​پروژه پ۵۷ هزار دلار تخمین زده شده است. ثبت‌نام در این فضا قطعا بهتر از ثبت آگهی ۲۵ دلاری برای پیداکردن شغلی است که شاید فردی دیگر در آن سر دنیا، تنها با ۵ دلار آن را از چنگتان دربیاورد.

شما کاربران زومیت تجربه کار فریلنسری دارید؟ فکر می‌کنید شبکه‌ای مانند Braintrust می‌تواند مشکلات این گروه را کاملا از بین ببرد؟

منبع decrypt

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید