این تارانتولای شگفت‌انگیز کمیاب، مانند جواهری آبی می‌درخشد

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
تارانتولای آبی روی دست انسان
گونه‌ جدیدی از تارانتولا که در جنگل‌های مانگرو تایلند کشف شده است، با رنگ بسیار کمیاب خود مانند جواهری آبی رنگ می‌درخشد و نور ساطع می‌کند.
تبلیغات

دانشمندان گونه‌ی از تارانتولا را به‌تازگی کشف کرده‌اند که با نور آبی خیره‌کننده می‌درخشد. این تارانتولای آبی‌رنگ که چیلوبراچیس نتانیکاروم (Chilobrachys Natanicharum) نامیده شده، اولین گونه از نوع خود است که در جنگل‌های مانگرو تایلند زندگی می‌کند. این یافته ارزش حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی را نشان می‌دهد؛ جایی که گونه‌های منحصربه‌فرد آشیان‌های اکولوژیکی کوچک، اما ارزشمندی را به‌وجود آورده‌اند.

در حقیقت، گونه‌ی نادر مورد بحث از خانواده‌ی عنکبوت‌ها برای مدت‌ها در بازار تجارت عنکبوت‌های عجیب و کم‌نظیر به عنوان تارانتولای آبی براق شناخته شده؛ اما هیچوقت به طور رسمی توصیف نشده بود و دانشمندان نیز اطلاع نداشتند که خاستگاه این گونه دقیقاً کجا است.

سال گذشته به دنبال کشف اولین گونه از تارانتولا در تایلند که در میان ساقه‌های بامبو زندگی می‌کرد، گروهی از محققان تایلندی به رهبری نارین چامفوفوآنگ، پژوهشگر عنکبوتیان از دانشگاه خون کاین تایلند برای یافتن این زیبای آبی سفر تحقیقاتی را آغاز کردند.

چیلوبراچیس نتانیکاروم
تارانتولای آبی براق که با نام چیلوبراچیس نتانیکاروم شناخته می‌شود.

چامفوفوآنگ می‌گوید: «اولین نمونه‌ای که پیدا کردیم روی درختی در جنگل‌های مانگرو بود.» او می‌افزاید این تارانتولاهای آبی در درختان توخالی زندگی می‌کنند و سختی گرفتن آن‌ها بالا رفتن از درخت‌ها و بیرون کشیدنشان از میان حفره‌ها در شرایط مرطوب و لغزنده است. محققان در طول سفر عصرها و شب‌ها در زمان جزر‌ پیاده‌روی کردند و موفق شدند تا دو تارانتولای آبی براق جمع‌آوری کنند.

رنگ آبی درخشان تارانتولا در نتیجه‌ی رنگ‌آمیزی ساختاری تولید می‌شود

آبی یکی از کمیاب‌ترین رنگ‌هایی است که در طبیعت ظاهر می‌شود. وجود گل‌ آبی در طبیعت بسیار نادر است. برگ آبی وجود ندارد؛ به این دلیل که رنگدانه‌ی آبی بسیار کمیاب است و ساختنش برای گیاهان سخت است. بیشتر گل‌های آبی در نتیجه ترکیب رنگدانه‌های دیگر به وجود آمده‌اند.

بیشتر بخوانید

رنگ آبی حیوانات، عمدتاً در پرندگان، ماهی‌ها و حشراتی مانند پروانه‌ها دیده می‌شود. چندین گونه از تارانتولا نیز با رنگ آبی وجود دارد. در این مورد خاص، رنگ آبی درخشان در نتیجه‌ی رنگدانه‌ها به وجود نیامده است، بلکه با رنگ‌آمیزی ساختاری تولید می‌شود؛ یعنی ساختارهای کوچک و نانوسکوپی نور را به شکلی منعکس می‌کند که به رنگ‌های آبی و بنفش درخشان به چشم می‌آید.

راز شگفت‌انگیز رنگ آبی درخشان تارانتولاها تازه همین چند سال پیش کشف شد. به نظر می‌رسد که گونه‌های مختلف تارانتولا در سراسر دنیا همگی با همان سایه‌‌روشن آبی براق می‌درخشند، حتی اگر نانوساختارهای مسئول در این تارانتولاها متفاوت باشد. هنوز از چگونگی یا دلایل این مورد اطلاعی در دسترس نیست، اما مشاهده‌ی اینکه چگونه گونه‌ها در زیستگاه‌های مختلف از یک الگو پیروی و از رنگ آبی خود استفاده می‌کنند، ممکن است به کشف این موارد کمک کند.

تارانتولای آبی براق
تارانتولای آبی براق می‌درخشد و نور آبی و بنفش ساطع می‌کند.
عکاس: Yuranan Nanthaisong

چیلوبراچیس نتانیکاروم دارای نشانه‌های آبی و بنفش براقی روی پاها، پایچه‌ها و انبرک‌ها است که وقتی عنکبوت پاهای خود را به سمت بالا می‌برد برق می‌زند و می‌درخشد؛ یعنی حالتی شبیه به ژستی که در زمان دفاع و جفت‌گیری به خود می‌گیرد.

همچنین تحقیقات اخیر نشان داده است که تارانتولای آبی می‌تواند رنگ آبی براق همنوعان خود را درک کند. شواهد حاکی از آن است که رنگ زیبای چیلوبراچیس نتانیکاروم در ارتباطات بین عنکبوت‌ها به کارش می‌آید، اما قطعیت در این مورد بدون انجام مطالعات بیشتر حاصل نمی‌شود.

بیشتر بخوانید

شواهد نشان می‌دهد که چیلوبراچیس نتانیکاروم زیبای آبی یکی از نادرترین گونه‌های شناخته‌شده‌ی تارانتولا است و جنگل‌های مانگرو زیستگاه این موجود در معرض خطر جنگل‌زدایی قرار دارد.

چامفوفوآنگ می‌گوید تارانتولای آبی براق سازگاری فوق‌العاده‌ای دارد. این تارانتولاها می‌توانند در لانه‌های درختی و همچنین زمینی در جنگل‌های همیشه سبز رشد کنند. با این حال، وقتی صحبت از جنگل‌های مانگرو به میان می‌آید، به دلیل تأثیرات جزر‌ومد زیستگاه آن‌ها به اقامت درون حفره‌های درختی محدود می‌شود.

مطالعه در نشریه ZooKeys منتشر شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات