ثبت صحنه نادر تقابل گوزن موس و خرس و گرگ در آلاسکا

دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۰
مطالعه 2 دقیقه
نمای نزدیک از گوزن موس
در فیلمی که در طبیعت آلاسکا ضبط شده است، گوزن موس ماده‌ای در تلاش برای مبارزه با خرس است؛ درحالی‌که گرگ سعی می‌کند توله‌ی موس را بکشد.
تبلیغات

در ویدئویی که به‌تازگی در فیسبوک منتشر شده است، یک گوزن موس ماده و توله‌اش به‌طور هم‌زمان با حمله خرس و گرگ روبه‌رو می‌شوند. فیلم فقط چند ثانیه طول می‌کشد؛ اما برخی از رفتارها و تعامل‌های چشمگیری را به‌تصور می‌کشد که در اکوسیستم آلاسکا رخ می‌دهد. آلاسکا یکی از آخرین مکان‌های باقی‌مانده در آمریکای‌شمالی است که حیوانات وحشی بزرگی در آن وجود دارند.

به‌گزارش لایوساینس، ویدئو در تابستان امسال در پارک ملی خلیج گلیشر ضبط شده است. این محوطه‌ی حفاظت‌شده بیش از ۱۲٬۱۰۰ کیلومتر‌مربع زمین جنگلی و کوهستان و خطوط ساحلی در جنوب آلاسکا را پوشش می‌دهد.

فیلم در حالی شروع می‌شود که گوزن موس (Alces alces) ماده و توله‌اش به‌آرامی در شب در صحنه‌ی فیلم‌برداری‌شده راه می‌روند؛ اما خیلی زود دو جفت چشم از دل تاریکی و از میان علف‌های بلند کنار آن‌ها به سمتشان حمله‌ور می‌شوند.

اگر سرعت فیلم را کم کنیم، واضح است که یکی از جفت چشم‌ها به خرس قهوه‌ای (Ursus arctos) تعلق دارد که به‌سمت موس بالغ می‌پرد و او را چنگ می‌زند. وقتی موس و خرس در حال مبارزه هستند، جفت چشم دوم که به گرگ (Canis lupus) تعلق دارد، به‌دنبال موس جوان می‌دود و از صحنه فیلم خارج می‌شود.

هم خرس‌های قهوه‌ای و هم گرگ‌ها گاهی به شکار موس‌های جوان دست می‌زنند؛ درحالی‌که دو شکارچی احتمالاً با هم‌همکاری نمی‌کردند، از حضور یکدیگر آگاه بودند.

به‌گفته‌ی ریک استینر، مشاور و حامی محیط‌زیست، گرگی که در فیلم دیده می‌شود، ممکن است با گرگ‌های دیگری که در دوربین دیده نمی‌شوند، خرس را تعقیب کرده باشد. وقتی موس درگیر مبارزه با خرس می‌شود، گرگ از تنهایی توله‌‌ی موس سوء‌استفاده و سعی می‌کند او را بکشد. در این‌جا، ویدئو به‌پایان می‌رسد و مشخص نیست در مبارزه‌ی میان موس بالغ و خرس کدام‌یک به پیروزی دست یافته‌اند و اینکه آیا گرگ موفق به شکار توله موس شده یا خیر.

استینر می‌گوید با‌توجه‌به اینکه ارتفاع گوزن موس بالغ می‌تواند به ۱٫۸ متر برسد و قدرت وارد‌کردن ضربه‌های قوی را دارد، ممکن است دربرابر خرس پیروز شده باشد؛ خصوصاً که به‌نظر می‌رسد خرس جوان باشد. به‌گفته‌ی استینر، احتمالاً موس بالغ پس از دفع خرس به‌دنبال توله‌ی خود دویده است تا گرگ یا گرگ‌ها را دور کند. موس در جنگ با گرگ‌ها هم می‌تواند برتری داشته باشد.

درحالی‌که خرس‌های قهوه‌ای و گرگ‌ها زمانی در سراسر آمریکای‌شمالی و اروپا و آسیا فراوان بودند، این شکارچیان امروزه بیشتر در عرض‌های جغرافیایی بالا و مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند و در مناطق دیگر در حال نابودی هستند. استینر می‌گوید:

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات