تماشا کنید: وقتی پلنگچه از پس شکار تنبل‌ترین حیوان جهان برنمی‌آید

شنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
تنبل روی درخت به دوربین نگاه می‌کند
دوربین تله‌ای کارگذاشته‌شده در جنگل‌های آمازون در اکوادور، صحنه‌ای بسیار کمیاب از حمله پلنگچه به تنبل دوانگشتی را ثبت کرده است.
تبلیغات

به‌راحتی می‌توان تصور کرد که تنبل‌ها به‌عنوان حیوانات کند ساکن درختان، وقتی روی زمین قرار داشته باشند، به طعمه‌ی اصلی تمام شکارچیان تبدیل شوند. اکنون یک دوربین تله‌ای در مناطق وحشی آمازون، یک صندلی ردیف جلو برای تماشای نزاعی کمیاب ارائه و نشان داده است که تنبل‌ها برخلاف آن تصور احتمالی، طعمه‌های راحتی نیستند.

به‌گزارش ساینس‌آلرت، فیلم شگفت‌انگیز که در ایستگاه تنوع زیستی تیپوتینی در آمازون اکوادور ضبط شده است، یک تنبل را درحال مبارزه و فرار از دست پلنگچه‌ای نشان می‌دهد که مزاحم غذاخوردنش شده است. تنبل دوانگشتی لینه درحال بازدید از منطقه‌ای باتلاقی معروف به «لیس معدنی» یا سالادرو بود که مورد حمله قرار گرفت.

همان‌طور که در کلیپ دیده می‌شود، بازدید از مناطق باتلاقی می‌تواند خطرناک باشد. در این ویدئو، تنبلِ درحال تغذیه با چند ضربه‌ی هوشمندانه‌ی سریع، حمله‌ی پلنگچه را دفع می‌کند و در ادامه موفق می‌شود با عبور از روی باتلاق در امتداد یک کنده‌ی درخت، فرار نسبتا سریعی داشته باشد.

همان‌طور که پژوهشگران دانشگاه لوس آندس در کلمبیا، دانشگاه تگزاس آستین در ایالات متحده و دانشگاه سان‌فرانسیسکو دی کیتو در اکوادور در مقاله‌ی همراه ویدئو اشاره کرده‌اند، فیلم‌گرفته شده از نزاع تنبل با پلنگچه بسیار نادر است.

اول از همه، حملات شکارچیان اغلب در دوربین‌ها ثبت نمی‌شود. دوم، تنبل‌ها معمولا شب‌ها، زمانی که شرایط امن‌تر است، از لیس‌های معدنی بازدید می‌کنند. سوم، تنبل‌ها قبلا به‌عنوان هدف برای پلنگچه‌ها درنظر گرفته نمی‌شدند و معلوم نیست پلنگچه چگونه درحال برنامه‌ریزی برای شکار تنبل بوده است.

تنبل‌ها برخلاف تصور احتمالی، طعمه‌های راحتی نیستند

آنتونی دی فیوره، انسان‌شناس از دانشگاه تگزاس در آستین می‌گوید: «هم تنبل‌های دوانگشتی و هم پلنگچه‌ها حیواناتی دشوار برای مطالعه هستند. آن‌ها ساکت و گریزان‌اند و به سختی در طبیعت یافت و مشاهده می‌شوند.

به‌دلیل محدودیت میدان دید دوربین تله‌ای، پژوهشگران نمی‌توانند با اطمینان بگویند که آیا تنبل توانست به‌طور کامل از دست پلنگچه فرار کند یا خیر. بااین‌حال، آن‌ها دو روز پس از فیلمبرداری به صحنه بازگشتند و هیچ مدرکی از بقایای تنبل پیدا نکردند.

پژوهشگران به‌ندرت تنبل‌ها را درحال بازدید از لیس‌های معدنی مشاهده کرده‌اند. این اتفاق آن‌قدر نادر است که در چهار هزار شب رصد در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱، فقط یک مورد دیده شد. ویدئوی اخیر همچنین خطرات پایین‌رفتن از درختانی را نشان می‌دهد که در اطرافشان شکارچیان بالقوه کمین کرده‌اند. این امر به‌ویژه هنگام بازدید از مکانی که محل تغذیه‌ی پرطرفدار برای گونه‌های متعدد است، صدق می‌کند.

پژوهشگران می‌گویند تصاویر ثبت‌شده‌ی اخیر برای توضیح بیشتر درباره‌ی هر دو حیوان مفید هستند. آن‌ها هم عادات تنبل‌ها و هم حیواناتی را که پلنگچه‌ها شکار می‌کنند، نشان می‌دهند. پلنگچه‌ها معمولا از موجودات کوچک‌تر مثل مارها، لاک‌پشت‌ها و قورباغه‌ها تغذیه می‌کنند؛ اما گاهی ممکن است پیش بیاید که به طعمه‌های بزرگ‌تر نیز حمله کنند.

تنبل‌ها و پلنگچه‌ها حیواناتی ساکت و گریزان‌اند و به سختی در طبیعت یافت و مشاهده می‌شوند

مشاهده‌ی اخیر همچنین ثابت می‌کند که حیوانات کندرو و دارای متابولیسم آهسته، همچنان می‌توانند حریف موجودات چابک‌تر در طبیعت باشند. باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا رویدادهای چشمگیرتر دیگری در این مکان فیلم‌برداری می‌شوند یا نه.

دی فیوره می‌گوید: «این ویدئو تصویری آنی از جنبه‌های جالب تاریخچه‌ی طبیعی هر دو گونه را ارائه و رابطه‌ی بین شکارچی و شکار احتمالی را که به ندرت مورد توجه قرار گرفته است، نشان می‌دهد. ویدئو همچنین نمایانگر فعالیت روزانه برای تنبل‌های دوانگشتی است؛ حیواناتی که عمدتا به‌عنوان شب‌زی شناخته می‌شوند.»

یافته‌های پژوهشگران در نشریه فود وبز منتشر شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات