موج گرمای شدید در اروپا؛ رکورد دمای هوا در فرانسه به ۴۵.۱ درجه‌ رسید

دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶
مطالعه 3 دقیقه
گسترش آتش‌‌سوزی در اسپانیا و ثبت رکوردهای تاریخی دما در فرانسه از عواقب ورود زودهنگام موج گرمای شدیدی هستند که اروپا را درخواهد نوردید.
تبلیغات

در مدارس، روی بچه‌‌ها آب می‌‌پاشند و در آسایشگاه سالمندان، به افراد حسگرهای هیدراسیون متصل می‌‌کنند. این‌‌ها همگی از عوارض موج جدید گرمای کشنده‌‌ای است که اکنون به اروپا رسیده است. مقامات، مرگ چندین نفر را در نقاط مختلف قاره‌‌ی اروپا با موج شدید گرمای روزهای اخیر مرتبط دانسته‌‌اند.

در همین حال، گزارش‌‌ها از وقوع یک آتش‌‌سوزی گسترده نیز در اسپانیا حکایت دارند. گفته ‌‌می‌شود این حادثه در پی شعله‌‌ورشدن یک توده‌‌ کود مرغی در اثر گرمای هوا آغاز شده است.

طی هفته‌‌ی گذشته، چندین کشور گزارش‌‌هایی مبنی‌‌بر ثبت رکوردهای تازه در دمای هوا منتشر کرده‌‌اند که در میان آن‌‌ها، فرانسه با ثبت رکورد ۴۵.۱ درجه‌‌ی سانتی‌‌گراد در شهر جنوبی ویلویل (Villevieille) شگفتی‌‌ساز شد. قبل از ثبت این رکورد، کارپنتراس، شهر دیگری از فرانسه با ثبت دمای ۴۴ درجه‌‌ای برای چند ساعت رکوددار دما هوای در کل کشور بود.

سرویس ملی آب‌‌وهوای فرانسه برای اولین‌‌بار در تاریخ خود، بالاترین سطح هشدار گرمای هوا را فعال کرده و تاکنون چهار منطقه در اطراف مارسل و مونت‌‌پلیر در جنوب این کشور را تحت نظارت ویژه‌‌ی خود قرار داده است. حدود چهار هزار مدرسه به‌‌ دلایل ایمنی تعطیل شدند و برخی مقامات محلی، برگزاری مراسم جشن پایان سال تحصیلی را لغو کرده‌‌‌اند.

بسیار از منتقدان واکنش دولت را افراط‌‌گرایانه توصیف کرده‌‌اند، با‌‌این‌‌حال، ادوارد فیلیپ، نخست‌‌وزیر این کشور ضمن دفاع از عملکرد دولتش، به سابقه‌‌ی این نوع فجایع در سال ۲۰۰۳ اشاره کرد؛ فاجعه‌ای که طی آن ۱۵ هزار نفر از مردم در اثر گرمای شدید هوا جان باختند. او روز جمعه‌‌ی گذشته در حضور خبرنگاران گفت:

در ۱۶ شهر از ایتالیا نیز زنگ هشدار دمای بالای هوا به‌‌صدا درآمده است و نیروهای امنیتی مشغول توزیع بطری‌‌های آب میان گردشگرانی هستند که زیر آفتاب سوزان، برای بازدید از مکان‌‌های اطراف رم آمده‌‌اند.

آژانس خبری اروپاپرس گزارش داده که موج گرما تاکنون باعث مرگ دو نفر در اسپانیا شده است. این گزارش می‌‌گوید یک پیرمرد ۸۰ ساله در خیابانی از شهر والادولید در جنوب غربی اسپانیا و نیز یک پسر ۱۷ ساله در شهر کوردوبا در جنوب این کشور جان خود را ازدست داده‌‌اند.

طی هفته‌‌ی گذشته نیز در فرانسه چهار نفر برای گریز از گرمای بی‌‌سابقه‌‌ی هوا و حین آب‌‌تنی در مکان‌های غیرمجاز غرق شده‌‌اند. وزارت سلامت این کشور درمورد پرهیز از شنا در مناطق غیرمجاز به مردم هشدارهایی داده‌‌ است.

هم‌زمان با ورود موج تازه‌‌ی گرما، فرانسه با افزایش مواردی ازقبیل آب‌‌تنی‌‌های خیابانی و بازکردن غیرقانونی شیرهای آب آتش‌‌نشانی مواجه شده است. برخی رسانه‌‌های فرانسوی از یک مورد آسیب شدید واردشده به یک کودک دراثر برخورد با جریان آب فشار قوی در حومه‌‌ی پاریس خبر داده‌‌اند.

درهمین اوضاع، بیش‌‌از ۶۰۰ آتش‌‌نشان و ۶ واحد هوایی اطفای حریق در حال تلاش برای فرونشاندن بدترین آتش‌‌سوزی دودهه‌‌ی اخیر در منطقه‌‌ی کاتالونیای اسپانیا هستند. پیش‌‌بینی می‌‌شود این آتش‌‌سوزی تا زمان فرارسیدن اوج موج گرمای پیش‌‌رو (با دمای بالای ۴۰ درجه‌‌ی سانتی‌‌گراد) همچنان ادامه پیدا کند. در برلین نیز خبر می‌‌رسد که پلیس در اقدامی جالب‌توجه، از ماشین‌های آب‌‌پاش مورد استفاده در عملیات ضدشورش برای خنک‌‌نگه‌‌داشتن درختان شهری استفاده کرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات