تغییرات اقلیمی، احتمال بروز موج گرما در اروپا را دو برابر کرده است

دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
مطالعات نشان می‌دهند که آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای که اخیرا شمال اروپا را درگیر کرده است نتیجه اقدامات بشر در ایجاد تغییرات اقلیمی است.

بر مبنای یک بررسی ابتدایی، موج گرمای کنونی که اروپای شمالی را دربرگرفته، به‌احتمال بسیار زیاد توسط تغییرات اقلیمی ایجاد شده است.

در یک ماه گذشته در بیشتر نقاط اروپا دما افزایش یافته، به‌طور منظم فراتر از ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد رفته و رکوردهای زیادی را شکسته است. شرایط به‌قدری وخیم شده است که شاهد بروز آتش‌سوزی‌هایی در سوئد و بریتانیا هستیم.

موج‌های گرمایی یکی از پیامدهای احتمالی تغییرات اقلیمی هستند. هم‌زمان که میانگین دمای جهانی در پی افزایش مقادیر گازهای گلخانه‌ای، در حال افزایش است، شاهد درجه حرارت‌های بالاتری خواهیم بود.

اما موج‌های گرمایی به هر حال رخ می‌دهند. برای دانستن این مطلب که تا چه حد تغییرات اقلیمی عامل محتمل موج گرمایی اخیر است، گروهی در مجموعه‌ی ارجاعات آب‌و‌هوای جهانی (WWA) به رهبری فردریک اوتو از دانشگاه آکسفورد بریتانیا دست به انجام یک مطالعه‌ی واکنش سریع زدند.

این گروه دو مدل آب‌و‌هوایی همراه و بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای را بررسی کردند و احتمال بروز موج گرمایی مانند موج گرمایی اخیر در هر دو مدل را مطالعه کردند.

این گروه گزارش کرد:

شدت اثرات تغییرات اقلیمی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

گروه اذعان داشتند:

گروه نتوانست عددی برای افزایش احتمال بروز موج گرمایی در اسکاندیناوی مشخص کند؛ چرا که به هر حال دما در طول تابستان در مناطق دور دست شمالی بسیار متغیر است. آنها نتیجه‌ی پژوهش خود را چنین بیان کردند:

مایکل مان از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می‌گوید:

یک تعریف نرمال جدید!

گرت ردموند کینگ، متخصص تغییرات اقلیمی در موسسه ارجاعات آب‌و‌هوای جهانی می‌گوید:

این گروه پژوهشی تخمین می‌زند که به‌زودی موج‌های گرمایی مشابهی بازخواهند گشت. به ویژه در حال حاضر و در شرایط آب‌و‌هوایی کنونی، هر چهار تا هفت سال، موج‌های گرمایی که با موج کنونی قابل مقایسه هستند، دوبلین و هلند را در‌می‌نوردند؛ هر چند که همین حالا نیز نزدیک است که رکوردهای قبلی را بشکنند!

مان می‌گوید:

مان می‌گوید آب‌و‌هوای سخت تابستان امسال در نیم‌کره شمالی به آشفتگی نیمه ایستای جریان هوای جتی مربوط می‌شود. او می‌افزاید:

در پژوهشی که سال گذشته توسط مان و همکاران او در ژورنال Scientific Reports منتشر شد، آنها نشان دادند که چنین الگوهایی به‌عنوان تغییرات اقلیمی منتج از اقدامات انسان؛ در حال فراگیر شدن هستند. مان معتقد است:

احتمالال به‌زودی بخشی شامل پیش‌بینی خطرات آب‌و‌هوایی مربوط با تغییرات اقلیمی احتمالی به پیش‌بینی‌های آب‌و‌هوایی اضافه خواهد شد. ورای این مسئله، به‌گفته‌ی مان:

مطالب مشابه

نظرات