رکوردشکنی بریتانیا در تولید برق غیرفسیلی

رکوردشکنی بریتانیا در تولید برق غیرفسیلی

بریتانیا درحال آماده‌شدن برای سیستم‌های انرژی بدون کربن است و می‌گوید تا سال ۲۰۲۵ هیچ نیروگاه زغال‌سنگی در این کشور فعال نخواهد بود.

نیروگاه‌های بریتانیا رکورد جدیدی از ساعت‌های متوالی بدون مصرف زغال‌سنگ را ثبت کردند که از زمان انقلاب صنعتی بی‌سابقه است. در هنگام نوشتن این مطلب، بیش از ۶ روز است که بریتانیا بدون استفاده از زغال‌سنگ برق تولید می‌کند. این کشور در ماه گذشته یک دوره‌ی ۹۰ ساعته بدون زغال‌سنگ را گذراند ولی اکنون بیش از ۱۵۹ ساعت است که بدون سوخت زغال‌سنگ به سر می‌برد. یکی از سخنگویان شبکه‌ی ملی برق بریتانیا در مصاحبه با بلومبرگ گفت:

هرچه انرژی‌های تجدیدپذیر بیشتر وارد سیستم انرژی ما می‌شوند، دوره‌های بدون زغال‌سنگ عادی‌تر می‌شود. ما اعتقاد داریم که تا سال ۲۰۲۵ قادر خواهیم بود به‌طور کامل سیستم برق بریتانیا را با کربن صفر اجرا کنیم.

اما با نسوختن هیچ زغال‌سنگی از روز چهارشنبه اول مه، نیروگاه‌ها به بریتانیا کمک کردند که بتواند از نقطه‌ی بیش از هزار ساعت بدون کربن در سال جاری عبور کند و به رکورد ۱۸۰۰ ساعت بدون کربن سال گذشته نزدیک شود. این یک پیشرفت قابل‌توجه است، زیرا در سال ۲۰۱۷ بود که این کشور برای نخستین بار توانست ۲۴ ساعت بدون سوخت فسیلی دوام بیاورد.

انرژی بادی

اکنون بریتانیا به‌دنبال دوره‌های بدون زغال‌سنگ یک هفته‌ای یا بیشتر است و همه‌ی این‌ها به‌لطف نحوه‌ی حرکت این کشور از سوخت‌های فسیلی به سوخت‌های پاک ممکن شده است. یک دهه قبل، سهم زغال‌سنگ در شبکه‌ی برق بریتانیا به‌عنوان منبع اصلی، حدود ۴۰ درصد بود. این روزها این سهم به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است؛ یک کاهش قابل‌توجه که ۸۸ درصد آن در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ رخ داده است. در همین زمان، دیگر منابع انرژی برای پوشش این کمبود وارد کار شده‌اند. در سال ۲۰۱۸، پنج درصد از برق بریتانیا از زغال‌سنگ می‌آمد درحالی‌که ۳۹/۴ درصد آن از گاز، ۱۹/۵ درصد از انرژی هسته‌ای و ۳۳/۳ درصد از انرژی‌های تجدیدپذیر (عمدتا) حاصل می‌شدند.

این اعداد واقعا خوشحال‌کننده هستند، اما لازم است به‌خاطر داشته باشیم که زغال‌سنگ تنها سوخت فسیلی مضر در مخلوط انرژی بریتانیا نیست و هنوز در زمینه‌ی تولید برق، گاز از انرژی‌های تجدیدپذیر مقدم‌تر است. و ما تنها درحال صحبت درمورد زغال‌سنگی هستیم که در تولید برق استفاده می‌شود و نه آلودگی‌های کربنی که از بخش‌های دیگری مانند گرمایش و حمل‌و‌نقل تولید می‌شود. آندرو کراسلند و جان گلایس از دانشگاه دورهام در این‌باره چنین می‌گویند:

برای حرکت کشور به روزهایی سالم‌تر، پیشرفت مداوم درزمینه‌ی افزایش بازده انرژی‌های بادی، آبی، زیستی و خورشیدی و نیز ذخیره‌ی انرژی ضروری است. اینکه دقیقا چه میزان پیشرفت باید حاصل شود بستگی به تقاضای انرژی دارد. بیش از ۸۰ درصد از کل ذخیره انرژی بریتانیا ازجمله برق، حمل‌و‌نقل زمینی و گرمایش هنوز از سوخت‌های فسیلی حاصل می‌شود. در حال حاضر، ده‌ها میلیارد پوند روی تولید برق کم‌کربن سرمایه‌گذاری شده که تنها آغاز سفر بریتانیا به‌سوی انرژی بدون کربن است.

۶ نیروگاه زغال‌سنگ فعال در بریتانیا وجود دارد. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش رود، تا سال ۲۰۲۵ هیچ‌کدام از این نیروگاه‌ها وجود نخواهد داشت و ۶ روز بدون زغال‌سنگ به ۳۶۵ روز تبدیل خواهد شد.

منبع science alert

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید