بریتانیا امسال گرم‌ترین روزهای زمستانی در تاریخش را تجربه کرد

بریتانیا امسال گرم‌ترین روزهای زمستانی در تاریخش را تجربه کرد

در اثر تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین، غرب اروپا امسال گرم‌ترین روزهای زمستانی خود را تجربه کرد.

به‌طور معمول، آب‌و‌هوای زمستانی در بریتانیا بسیار سرد و طاقت‌فرسا است ولی در روز دوشنبه، خورشید با تمام درخشش خود می‌تابید و دما تاحدی افزایش پیدا کرد که هرگز تا قبل از آن در چنین فصل سرد و تاریکی مشاهده نشده بود. دمای هوا در تراسگود در ولز به ۲۰/۶ درجه‌ی سانتیگراد رسید؛ یعنی گرم‌ترین دمای ثبت شده تاکنون در ماه فوریه یا هر ماهی در زمستان در این منطقه. چنین هوایی حتی در ماه ژوئیه یا اوت نیز در این منطقه‌ی سرد که در ۳۲ کیلومتری آب‌های سرد دریای ایرلند قرار گرفته است، گرم به‌حساب می‌آید.

دمای هوا در دو منطقه‌ی دیگر بریتانیا نیز برای نخستین بار در طول تاریخ ثبت شده در ماه فوریه و زمستان به بیش از ۲۰ درجه‌ی سانتیگراد رسید. هواشناسی گزارش کرد: «این رسما گرم‌ترین روز زمستانی ثبت‌شده در بریتانیا تا به امروز است؛ دمای هوا امروز در سه منطقه به بیش از ۲۰ درجه‌ی سانتیگراد رسید که بیشترین مقدار آن ۲۰/۶ درجه‌ی سانتیگراد بود که در تراسگود ثبت شد. تا قبل از این، بالاترین دمای مشاهده شده در ماه فوریه (و زمستان) در بریتانیا، دمای ۱۹/۷ درجه‌ی سانتیگراد بوده است که در تاریخ ۱۳ فوریه‌ی سال ۱۹۹۸ در رصدخانه‌ی سلطنتی گرینویچ در لندن ثبت شد.»

پس از یک آخر هفته‌ی معتدل، دما در پارک هاید‌لند در لندن و در آسمانی خالی از ابر، به ۱۹ درجه‌ی سانتیگراد رسید. روز دوشنبه، دمای هوا در یک ایستگاه هواشناسی در شمال غرب لندن، از ۱۹/۴ درجه فراتر رفت که رکوردی برای ماه فوریه در این شهر به‌شمار می‌رود.

هواشناسی

گنبدهای گرمایی روی شرق اروپا که توسط مدل GFS در ۲۵ فوریه شبیه‌سازی شد

مردم بریتانیا لباس‌های زمستانی خود را کنار گذاشتند و به خوردن بستی و گرفتن حمام آفتاب مشغول شدند. گرمای غیرعادی موجب شد برخی از بریتانیایی‌ها برای نخستین بار در این ماه به باغ‌های خود بروند. پارک‌های محلی شلوغ‌تر از حالت معمول شد و مردم در سواحل درحال آفتاب گرفتن بودند. برای بسیاری از مردم، خورشید در بریتانیا تنها یک مفهوم دارد: آماده کردن بساط کباب. یک کاربر توییتر نوشت: «منظره‌ی بی‌چون و چرای امشب در بریتانیا، مردمی هستند که در باغ‌های خود مشغول به خوشگذرانی بوده و بساط کباب را آماده می‌کنند.»

درحالی‌که بسیاری از مردم می‌خواستند در رسانه‌های اجتماعی، رسیدن تابستان در ماه فوریه را جشن بگیرند، برخی اظهار کردند که هوای گرم نباید بهانه‌ای برای جشن گرفتن باشد بلکه جای نگرانی دارد. جیسون هیکل در توییتر نوشت: «امروز دمای هوا در لندن به ۱۹ درجه‌ی سانتگیراد رسیده است که رکورد تاریخی جدیدی برای ماه فوریه در بریتانیا محسوب می‌شود. جای نگرانی است که یک روز آفتابی در عین دلپذیری می‌تواند بسیار وحشتناک باشد.»

دمای تاریخی روز دوشنبه، ادامه‌ی یک دوره‌ی گرمای بزرگ و طولانی در غرب اروپا بود. اتین کاپیکیان هواشناس متئو فرانس در توییتر، توده هوای مسئول را با عنوان استثنایی توصیف کرد: «صفی از توده‌های هوایی پرفشار یا گنبدهای گرمایی برای حدود یک هفته روی منطقه‌ی نشسته بودند.»

این وضعیت درست ۴ روز پس از ثبت گرم‌ترین دمای هوا در فوریه در اسکاتلند اتفاق افتاد. در روستای ابوین در اسکاتلند، دما در ۲۱ فوریه به ۱۸/۳ درجه رسید. هوای گرم بی‌سابقه در دیگر بخش‌های غرب اروپا نیز مشاهده شد. ایستگاه هواشناسی اصلی در هلند در دبیلت، دمای ۱۷/۸ درجه‌ای را به‌عنوان گرم‌ترین دمای ثبت‌شده تاکنون در فوریه گزارش کرد. این شرایط دمایی در شمال فرانسه هم دیده شد.

این وضعیت هوایی و گرم شدن، خلاف وضعیتی است که سال گذشته اتفاق افتاد. سال گذشته، بریتانیا و بیشتر قسمت‌های اروپا درگیر سرمای بی‌سابقه‌ای شدند که از سمت سیبری آمده بود و بارش برف سنگینی به همراه داشت؛ سرمایی که به آن «هیولای شرقی» می‌گفتند.

هواشناسی

مخازن هوای بسیار سد روی اروپا که توسط مدل GFS برای فوریه‌ی ۲۰۱۸ شبیه‌سازی شد

وضعیت آب‌و‌هوایی کنونی برخلاف وضعیت سال گذشته است اما به‌نظر می‌رسد که «هیولای شرقی»، تنها یک استثنا بوده باشد و درواقع غرب اروپا نیز مانند سایر بخش‌های جهان در حال گرم شدن است. تابستان سال ۲۰۱۸، گرم‌ترین تابستان ثبت‌شده در اروپا بود و امواج گرمایی ماه ژوئیه موجب ایجاد گرمای بی‌سابقه‌ای در مناطقی مانند نروژ، فنلاند، سوئد، پرتغال، گلاسگو، اسکاتلند، شانون، ایرلند، بلفاست، کسلدرگ، ایرلند شمالی، آمستردام، روتردام، کپنهاگ و برلین شد. پیش‌بینی می‌شود هوای معتدل بریتانیا و غرب اروپا تا نیمه‌ی دوم این هفته نیز ادامه داشته باشد، تا زمانی‌که هوای سرد معمول ماه مارس به منطقه برگردد.

هواشناسیسری‌های زمانی اختلاف دمایی از وضعیت طبیعی در اروپا از سال ۲۰۱۸-۱۹۰۱

منبع SCIENCE ALERT
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده