اجلاس لهستان در پذیرش مهمترین گزارش تغییرات اقلیمی جهان ناکام ماند

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵
مطالعه 4 دقیقه
موج خشم و ناامیدی دانشمندان و فعالان از کارشکنی عربستان و آمریکا؛ گزارش اقلیمی مجمع از ورود به متن اجلاس COP24 بازماند.
تبلیغات

تلاش‌‌ها برای واردکردن مستندات مربوط به یک مطالعه‌‌ی علمی مهم در متن مذاکرات جهانی اقلیمی لهستان با شکست مواجه شد.

انتشار گزارش مجمع بین‌‌المللی تغییرات اقلیمی (IPCC) درمورد اثرات افزایش دمای ۱/۵ درجه‌‌ای، بازخوردهای مهمی را در پی داشت؛ اما اعتراض کشورهای آمریکا، عربستان سعودی، روسیه و کویت در استقبال از این گزارش مجمع، موجی از حیرت را در میان دانشمندان و بسیاری از نمایندگان حاضر در این اجلاس رقم زد.

این مطالعه که فرایند اجرایی آن طی کنفرانس اقلیمی سال ۲۰۱۵ مصوب شده بود، می‌گوید که جهان با خروج کامل از روند موردتوافق برای عدم تجاوز از آستانه‌‌ی افزایش دمای ۱/۵ درجه‌‌ای، اکنون به سمت افزایش دمای ۳ درجه‌‌ای پیش می‌‌رود.

در این گزارش آمده است:

این گزارش که در اینچئون کره‌‌‌ی جنوبی منتشر شده بود، با تحسین گسترده‌‌ی سیاستمداران در سرتاسر جهان مواجه شد؛ اما زمانی که عربستان سعودی، ایالات‌ متحده، روسیه و کویت به استقبال کنفرانس از این گزارش، واکنش نشان دادند؛ ابعادی تازه از چالش‌‌های پیش رو در این مذاکره آشکار شد.

در نشست کره‌‌ی جنوبی، عربستان سعودی تا آخرین لحظات تلاش کرد تا روند نتیجه‌‌گیری این گزارش را محدود کند؛ اما بالاخره تسلیم شدند. اکنون به نظر می‌رسد که آن‌ها آماده‌‌اند تا موج تازه‌‌ای از اعتراض‌‌های خود را در اجلاس لهستان آغاز کنند.

این مجادلات حتی در حاشیه‌‌ی جلسه‌‌ی عمومی بین گروه‌‌هایی از نمایندگان مذاکره‌‌کننده ادامه یافت که سعی می‌‌کردند در ایجاد یک جمله‌بندی مناسب به توافق برسند.

هیچ نتیجه‌‌ای حاصل نشد. مطابق قوانین سازمان ملل، به‌علت نرسیدن به اجماع، اعمال این گزارش لغو شد.

بسیاری از کشورها& تأسف و ناامیدی خود را از چنین نتیجه‌ای ابراز کرده‌اند. رونا هاینز از کشور سنت کیتس و نویس می‌‌گوید:

او در واکنش به تشویق حضار گفت:

دانشمندان و فعالان زیست‌‌محیطی نیز به‌‌شدت از نتیجه حاصل، احساس ناامیدی می‌‌کنند.

یامید دگنت از بنیاد منابع جهانی و از مذاکره‌کنندگان اقلیمی سابق در بریتانیا گفت:

برخی دیگر نیز به این نکته اشاره کردند که عربستان‌ سعودی و ایالات‌ متحده، در زمان انتشار این گزارش در ماه اکتبر، از آن حمایت کرده بودند. به نظر می‌رسد که اکنون عربستان سعودی و ایالات متحده از پیامدهای سیاسی این گزارش در سازمان ملل متحد واهمه دارند.

کامیلا بورن، از اتاق فکر تغییرات اقلیمی می‌گوید:

بسیاری از نمایندگان در حال حاضر امیدوارند که با پیوستن وزرا به اجلاس در روز دوشنبه، بار دیگر تلاش‌‌ها برای بازگرداندن این گزارش کلیدی به متن کنفرانس از سر گرفته شود. دگنت می‌‌گوید:

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات