رشد ۳۹ درصدی سهام iRobot بازار بورس آمریکا را شوکه کرد

شنبه ۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۵
مطالعه 1 دقیقه
ساختمان شرکت iRobot
آمازون از سال گذشته به‌دنبال خرید iRobot بوده و اکنون گفته می‌شود سازمان رقابت بازار اتحادیه‌‌ی اروپا با این قرارداد موافقت خواهد کرد.
تبلیغات

iRobot به ساخت جاروبرقی‌ هوشمند شهرت دارد و آمازون به‌دنبال خرید این شرکت است. روز جمعه انتشار گزارشی مبنی‌بر اینکه اتحادیه‌ی اروپا خرید ۱٫۷ میلیارد دلاری آمازون را تأیید خواهد کرد باعث شد ارزش سهام iRobot حدود ۳۹ درصد افزایش یابد.

رویترز اعلام کرد طبق توافق انجام‌شده، معامله‌ی ادغام iRobot با آمازون تأیید بی‌قیدوشرط سازمان ضد انحصار اتحادیه‌ی اروپا را دریافت خواهد کرد. کمیسیون اروپا تا ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن ۱۴۰۲) تصمیم خود را درمورد این توافق اعلام می‌کند.

قرارداد خریداری iRobot هنوز از طرف کمیسیون تجارت فدرال ایالات‌ متحده تأیید نشده و در دست بررسی قرار دارد. سازمان رقابت بازار بریتانیا در ژوئن اعلام کرد معامله‌ی مذکور به کاهش قابل‌ توجه رقابت در بازار این کشور منجر نخواهد شد.

آمازون تصمیم خرید iRobot را در آگوست ۲۰۲۲ و با قراردادی به مبلغ ۶۱ دلار برای هر سهم اعلام کرد. این معامله، چهارمین خرید بزرگ غول خرده‌فروشی آنلاین است. شرکت مذکور سال ۲۰۱۷ برند خواربار فروشی زنجیره‌ای Whole Foods را با پرداخت ۱۳٫۶ میلیارد دلار تصاحب کرد و سال ۲۰۲۱ نیز نیز استودیوی فیلم‌سازی MGM را به مالکیت خود درآورد. آمازون همچنین شرکت One Medical را در جولای سال گذشته با قراردادی ۳٫۹ میلیارد دلاری خرید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات