گره یا نود (Node) در دنیای رمز ارز به چه معنا است

دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
مطالعه 9 دقیقه
کلمه گره یا نود (node) در فضای ارزهای دیجیتال، زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و احتمالاً بارها این کلمه را شنیده‌اید. اما گره چیست و چگونه به اکوسیستم ارزهای دیجیتال کمک می‌کند؟
تبلیغات

یک گره به‌طور کلی یک نقطه‌ی تقاطع یا اتصال در یک شبکه مخابراتی است. گره همچنین ممکن است به معنی هر سیستم یا دستگاه فیزیکی‌ای باشد که به شبکه متصل است و می‌تواند عملکردهای خاصی مثل ایجاد، دریافت یا ارسال اطلاعات ازطریق یک کانال ارتباطی را انجام دهد. توضیح گره، بسته به لایه‌ی پروتکل مورد اشاره، متفاوت است.

به‌عنوان مثال، یک شبکه‌ی اصلی ممکن است شامل یک سرور فایل، دو لپ‌تاپ و یک دستگاه فکس باشد. در این حالت، شبکه دارای چهار گره است که هر کدام مجهز به یک آدرس MAC هستند تا آن‌‌ها را به‌طور منحصربه‌فرد شناسایی کند.

به گزارش کوین مارکت‌کپ، محبوب‌ترین کاربرد اصطلاح «گره» در فضای بلاک‌چین مشاهده می‌شود. در این راهنما، گره‌ها را با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهیم، و انواع مختلف گره‌های بلاک‌چین که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند را مرور می‌کنیم.

بلاک‌چین چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین

قبل از اینکه به بحث در مورد گره‌های بلاک‌چین بپردازیم، مهم است که ابتدا نحوه عملکرد بلاک‌چین‌ها را درک کنیم. بلاک‌چین یک کلاس از فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) است که به‌عنوان یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز برای تراکنش‌ها عمل می‌کند. بلاک‌چین به‌نحوی طراحی شده است که می‌توان آن را در چندین دستگاه متصل به شبکه کپی کرد. این یعنی یک رکورد زمانی و کامل از هر تراکنش شبکه، باید در یک سری از دستگاه‌ها توزیع شود.

این دستگاه‌ها گره نامیده می‌شوند و وظیفه حفظ عدالت، امنیت و غیرقابل تغییر بودن بلاک‌چین را بر عهده دارند.

گره بلاک‌چین چیست؟

گره‌های بلاک‌چین به ذی‌نفعان شبکه یا دستگاه‌های آن‌ها اشاره می‌کنند که برای نگه‌داشتن یک کپی از دفتر کل توزیع‌شده تعیین شده‌اند. گره‌ها به‌عنوان نقاط ارتباطی، عملکردهای مختلف و ضروری شبکه را اجرا می‌کنند. هدف اصلی یک گره بلاک‌چین، تأیید اعتبار هرکدام از تراکنش‌های شبکه که بلوک نامیده می‌شود است. هر گره دارای یک شناسه منحصربه‌فرد متصل به دستگاه خود است که به آن اجازه می‌دهد تا از سایر گره‌های شبکه متمایز شود.

یک بلاک‌چین اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین (BTC) یا مونرو (XMR) ماینرهایی را در خود جای داده است که وظایف زیر را بر عهده دارند.

بااین‌حال، برای نگه داشتن تمام تراکنش‌های بلاک‌چین روی دستگاه‌های خود، فقط به «گره‌های کامل» نیاز است. این نوع گره‌ها وظیفه‌ی اعتبارسنجی بلوک‌ها و تراکنش‌ها را به عهده دارند. از سوی دیگر، گره‌های سبک دارای حداقل نیازهای ذخیره‌سازی هستند؛ زیرا برای تأیید تراکنش‌ها فقط نیاز به دانلود هدر بلوک دارند. هیچ یک از نسخه‌های یک گره کامل، لزوماً پاداش بلوکی ندارند.

راه دیگر برای طبقه‌بندی گره بلاک‌چین، دردسترس بودن آن است. برای مثال، گره‌ای که برای ارسال مداوم به‌روزرسانی‌ها در سراسر شبکه و آنلاین بودن دائمی تعیین شده است، یک «گره آنلاین» در نظر گرفته خواهد شد. درمقابل، گره‌های آفلاین فقط باید هر بار که دوباره به شبکه متصل می‌شوند، یک نسخه به‌روز شده از دفتر کل را دانلود کنند تا اطمینان حاصل شود که با گره‌های دیگر، همگام‌سازی شده‌اند.

گره‌های بیت کوین

نود بیت کوین

اجرای یک گره بیت کوین به معنای استفاده از محاسبات اضافی و منابع پهنای باند است که به کاربران این ارز دیجیتال اجازه می‌دهد تراکنش‌ها را ارسال و برای هر فعالیتی در کیف پول دیجیتال خود اعلان دریافت کنند. اجرای یک گره بیت کوین مشابه استخراج این رمز ارز نیست، زیرا هیچ پاداش بلوکی برای اجرای یک گره بیت کوین کامل وجود ندارد.

برای اجرای یک گره کامل بیت کوین، باید به وب‌سایت رسمی «بیت کوین کور» بروید و نرم‌افزار پیاده‌سازی را دانلود کنید. طبق وب‌سایت گروه توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال، قبل از اینکه بتوانید یک کامل گره اجرا کنید، باید شرایط خاصی را فراهم کرده باشید.

مدت‌ها قبل، اجرای یک گره کامل Bitcoin Core نیاز به بارگیری کل بلاک‌چین داشت. خوشبختانه، هرس کردن، افراد را قادر می‌سازد تا گره‌های کامل را بدون نیاز به ذخیره‌سازی گسترده اجرا کنند. به جای اختصاص ۳۵۰ گیگابایت فضای دیسک، اپراتورهای گره کامل فقط باید هفت گیگابایت فضا برای این منظور در نظر بگیرند.

الزامات اجراب یک گره کاملِ هرس‌شده:

 • رایانه دسکتاپ یا لپ‌تاپی که نسخه‌های اخیر ویندوز، مک اواس یا لینوکس را اجرا می‌کند.
 • هفت گیگابایت فضای ذخیره‌سازی، با حداقل سرعت خواندن/نوشتن ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه.
 • حافظه‌ی رم دو گیگابایت.
 • اتصال به اینترنت با سرعت بارگذاری حداقل ۴۰۰ کیلوبیت (۵۰ کیلوبایت) در ثانیه.
 • گره کامل باید حداقل شش ساعت در روز در حال اجرا بماند.

توجه داشته باشید که اجرای یک گره بیت کوین با خطرات بالقوه و هزینه‌های اضافه همراه است. در برخی کشورها، هر شکلی از فعالیت بیت کوین، از جمله اجرای یک گره، ممنوع است. گره‌های بیت کوین نیز دربرابر هکرهایی که قصد سوء استفاده از شبکه را دارند، حساس هستند.

گره‌ اتریوم

کاربران می‌توانند در اتریوم، سه نوع گره متفاوت اجرا کند: نور، کامل و بایگانی. تفاوت این گره‌ها در سرعت همگام‌سازی با کل شبکه است.

راه‌های زیادی برای اجرای گره اتریوم وجود دارد. از جمله سخت‌افزارهای محبوبی که می‌توانند روی شبکه کار کنند، می‌توان به DAppNode و Avado اشاره کرد. پیش‌نیازهای راه‌اندازی گره‌های اتریوم، تقریباً شبیه پیش‌نیاز‌های راه‌اندازی گره‌های بیت‌کوین است، با این تفاوت که در اتریوم می‌توان از رایانه یا لپ‌تاپی با قدرت محاسباتی کم‌تر نیز بهره برد.

توجه داشته باشید، توصیه شده که قبل از اجرای یک گره اتریوم، ابتدا محدودیت‌های پهنای باند خود را بررسی کنید.

می‌توان از نرم‌افزار‌های سمتِ کاربر مختلفی برای اجرای یک گره در وب‌سایت اتریوم استفاده کرد.

گره‌های اتریوم برای حفظ امنیت و اطمینان شبکه بلاک‌چین و همچنین شفافیت آن ضروری هستند. در واقع، هر کسی می‌تواند گره‌ها و عملکرد آن‌ها را در شبکه ازطریق ردیاب گره Etherscan مشاهده کند.

برای دریافت پاداش بلاک، باید یک گره استیکنیگ اتریوم اجرا کنید.

گره مونرو

گره‌های مونرو (Monero) با استفاده از برنامه‌ای به‌نام Daemon اجرا می‌شوند. برای اجرای یک گره کامل مونرو، در مقایسه با گره‌های بیت کوین، پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز است. به‌خاطر داشته باشید که اجرای یک گره مونرو، با فرایند استخراج این ارز دیجیتال برای دریافت پاداش، متفاوت است.

براساس راهنمای موجود در وب‌سایت رسمی مونرو، در جدیدترین نسخه‌ی این رمز ارز، میزان ذخیره‌سازی مناسب برای اجرای گره، حدود ۳۰ گیگابایت است که با گذشت زمان افزایش خواهد یافت. علاوه‌براین، کاربران برای اجرای گره، نیاز به اتصال سریع اینترنت دارند تا بتوانند کل بلاک‌چین را بدون تأخیر، همگام‌سازی کنند.

امکان اجرای گره‌های مونرو روی سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک اواس وجود دارد. راهنمای کامل روش تنظیم و اجرای گره مونرو، در وب‌سایت رسمی این ارز دیجیتال دردسترس قرار دارد.

گره‌ بیت‌ کوین کش (Bitcoin Cash)

قوانین گره‌های بیت کوین کش، شبیه به روش عملکرد گره‌های سایر ارزهای دیجیتال است. این گره‌ها به افزایش امنیت شبکه و تأیید تراکنش‌ها کمک می‌کنند. اجرا کننده‌های گره‌های بیت‌ کوین کش که در استخراج این رمز ارز فعالیت دارند، مثل سایر بلاک‌چین‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، با پاداش همراه خواهد بود. البته اجرای گره‌هایی که به فرایند استخراج کمک نمی‌کنند، پاداشی برای کاربر نخواهد داشت.

بیت کوین کش، یکی از انشعاب‌های فرعی ارز دیجیتال بیت کوین است که هدف از ایجاد آن، افزایش حجم بلوک‌ها بوده است؛ به‌همین دلیل با وجود اینکه تعداد تراکنش‌های بیت کوین کش نسبت به تعداد تراکنش‌های پادشاه ارزهای دیجیتال کم‌تر است، اما اندازه‌ی بلاک‌چین آن نسبتاً بزرگ بوده و تا ۱۰ می ۲۰۲۱ حدود ۱۹۴ گیگابایت است. برای بارگیری یک گره بیت کوین کش می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

گره دَش (Dash)

دَش به‌منظور اطمینان از امنیت و اجتماع بلاک‌چین خود از مَستر نود (Masternodes) بهره می‌برد و از کاربران درخواست می‌کند که برای اجرای یک گره، حداقل تعداد ۱۰۰۰ واحد از این رمز ارز را به‌عنوان وثیقه روی شبکه قفل کنند. کاربرانی که قصد اجرا گره‌ دش را دارند، همچنین باید یک رایانه‌ی مجهز به جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل لینوکس دراختیار داشته باشند.

نقش اصلی مَستر نود، میزبان یک نسخه از وضعیت کامل بلاک‌چین دَش، و کمک به تسویه حساب تراکنش‌هایی مثل ارسال دارایی و تغییر نام است.

اجرا کنندگان مَستر نودمثل استخراج‌کنندگان دش، بابت خدماتی که به شبکه ارائه می‌دهند پاداش دریافت خواهند کرد. با دنبال کردن دستورالعمل‌های موجود در اسناد رسمی وب‌سایت دش، می‌توانید نسبت به اجرای یک مَستر نوداقدام کنید.

گره بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain)

وظیفه‌ی گره‌های «بایننس اسمارت چین» یا به‌اختصار BSC، تأیید حساب‌های موجود در بلاک‌چین است. اپراتورهای BSC یک نسخه‌ی کامل از شبکه را دراختیار داشته و درصورت نیاز، به درخواست‌های مبتنی بر شبکه پاسخ می‌دهند.

درحال حاضر، اجرای گره‌های کامل BSC فقط در مک اواس ایکس و لینوکس پشتیبانی می‌شود. برای راه‌اندازی یک گره BSC، الزامات پیشنهادی مور نیاز شما به‌شرح زیر خواهد بود:

گره کامل

 • سرور مجازی (VPS) که نسخه‌های به‌روز مک اواس ایکس یا لینوکس را اجرا کند
 • یک ترابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی
 • پردازنده اصلی هشت هسته‌ای
 • حافظه‌ی رم ۳۲ گیگابایتی
 • اتصال به اینترنت با سرعت دانلود/آپلود حداقل یک مگابایت بر ثانیه

اعتبارسنج

 • سرور مجازی (VPS) که نسخه‌های به‌روز مک اواس ایکس یا لینوکس را اجرا کند
 • دو ترابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی
 • پردازه اصلی هشت هسته‌ای
 • حافظه‌ی رم ۳۲ گیگابایت
 • اتصال به اینترنت با سرعت دانلود/آپلود حداقل یک مگابایت بر ثانیه

راهنمای کامل راه‌اندازی یک گره بایننس اسمارت چین در این لینک در وب‌سایت رسمی این ارز دیجیتال دردسترس است.

راهنمای راه اندازی کامل را می‌توانید در وب سایت Binance پیدا کنید.

گره چین لینک (Chainlink)

نقش گره‌های چین لینک، پشتیبانی از عملکرد اوراکل‌ پروتکل است که امکان پاسخ‌دادن به درخواست‌های داده را بدون به‌خطر انداختن امنیت و با قابلیت اطمینان، فراهم می‌کند. گره‌های این ارز دیجیتال همچنین با اطمینان از اینکه داده‌های دنیای واقعی به‌درستی دراختیار آن‌ها قرار گرفته است، عملکردهای مربوط به قرارداد‌های هوشمند را تکمیل می‌کنند.

برای اجرای یک گره چین لینک، کاربر باید نرم‌افزار مخصوص آن را اجرا کند. این نرم‌افزار بین داده‌های داخل زنجیره و خارج از زنجیره، ارتباط برقرار می‌کند و یک قرارداد اوراکل را اجرا می‌کند؛ قراردادی که بر همه‌ی پرس‌وجوها نظارت دارد و به درخواست‌های آن‌ها پاسخ می‌دهد.

اجراکننده‌های گره‌های چین لینک این فرصت را دارند که خدمات خود را ازطریق این وب‌سایت، در بازار آنلاین عرضه کنند.

روش اجرای یک گره

بلاک چین

برای تبدیل شدن به اپراتور یک گره در هر بلاک‌چین، چند سیستم مورد نیاز است. برای اطمینان از اینکه گره کاملاً اجرا شود و با شبکه‌ی مورد نظر ارتباط برقرار کند، باید دقت کنید که گره موردنظر را با دقت تنظیم کرده باشید. همان‌طور که قبلا اشاره شد، می‌توانید پیش از اقدام به راه‌اندازی گره، به‌ وب‌سایت رمز ارز مورد نظر مراجعه کرده و راهنمای مربوط را مطالعه تا از سازگار بودن سخت‌افزار و نرم‌افزار خود برای اجرای گره اطمینان حاصل کنید.

در ادامه چند روش برای اجرای کامل گره‌ها در شبکه‌ی بیت کوین توضیح داده شده است.

گره لاتنینگ (Lightning Node)

یکی از گزینه‌هایی که امکان میزبانی یک گره لایتنینگ را در شبکه‌ی بیت کوین ارائه می‌دهد، RaspiBlitz است. بدین منظور به یک رایانه با فضای ذخیره‌سازی کافی، کارت میکرو اس‌دی و تجهزات محافظ نیاز خواهید داشت. سپس می‌توانید دستگاه خود را با نرم‌افزار RaspiBlitz پیوند دهید.

به‌محض آماده‌سازی تجهیزات و نرم‌افزار، می‌توانید گره را اجرا کرده و فرایند همگام‌سازی آن با کل بلاک‌چین را آغاز کنید. در نهایت شما باید کیف پول لایتنینگ را انتخاب کنید تا پاداش‌های شما به آن ارسال شود.

گره رزبری پای

رزبری پای یک رایانه‌ی کوچک است که از عملکرد یک گره کامل بیت کوین پشتیبانی می‌کند. می‌توان این رایانه‌ی کوچک را به‌راحتی با نرم‌افزارهای پشتیبانی شده مثل RaspiBlitz پیوند داد. علاوه‌براین، برای ذخیره‌سازی بلاک‌چین، باید یک درایو خارجی روی رزبری پای نصب کنید.

برای اجرای گره بیت کوین به ۳۵۰ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیاز خواهید داشت، اما این امکان هم وجود دارد که یک گره کامل را فقط با هفت گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی اجرا کرد.

نتیجه

گره‌ها برای عملکرد یک شبکه‌ی بلاک‌چین ضروری محسوب می‌شوند؛ زیرا عدالت همه‌ی شرکت‌کنندگان را در این شبکه‌ها برقرار و امنیت داده‌ها را نیز تضمین می‌کند. اکثر شبکه‌های بلاک‌چین، برای ایجاد انگیزه بین کاربران به‌منظور اجرای یک گره کامل، از روش‌هایی بهره می‌برند که از جمله می‌توان به ارائه‌ی پاداش‌های پولی مثل استخراج یا استیکنیگ اشاره کرد. صرف‌نظر از مشوق‌ها، برخی از کاربران به‌طور داوطلبانه، گره‌های خود را اجرا می‌کنند، زیرا به آینده‌ی پروژه‌ی مورد نظرشان اطمینان دارند و می‌خواهند تا آنجا که در توان دارند، از شبکه‌ی یاد شده حمایت و محافظت کنند.

بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که اجرای یک گره‌ کامل، هزینه‌ها و خطراتی را هم به‌دنبال خواهد داشت. اگرچه راهنمای آنلاین برای راه‌اندازی گره‌ها دردسترس است، اما این فرایند احتمالاً برای افرادی که در حوزه‌ی بلاک‌چین و برنامه‌نویسی تجربه‌ای ندارند، کمی پیچیده خواهد بود. اساسا برای اجرای گره، باید به این مورد توجه داشته باشید که چقدر زمان، تلاش و هزینه برای اجرای آن نیاز خواهید داشت.

نظر شما در مورد اجرای یک گره در شبکه‌ی بلاک‌چین چیست؟

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی از سوی زومیت نیست. خطر از‌دست‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، خود تصمیم نهایی را اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌عهده بگیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات