آیا اسیک‌ ماینر اتر جدید بیت‌مین راه حل مشکل کمبود کارت گرافیک است؟

آیا اسیک‌ ماینر اتر جدید بیت‌مین راه حل مشکل کمبود کارت گرافیک است؟

ریگ استخراج اسیک اتر جدیدی در راه است؛ آیا اما عرضه‌‌ی آن مشکل کمبود کارت‌ گرافیک انویدیا را حل خواهد کرد؟

به گزارش کوین‌تلگراف، بیت‌مین (Bitmain) تولید‌کننده‌ی ریگ‌ استخراج رمزارز، جمعه تولید سری جدید ماینر اسیک اتریوم را اعلام کرد. این ماینر اسیک (ASIC) جدید، Antminer E9 نام دارد و روی بلاک چین اتریوم با الگوریتم Ethash کار می‌کند.

بیشتر بخوانید: اصطلاحات رایج ارز دیجیتال

تاکنون زمانی رسمی برای انتشار E9 اعلام نشده است؛ اما انتشار این محصول آن‌چنان که باید تأثیرگذار نخواهد بود؛ زیرا این ریگ استخراج در رقابت با CMP-های (پردازنده استخراج رمزارز) انویدیا هستند. CMP گستره‌ای از GPU‌ است که به‌طور خاص برای استخراج رمزارز طراحی می‌شود.

در همین حال با مهاجرت اتریوم از اجماع اثبات کار (PoW) به اثبات سهم (PoS) و انتشار اتریوم ۲٫۰، عمر این E9-ها ممکن است کوتاه باشد. انویدیا اخیرا اعلام کرده است که انتظار دارد محصولات CMP در فصل اول سال جاری میلادی، ۱۵۰ میلیون دلار سود کسب کنند که سه برابر مقدار پیش‌بینی‌شده است.

با وجود رشد آشکار محبوبیت کارت‌ گرافیک مختص رمزارز، کالت کرِس (مدیر ارشد مالی انویدیا) در پاسخ به سرمایه‌گذاران گفته است انتظار می‌رود کمبود کارت‌های گرافیک این شرکت با وجود افزایش عرضه تا پایان امسال ادامه یابد.

کرِس می‌گوید: «انتظار داریم در بیشتر طول مدت امسال، تقاضا از عرضه پیشی بگیرد. افزایش تقاضا را در این فصل و همچنین کل سال شاهد خواهیم بود.»

انویدیا مدتی است در جوابگویی به تقاضای کارت‌ گرافیک از جانب مشتریان گیمینگ اصلی خود ناتوان بوده است؛ زیرا استخراج‌کنندگان اتر و سایر رمزارزها تمامی کارت‌های این شرکت را حریصانه خریداری کرده‌اند. مشکل کمبود کارت‌ گرافیک انویدیا اولین‌ بار از زمانی شروع شد که در ۲۰۱۷ «بازار گاوی» آن سال افراد زیادی را به استخراج رمزارز جذب کرده بود. بعد از آرام گرفتن این وضعیت در سال‌های بعد از آن، کمبود GPU دوباره در ۲۰۲۰ شروع شد و تاکنون نشانی از کاهش ندیده است.

انویدیا پنج‌شنبه انتشار نسخه‌ی ضد استخراج RTX 3060 را اعلام کرد. این شرکت اوایل امسال کارت گرافیک RTX 3060 را با محدود‌کننده‌ی داخلی منتشر کرد که بازده استخراج در آن نصف شده است؛ این کار تلاشی برای جدا کردن تقاضای گیمینگ و استخراج بود.

در عرض چند روز هکرها اعلام کردند که محدود‌کننده‌ی استخراج را از بین برده‌اند و تنها چند روز پس از آن، انویدیا با شلیک به خود، در به‌روزرسانی درایور رسمی به‌طور غیر عمدی این محدود‌کننده را حذف کرد.

به گزارش تک‌رادار، نسخه‌ی جدید RTX 3060 همان نام را خواهد داشت؛ اما مشکل درایور را کاملا برطرف خواهد کرد.

البته انتشار E9 توسط بیت‌مین به نظر اندکی دیر می‌رسد، زیرا حرکت اتریوم به اثبات سهم تا پایان امسال حتمی است؛ اما در زمان باقی‌مانده استخراج‌کنندگان تلاش می‌کنند تا حد ممکن اتر جمع‌آوری کنند که این کار باعث افزایش شدید تقاضا می‌شود.

منبع cointelegraph
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده