تسلا به رفع باگ یکی از سرویس‌های متن باز پردازش بیت کوین کمک کرد

چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
مهندسین تسلا متوجه وجود باگی در سرویس BTCPay Server (پردازش امور مالی بیت کوین) شدند. BTCPay Server در اطلاعیه‌ای ضمن رفع باگ، از تسلا تشکر کرد.

BTCPay Server، سرویسی متن باز برای پردازش پرداخت بیت کوین و سایر رمزارزها، هفته‌ی گذشته به‌روزرسانی امنیتی جدیدی را منتشر کرد و گفت به‌لطف اقدام تسلا، امکان برطرف ساختن برخی مشکلات فراهم شده است. نیکلاس دوریر، از اعضای BTCPay Server، در بیانیه‌ای می‌گوید به‌روزرسانی جدید «یک آسیب‌پذیری حیاتی و چند آسیب‌پذیری با تأثیرگذاری پایین» را که نسخه‌ی ۱٫۰٫۷٫۰ و نسخه‌های قدیمی‌تر BTCPay Server را متأثر کرده بودند رفع کرده است.

به‌نوشته‌ی Bitcoin Magazine، دوریر در ادامه‌ی بیانیه می‌گوید: «ما می‌خواهیم از تسلا برای ثبت کردن جزئیات مربوط به آسیب‌پذیری که به ما برای اصلاح مشکل و مدیریت اوضاع به‌شکل حرفه‌ای کمک کرد، تشکر کنیم».

تسلا هفته‌ی گذشته به‌صورت رسمی اعلام کرد که مشتریان می‌توانند خودروهای برقی این شرکت را با پرداخت بیت کوین خریداری کنند. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در آن زمان با انتشار توییتی گفت این شرکت صرفا از نرم‌افزار متن‌باز استفاده می‌کند و سراغ بهره‌گیری از نودهای اختصاصی خودش در بیت کوین می‌رود. 

در تاریخ ۱۲ ساله‌ی بیت کوین، همیشه به‌دلیل مشکلات مالی و عدم اطمینان به کاربردی بودن زیرساخت‌های متن‌باز، دیدگاه مثبتی نسبت‌به این سیستم‌ها وجود نداشته است. انتقاد به سرویس‌های متن‌باز از این عقیده نشئت می‌گیرد که مردم برای نگه‌داری نرم‌افزار باید پول دریافت کنند و بدون وجود کارفرمایی مستقیم یا منبع تأمین‌کننده‌ی مالی، نرم‌افزارهای متن‌باز قربانی تراژدی انبازه‌ها می‌شوند.

در سال ۲۰۲۰ ترند جدیدی برای مشارکت درخورتوجه شرکت‌های بزرگ در فرایند توسعه‌ی سرویس‌های متن‌باز بیت کوین آغاز شد. اکنون در سال ۲۰۲۱، می‌بینیم این ترند به شرکت‌هایی سرایت کرده که در خارج از اکوسیستم بیت کوین فعالیت می‌کنند؛ این شرکت‌ها که نمونه‌هایی مثل تسلا را شامل می‌شوند، در رفع باگ‌های نرم‌افزارهای متن‌باز بیت کوین مشارکت می‌کنند.

میکرواستراتژی با رویداد Bitcoin For Corporations، مشارکت در اکوسیستم بیت کوین را از دیدگاه آموزشی آغاز کرد. میکرواستراتژی در همین راستا به دامنه‌های hope.com و strategy.com هم کمک مالی کرده است. 

این حقیقت که تسلا موفق به پیدا کردن باگ شد و جزئیات آن را با متخصصان BTCPay Server به‌منظور رفع کردن باگ در میان گذاشت و به‌صورت مستقیم در اصلاح کد این سرویس نقش داشت، به‌وضوح نشان می‌دهد مشارکت مستقیم در اکوسیستم بیت کوین توسط شرکت‌های متفرقه آغاز شده است. این اقدامات ممکن است در نهایت باعث گسترده‌تر شدن نفوذ بیت کوین در بین شرکت‌ها و مؤسسه‌های مختلف بشود. همچنین شواهد نشان می‌دهند تراژدی انبازه‌ها برای نرم‌افزارهای متن‌باز بیت کوین صدق نمی‌کند.  

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی از سوی زومیت نیست. خطر از‌دست‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، خود تصمیم نهایی را اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌عهده بگیرد.

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد