بیل گیتس در مورد بیت کوین نظر بی‌طرفی دارد

بیل گیتس در مورد بیت کوین نظر بی‌طرفی دارد

بیل گیتس، مؤسس مایکروسافت که فعالیت‌های بشردوستانه دارد، ممکن است طرفدار بیت کوین و رمزارز نباشد و می‌گوید بدون ارز دیجیتال می‌توان به حیات ادامه داد.

در مصاحبه‌ای که روز پنج‌شنبه، وال استریت ژورنال با بیل گیتس انجام داد، او گفت:

شیوه‌ی کار کنونی رمزارزها برخی از فعالیت‌های مجرمانه را امکان‌پذیر می‌کند. بهتر است از این سلاح‌‌های بیولوژیکی خلاص شد، آن‌ها واقعا چیزهای بدی هستند.

نظرات میلیاردر دنیای تکنولوژی، بیل گیتس، حاکی از بی‌اشتیاقی او در مورد بیت کوین است و به این اشاره دارد که رمزارزها در معرض سوءاستفاده توسط کلاهبرداران و نقشه‌های پول‌شویی هستند؛ موردی که سرمایه‌های دیجیتال غیر متمرکز از زمان ایجاد در ۲۰۰۹، همیشه درباره‌اش مورد انتقاد بوده‌اند.

طی مصاحبه‌ی تلویزیونی پنج‌شنبه در CNBC، گیتس در برنامه‌ی «Squawk Box» نظرهای متعادل‌تری ارائه می‌کند و در مورد بیت کوین دیدگاهی بی‌طرف دارد:

بیت کوین ندارم، آن را هم کنار نگذاشته‌ام؛ پس در مورد بیت کوین نظری بی‌طرف دارم.

 من در فکر انتقال پول به شکل دیجیتال‌تر و پایین آوردن کارمزدهای تراکنش هستم؛ این همان کاری است که «بنیاد گیتس» در کشورهای در حال توسعه انجام می‌دهد.

قیمت بیت کوین می‌تواند براساس هیجان‌‌ها یا نظرات بالا یا پایین برود و من راهی برای پیش‌بینی عملکرد آن در آینده ندارم.

 افزایش زیاد قیمت بیت کوین در شرایطی رخ داده است که منتقدان آن می‌گویند این تکنولوژی در حال حل مشکلی است که اصلا وجود ندارد و مقدار بسیار زیادی انرژی برای تولید تنها یک بیت کوین مصرف می‌شود.

این اولین باری نیست که بیل گیتس در مورد بیت کوین و رمزارز نظر می‌دهد و البته نظراتش در طول زمان دستخوش تغییر شده است. در ۲۰۱۸ در مصاحبه‌ای جداگانه با Squawk Box، گفته بود اگر بتواند، علیه بیت کوین شرط می‌بندد. گیتس دو سال پیش در مصاحبه‌ای با CNBC گفت:

به‌عنوان سرمایه، اصلا چیزی تولید نمی‌کنید و به همین خاطر نباید انتظار افزایش قیمت داشته باشید؛ این نوعی از نظریه‌ی سرمایه‌گذاری «احمق‌تر از من» است.

بیت کوین از پنج‌شنبه بالای ۵۲ هزار دلار معامله می‌شود و از اوایل سال میلادی، ۸۰ درصد افزایش یافته است. در مقایسه با بیت کوین از آغاز سال میلادی، شاخص‌های داو جونز ۲٫۷ درصد، S&P 500 چهار درصد، نزدک ۸ درصد و طلا که همواره رقیب بیت کوین بوده است منفی ۶٫۴ درصد رشد کرده‌اند.

طبق گزارش فوربز، بیل گیتس با دارایی خالص ۱۲۳ میلیارد دلار، دومین انسان ثروتمند دنیا پس از جف بزوس است. 

بیل گیتس دیگر جزو هیئت مدیره‌ی مایکروسافت نیست (او مارس سال گذشته از این سمت کنار رفت)؛ اما نظر او در مورد رمزارز و بیت کوین مشابه این شرکت تکنولوژی است. مدیر مایکروسافت، برد اسمیت، در مصاحبه‌ای گفته بود این شرکت تصمیم زودهنگام در مورد سرمایه‌گذاری روی بیت کوین ندارد.

***

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی زومیت نیست. خطر از ‌دست ‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، تصمیم نهایی را خود اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر ‌عهده بگیرد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده