راه‌های پیش روی اپل برای ورود به دنیای ارز دیجیتال

راه‌های پیش روی اپل برای ورود به دنیای ارز دیجیتال

در این مقاله، چهار روشی که احتمالا اپل از آن‌ها برای ورود به دنیای رمزارز استفاده می‌کند، ذکر شده است.

براساس گزارش 9to5 mac، در سال ۲۰۲۰ جهش مشاغل و مؤسسات بزرگ به سمت بیت‌کوین آغاز شد. تسلا ۱٫۵ میلیارد دلار در رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده و در حال بررسی برنامه‌هایی است که به مشتریان اجازه می‌دهد هنگام خرید خودروی الکترونیکی با این رمزارز هزینه را پرداخت کنند. اپل عموما پیش از وارد شدن به حوزه‌ای جدید، عقب می‌ایستد و تماشا می‌کند؛ اما به نظر می‌رسد اکنون زمان مناسبی برای ورود این شرکت به عرصه ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین باشد. در ادامه چهار روش مختلف که اپل می‌تواند ازطریق آن‌ها وارد دنیای رمزارزها شود ذکر شده‌ است.

تاریخچه سرمایه‌گذاران بیت‌کوین

در اکتبر سال ۲۰۲۰ ، شرکت Square (اپلیکیشن تراکنش مالی) ۵۰ میلیون دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد؛ این مبلغ در حدود ۱ درصد از کل دارایی‌های شرکت در پایان سه‌ماهه دوم ۲۰۲۰ بود. درآمد شرکت مذکور از آن زمان ۴ برابر شده و هنگام نوشته شدن این مقاله به ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است. این اقدام پس از آن صورت گرفت که این اپلیکیشن برای چندین سال توانایی خرید بیت‌کوین را به کاربران خود ارائه داد.

در سال گذشته، سرمایه‌گذاری بزرگ‌تری در بیت‌کوین توسط MicroStrategy انجام شد و مایکل سایلور، مدیرعامل این شرکت،‌ بیش از یک میلیارد دلار به دنیای رمزارزها تزریق کرد. این فرد به‌طور قابل توجهی یکی از فاکتورهای سرمایه‌گذاری بزرگ ۱٫۵ میلیارد دلاری ایلان ماسک و تسلا روی رمزارزها محسوب می‌شود. سال ۲۰۲۰ زمانی بود که اقداماتی هم توسط سرمایه‌گذاران قدیمی مانند استنلی دراکنمیلر و پل تودور جونز در دنیای بیت‌کوین دیده شد.

اطلاعات مذکور نشان می‌دهد که در حال‌ حاضر شرکت‌ها و مؤسسات بیشتری به ‌دنبال بیت کوین برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت و حفظ دارایی خود هستند. این مسئله‌ای است که به باور غول‌های دنیای بیت‌کوین، منجر به ثبات بیشتر و افزایش ارزش طبیعی آن خواهد شد.

چرا بیت‌کوین؟

سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین مطمئناً خطرآفرین است؛ اما یک صعود بالقوه بسیار بزرگ به همراه دارد. از بین همه‌ی شرکت‌ها، اپل توانایی تحمل ریسک بیشتری دارد و حتی قرار دادن تنها ۱ درصد از پول نقد آن، معادل ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین است. نکته قابل ‌توجه اینجا است که براساس تحلیل Ark Investments، اگر شرکت‌های آمریکایی ۱ درصد از پول خود را روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند، ارزش هر سکه آن به ۷۰ هزار دلار می‌رسد و اگر این مبلغ به ۱۰ درصد برسد، ارزش هر سکه به ۴۰۰ هزار دلار می‌رسد.

مورد قابل‌توجه در سرمایه‌گذاری پول نقد در بیت‌کوین این است که آن را می‌توان راهی برای حفظ و رشد نقدینگی دانست؛ زیرا تا همین لحظه این ارز دیجیتال دارای رشد سالانه‌ی صددرصدی بوده است؛ اما دلار به مرور زمان ارزش خود را از دست می‌دهد. این روش به نوبه‌ی خود می‌تواند ثروت سهام‌داران را حفظ کند. این طرز تفکر مبتنی بر این است که بیت‌کوین دارای ۲۱ میلیون سکه شناخته‌شده و محدود، به‌علاوه‌ی اصول اساسی عرضه و تقاضا است. مایکل سیلور معتقد است که تسلا، اپل، گوگل و شرکت‌های این‌چنینی باید پول نقد خود را به بیت‌کوین تبدیل کنند.

چهار روش پیش روی اپل برای ورود به دنیای رمزارز

اپل در گذشته نسبت به ارز رمزنگاری‌شده خوش‌بین بوده است. در سال ۲۰۱۹، جنیفر بیلی، معاون رئیس Apple Pay گفت:

در حال مشاهده‌ی رمزارز هستیم و به نظر ما جالب است. فکر می‌کنیم پتانسیل قابل توجهی در دراز‌مدت برای این ارز وجود دارد.

سرمایه‌گذاری پول نقد

بدون شک اپل مدتی در حال تحقیق و برنامه‌ریزی درباره این موضوع بوده است که باید در حیطه رمزارزها و بیت‌کوین چه کاری انجام بدهد. به نظر می‌رسد تا زمانی ‌که اپل پول نقدش را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند، این کار بدون هیچ مشکلی پیش می‌رود. تنها ۱ درصد این مبلغ ۲ میلیارد دلار خواهد بود و مطمئنا راهی آسان برای شروع تلقی می‌شود. ازآنجاکه درصد این سرمایه‌گذاری بسیار پایین است، خطری برای اپل محسوب نمی‌شود و سرمایه‌گذاران سنتی به آن هشدار نخواهند داد. همچنین زمانی‌ که هر دو شرکت بسیار موفق اپل و تسلا سرمایه‌گذاری کنند،‌ این اقدام شرکت‌های بیشتری را به انجام این کار تحریک می‌کند. به‌طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که اپل می‌تواند این کار را با کوچک‌ترین ریسک ممکن انجام دهد.

رمزارز و اپل

به نظر نمی‌رسد اپل قصد داشته باشد مانند بعضی شرکت‌ها و حتی افراد دیگر در یک اقدام، بخش بزرگی از سرمایه نقد خود را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند. اما اگر حتی ۵ یا ۱۰ درصد از ۲۰۷ میلیارد دلار پول نقد خود را به بیت‌کوین منتقل کند، می‌تواند با سود زیادی روبه‌رو شود. اما با توجه به سابقه محافظه‌کاری مالی، اپل ممکن است اقدام اولیه‌ی بزرگ‌تری در مورد جنبه‌ی بعدی رمزارز انجام بدهد.

صرافی ارز رمزنگاری‌شده اپل

راه دیگری که اپل می‌تواند خود را وارد دنیای رمزارز و بیت‌کوین کند، ادغام آن با iOS است. شرکت‌های بزرگی مانند Square و PayPal در حال ‌حاضر توانایی خرید بیت‌کوین را به‌راحتی در اپلیکیشن‌های خود ارائه می‌دهند و اپل پیشنهاد‌های مالی خود را طی چند سال گذشته افزایش داده است.

مطمئنا در زمینه پذیرش Apple Pay پیشرفت‌های خوبی حاصل شده؛ اما در فضای فین‌تک، این شرکت تمرکز بیشتری روی Apple Cash و Apple Card دارد.

اپل می‌تواند با ارائه توانایی خرید و فروش یا حتی انتقال بیت‌کوین از شخصی به شخص دیگر در سیستم‌عامل iOS، ورق را به نفع خود بازگرداند. در واقع RBC Capital Markets معتقد است که اگر اپل وارد بازار رمزارز شود، می‌تواند آن را مختل کند و به‌طور بالقوه صاحب آن شود.

میچ استیوز، تحلیلگر RBC Capital Markets، روز دوشنبه در یادداشتی گفت:

اگر اپل تصمیم بگیرد وارد تجارت مبادله رمزارز که یک صنعت چند میلیارد دلاری است شود، فکر می‌کنیم می‌تواند بلافاصله سهم بازار را به دست آورد و صنعت را مختل کند؛ درحالی‌که به‌طور هم‌زمان ایالات متحده آمریکا را برای ۱۰ الی ۲۰ سال آینده به‌عنوان رهبر ارز دیجیتال معرفی می‌کند.

RBC معتقد است که این سرمایه‌گذاری می‌تواند ۴۰ میلیارد دلار درآمد در سال برای اپل داشته باشد که این یک افزایش قابل‌توجه در سبد خدمات شرکت است. علاوه بر این، RBC فکر می‌کند که اگر اپل یک میلیارد دلار بیت‌کوین خریداری کند، می‌تواند کارهای زیادی با Apple Exchange انجام بدهد.

آیفون به‌عنوان کیف پول رمزنگاری‌شده

تاکنون شیوه‌ی کارکرد و خرید بیت‌کوین برای عموم واضح و روشن نبوده است. برای مبتدیان یا کسانی که مبالغ کمی از آن را خرید و فروش می‌کنند، سهولت خرید ازطریق Cash App ،PayPal ،Robinhood و ... وجود دارد. این اپلیکیشن‌ها به شما امکان می‌دهند بیت‌کوین را با دلار خریداری کنید؛ اما این مبادله کامل رمزارزی مانند Coinbase و سایر موارد موجود را ارائه نمی‌دهند. در  Coinbase می‌توانید کارهای از قبیل ارسال و دریافت و همچنین خرید و فروش رمزارز را انجام بدهید.

همچنین کسانی که در خرید و نگه‌داری رمزارزی مانند بیت‌کوین جدی هستند، این کار را با سخت‌افزاری به‌نام کیف پول سرد (کیف پول آفلاین) انجام می‌دهند تا بیشترین امنیت را داشته باشند. این دستگاه معمولا دارای اندازه‌ای برابر انگشت دست است. اما مسئله‌ای که در اینجا وجود دارد، تبحر افرادی است که در این صنعت وجود دارند؛ آن‌ها دقیقا می‌دانند که سازوکار رمزارزها به چه شکل است و به همین دلیل روی آن تسلط پیدا کرده‌اند.

اما با مهارت سخت‌افزاری اپل در زمینه آیفون و محفظه امن (Secure Enclave)، این شرکت می‌تواند فرصتی عظیم برای ساخت یکی از اولین کیف‌پول‌های رمزنگاری (والت) امن جهان را داشته باشد که با یک گوشی هوشمند یکپارچه‌ شده و استفاده از آن برای کاربران آسان است. البته سامسونگ پیش‌تر این کار را با چندین مدل گلکسی اس انجام داده؛ اما هنوز به‌طور گسترده مورد استفاده و پذیرش قرار نگرفته است. اپل می‌تواند با داشتن قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد و مرتبط با انتقال ارز و همچنین ارائه آیفون به‌عنوان کیف پول آفلاین، یک مزیت بزرگ بر رقبای خود داشته باشد.

اپل اخیرا بیش از ۱ میلیارد آیفون فعال در سراسر جهان به فروش رسانده است. اگر این شرکت بتواند تخصص امنیتی خود را با محیطی کاربرپسند ادغام کند تا بیشتر کاربران هنگام نقل و انتقال بیت‌کوین و سایر رمزارزها راحت باشند، می‌تواند به معنای افزایش پذیرش جهانی ارز دیجیتال باشد.

پذیرش بیت‌کوین به‌عنوان روش پرداخت

مشاهده‌ی نتیجه برنامه‌ی تسلا برای پذیرش بیت‌کوین از سوی خریدارانش به‌عنوان روشی برای پرداخت هزینه‌ی خودرو‌های برقی این شرکت جالب به نظر می‌رسد. این قسمت مهم دیگری برای سازگاری افراد بیشتر به ارز رمزنگاری‌شده است.

اگر اپل در برهه‌ای از زمان به مشتریان خود اجازه بدهد محصولات این شرکت را با بیت‌کوین بخرند، می‌تواند عاملی مهم در تکثیر شدن این سیاست در سایر شرکت‌ها باشد. به نظر می‌رسد چنین اقدامی زمانی انجام می‌شود که اپل بیت‌کوین را به iOS آورده و بخشی از پول خود را روی رمزارز سرمایه‌گذاری کرده باشد. مطمئنا چنین اتفاقی زمانی رخ می‌دهد که قوانین مختص به آن وضع شده باشند. اما قبول شدن این ارز از سوی شرکت‌هایی مانند تسلا و اپل به‌عنوان روشی برای پرداخت،‌ برای بیت‌کوین و رمزارز یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

کلام آخر 

بدون شک آینده‌ی بیت‌کوین و دیگر رمزارزها نامشخص است؛ اما واضح است که شرکت‌های بزرگی مانند تسلا قصد دارند پتانسیل آن را کشف کنند.

همه‌ی نشانه‌ها به ما می‌گویند شرکت‌های بیشتری قرار است از تسلا و Microstrategy تبعیت کنند و وارد دنیای رمزارز شوند. همچنین باتوجه به شواهد، ممکن است اپل شرکت بعدی باشد که قدم در این راه می‌گذارد؛ زیرا تقریبا از هر شرکت دیگری در جهان دارای پتانسیل صعودی بیشتری است. اپل می‌تواند ظرف مدت بسیار کوتاهی به غول ارز دیجیتال تبدیل شود.

این شرکت حتی با سرمایه‌گذاری کوچک در بیت‌کوین می‌تواند شاهد رشد در ارزش مالی خود شود. اما اگر بتواند قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را با ارزهای دیجیتال ترکیب کند، می‌تواند به‌راحتی از همه‌ی رقبا پیشی بگیرد و رهبر این حوزه باشد. دنیای کنونی کاملا پذیرای هرگونه فناوری است که کار با ارز دیجیتال و به‌خصوص بیت‌کوین را آسان‌ کند و اپل باید از چنین موقعیتی بهره ببرد.

نظر شما همراهان زومیت درباره‌ی آینده رمزارز و ارتباط آن با اپل چیست؟ آیا این شرکت قصد دارد وارد دنیای رمزارز شود؟

منبع 9to5mac
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده