گزارش مالی فصل دوم AMD در سال ۲۰۲۰ منتشر شد؛ رکوردشکنی فروش به‌لطف بخش‌های سرور و لپ‌تاپ

چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
AMD گزارش مالی فصل دوم سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که نشان‌دهنده‌ی رشد فروش مناسب شرکت به‌خاطر افزایش فروش در بخش‌های سرور و لپ‌تاپ است.
تبلیغات

گزارش مالی فصل دوم AMD برای سال ۲۰۲۰ نشان‌دهنده‌ی یک رکوردشکنی برای این شرکت در آمارهای مالی این دوره از سال است. تیم قرمز در ادامه‌ی دستاوردها و موفقیت‌های متعددی که به‌لطف معماری Zen و محصولات مرتبط با آن تجربه کرد، اولین سال کامل فروش پردازنده‌های دسکتاپ مبتنی بر معماری Zen 2 را هم به پایان رساند. پردازنده‌های اپیک نیز در ادامه‌ی مسیر به موفقیت‌های بیشتر کمک می‌کنند. غول دنیای پردازنده در آمار جدید خود با رکوردشکنی در درآمد، پیش‌بینی می‌کند که در ماه‌های پیش‌رو به رشد ادامه دهد.

درآمد AMD در فصل دوم سال ۲۰۲۰ به ۱/۹۸ میلیارد دلار رسید که نسبت به فصل مشابه سال گذشته، رشد ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد. درنتیجه، فصل دوم سال ۲۰۲۰ به بهترین فصل تاریخ AMD تبدیل شد که این موفقیت را بیش از همه به‌خاطر افزایش شدید فروش در بخش‌های لپ‌تاپ و سرور به دست آورد. معیارهای مالی AMD در مجموع نسبت به سال گذشته بهبود داشته‌اند. سود خالص شرکت با رشد ۳۴۹ درصدی یا ۱۲۲ میلیون دلاری، به ۱۵۷ میلیون دلار رسید. حاشیه‌ی سود شرکت هم در دوره‌ی گذشته با رشد سه نقطه‌ای به ۴۴ درصد رسید. تنها نکته‌ی نه‌چندان روشن در گزارش اخیر AMD، عدم موفقیت در عبور از محدوده‌های سود خالص یا حاشیه‌ی سود نسبت به فصل اول سال جاری بود. یکی از دلایل این عدم رشد نسبت به فصل گذشته، افزایش عرضه‌ی تراشه‌های نیمه‌‌سفارشی بود که درآمد آن‌‌چنان زیادی برای شرکت ندارند.

بار دیگر بخش Computing and Graphics در شرکت AMD بهترین آمارها را ثبت کرد. این بخش شامل فروش پردازنده‌های رومیزی و لپ ‌تاپ و همچنین پردازنده‌های گرافیکی می‌شود. زیرمجموعه‌ی مذکور، درآمد ۱/۳۷ میلیارد دلاری را در فصل دوم ثبت کرد که ۴۵ درصد یا ۴۲۷ میلیون دلار بیشتر از فصل مشابه سال گذشته بود. سود عملیاتی بخش پردازش و گرافیک نیز رشد قابل‌توجهی داشت و با افزایش ۲۲ میلیون دلاری به ۲۰۰ میلیون دلار رسید.

پردازنده‌های Zen 2 شرکت AMD دقیقا یک سال پیش وارد بازار شدند. درنتیجه پایان فصل دوم ۲۰۲۰ به‌معنای پایان یک سال عرضه‌ی این محصولات بود. ازآنجاکه AMD فروش تراشه‌های رومیزی را با رشد قابل‌توجهی همراه کرده است، فروش بالای پردازنده‌های لپ‌تاپ نیز باعث شد تا تیم قرمز، بهترین درآمد از پردازنده‌های مخصوص مشتری را در ۱۲ سال گذشته ثبت کند. همان‌طور که گفته شد، فروش پردازنده‌های لپ‌تاپ در دوره‌ی گذشته رکوردشکنی کرد و به دوبرابر آمار سال گذشته رسید.

در معیار قیمت فروش میانگین محصول (ASP) آمارهای AMD نشان می‌دهد که هزینه‌ی دریافت‌شده برای پردازنده‌های مخصوص مشتری عمومی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. البته قیمت میانگین نسبت به فصل گذشته کاهش پیدا کرد که دلیل آن، فروش بیشتر پردازنده‌های رایزن موبایل در فصل جاری بود.

بخش پردازنده‌های گرافیکی AMD ظاهرا باز هم عملکرد خوبی نداشته است. AMD آمارهای درآمدی را با جزئیات بخش‌ها منتشر نمی‌کند، اما به‌طور کلی گفته شد که ASP برای پردازنده‌های گرافیکی در هر دو مقایسه‌ی سالانه و فصلی کاهش داشت که دلیل آن را هم می‌توان در کاهش عرضه و گستردگی فروش دید. AMD در جلسه‌ی انتشار گزارش مالی گفت که با وجود افزایش دورقمی فروش پردازنده‌های گرافیکی همراه، کاهش فروش پردازنده‌های گرافیکی رومیزی، باعث کاهش کلی آمار بخش GPU شده است. اکثر کاربران در فصل دوم سال ۲۰۱۹ منتظر معرفی و عرضه‌ی پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر معماری Navi بودند، درنتیجه فروش مناسبی در بخش GPU رخ نداد. بااین‌حال کاهش ASP محصولات مذکور در مقایسه‌ی سالانه، عجیب به‌نظر می‌رسید.

زیرمجموعه‌ی دیگر AMD به‌نام Enterprise, Embedded, and Semi-Custom فصل دوم سال ۲۰۲۰ را با شرایط خوبی به پایان رسید. فروش پردازنده‌های اپیک (EPYC) با رشد مناسبی همراه شد و کل مجموعه را در مسیر پیشرفت قرار داد. AMD درواقع بالاخره توانست با تلاش‌های بسیار، سهمی دورقمی از بازار پردازنده‌های سرور کسب کند که هدف بسیار بزرگی برای آن‌ها محسوب می‌شد. درنهایت، درآمد از فروش EPYC نسبت به سال گذشته، دوبرابر شد.

AMD رویکردی عجیب دارد و پردازنده‌های سرور را با پردازنده‌های نیمه‌سفارشی (مخصوص کنسول‌ها) در یک گروه جای می‌دهد. درنتیجه کاهش فروش پردازنده‌های نیمه‌سفارشی در فصل دوم باعث شد تا درآمد کلی کاهش پیدا کند. البته باز هم گروه مذکور نسبت به فصل گذشته پیشرفت داشت که نمودار قرمز برای فروش ثبت شده بود. دراین‌میان، تولید پردازنده‌های نیمه‌سفارشی برای کنسول‌های پلی ‌استیشن ۵ و ایکس ‌باکس سری ایکس هم شروع شده است که در فصل آینده، درآمد شرکت را بهبود می‌دهد؛ اما درنهایت این پردازنده‌ها، حاشیه‌ی سود زیادی ندارند.

تیم قرمز هم مانند بسیاری دیگر از فعالان دنیای فناوری، امید زیادی به نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ دارد. آن‌ها شرایط ناگهانی و بحرانی همه‌گیری ویروس کرونا را به‌خوبی مدیریت کردند و اکنون منتظر فصل‌های بعدی هستند. درنتیجه AMD پیش‌بینی‌های سالانه‌ی خود را هم افزایش می‌دهد. پیش‌بینی‌های جدید، افزایش درآمد ۳۲ درصدی حاشیه‌ی سود ۴۵ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۹ بیان می‌کنند.

مسیر رشدی که AMD برای نیمه‌ی دوم سال در نظر دارد، با مجموعه‌ای از المان‌ها حاصل می‌شود. توسعه‌ی تدریجی محصولات در دسته‌ی سرور و رونمایی محصولات جدید در نیمه‌ی دوم سال، موتورهای محرکه‌ی رشد خواهند بود. AMD پیش‌بینی می‌کند که فروش اپیک در ادامه‌ی سال هم در مسیر رشد باقی بماند و سهم بازار آن‌ها از بازار سرور، باز هم بیشتر شود. شرکت همچنین مجددا تأکید کرد که اولین پردازنده‌های اپیک مبتنی بر معماری Zen 3 Milan را در انتهای سال جاری به بازار عرضه می‌کند. پردازنده‌های گرافیکی جدید شرکت مبتنی بر CDNA و مخصوص دیتاسنتر هم احتمالا در همان دوره‌ی زمانی رونمایی خواهند شد.

در بخش مصرف‌‌کننده وضعیت AMD طبق پیش‌بینی‌های خود شرکت در مسیر رشد خواهد بود. آن‌ها خصوصا فروش محصولات رایزن موبایل را بالا پیش‌بینی می‌کنند. البته کاربران و کارشناسان متعدد هم منتظر محصولات جدید شرکت در دسته‌ی مصرف‌کننده هستند. تیم قرمز روی نقشه‌ی راه قبلی تأکید دارد و می‌‌گوید که پردازنده‌های Zen 3 مخصوص مصرف‌کننده در پایان سال جاری رونمایی خواهند شد. خانواده‌ی محصولات مبتنی بر RDNA2 که بسیاری انتظار آن‌ها را می‌کشند هم در پایان سال ۲۰۲۰ به بازار می‌رسند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات