گلدمن ساکس: زمانش رسیده است سهام اپل خود را بفروشید

گلدمن ساکس: زمانش رسیده است سهام اپل خود را بفروشید

گلدمن ساکس در گزارشی جدید پیش‌بینی کرده است شمار آیفون‌های عرضه‌شده در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری میلادی ۳۶ درصد افت کند. این بانک مدعی است مردم باید به فکر فروش سهام اپل بیفتند.

گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، یکی از شرکای تجاری اپل در اپل کارت (Apple Card)، مدعی شده است اهالی کوپرتینو نمی‌توانند گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۲ را تا نوامبر ۲۰۲۰ (آبان و آذر ۱۳۹۹) در بازار عرضه کنند. این بانک به سرمایه‌گذاران پیشنهاد کرده است سریع‌تر سهام اپل (AAPL) خود را بفروشند. 

بانک گلدمن ساکس انتظار دارد تعداد آیفون‌های عرضه‌شده در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰، یعنی دقیقا زمان عرضه‌ی گوشی‌های آیفون‌ جدید به بازار، ۳۶ درصد افت کند. خبرگزاری روییترز به‌نقل از گلدمن ساکس می‌نویسد:

گلدمن ساکس با انتشار گزارشی جدید اعلام کرد طبق پیش‌بینی‌هایش، انتظار دارد شمار آیفون‌های عرضه‌شده با افتی ۳۶ درصدی در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰ مواجه شود. گلدمن ساکس می‌گوید دلیل اصلی بروز این اتفاق به همه‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی‌های گسترده در سراسر دنیا وافت ارزش سهام اپل برمی‌گردد. این بانک در گزارش خود اعلام کرده است احتمالا در رکود اقتصادی پیش‌ رو، قیمت میانگین فروش محصولات الکترونیکی مصرفی با افت مواجه خواهد شد و تا مدتی طولانی، حتی پس از بازیابی واحد‌های تولیدی، به‌همین منوال باقی خواهد ماند. 

گلدمن می‌گوید انتظار ندارد اپل بخواهد مدل‌های موردانتظار آیفون را تا اوایل نوامبر ۲۰۲۰ به بازار عرضه کند؛ زیرا محدودیت‌های اعمال‌شده بر حمل‌و‌نقل در سراسر دنیا می‌تواند فرایندهای مهندسی و تولیدی نهایی محصولات جدید اپل را به‌تعویق بیندازد.

بانگ گلدمن ساکس می‌گوید انتظار دارد طرفداران اپل همچنان به این برند وفادار بمانند و امسال تمایل آن‌ها به تهیه‌ی گوشی‌های اندرویدی را شاهد نخواهیم بود؛ اما احتمالا گروهی از طرفداران اپل محصولات جدید را دیرتر تهیه خواهند کرد یا اینکه به‌جای خرید مدل‌های پرچم‌دار گران‌قیمت، به تهیه‌ی گوشی‌های ارزان‌تر روی خواهند آورد. از بین مدل‌های ارزان آیفون ۲۰۲۰ می‌توانیم به نسل دوم آیفون SE اشاره کنیم که چند شب پیش، ازطریق بیانیه‌ای مطبوعاتی معرفی شد.

رسانه‌ی بیزینس اینسایدر در گزارشی جداگانه می‌گوید گلدمن ساکس انتظار دارد سهام اپل تقریبا یک‌پنجم افت کند. در بخشی از گزارش این رسانه آمده است:

گلدمن اهداف قیمتی خود برای سهام اپل را به ۲۳۳ دلار کاهش داده است. عدد یادشده تقریبا ۲۰ درصد کمتر از عددی است که این بانک روز پنج‌شنبه گذشته‌ی اعلام کرده بود. از ۱۷ فوریه‌ی ۲۰۲۰ (۲۸ بهمن ۱۳۹۸) به‌بعد، این سومین‌باری است که گلدمن ساکس اهداف قیمتی خود برای سهام اپل را کاهش می‌دهد.

برخی از رسانه‌ها به‌نقل از منابعی آگاه مدعی شده‌اند احتمال دارد سپتامبر امسال (اواخر شهریور)، گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۲ اپل رونمایی نشوند. مونتاژکننده‌ی اصلی آیفون‌های اپل، فاکسکان، می‌گوید توانسته است از بحران کرونا عبور و ظرفیت‌های تولیدی خود را کاملا بازیابی کند؛ اما نباید فراموش کنید موضوع فقط به فاکسکان ختم نمی‌شود و اپل زنجیره‌ی تأمین گسترده‌تری برای ساخت آیفون‌ها دارد.

گزارش‌ها نشان می‌دهند بسیاری از شرکت‌های حاضر در زنجیره‌ی تولید آیفون‌های اپل به‌دلیل تعطیلی‌های اخیر در چین در پی شیوع کرونا، مدت زیادی از تولید قطعات جدید دست نگه‌ داشته‌ و بسیاری از آن‌ها نیز هنوز به ظرفیت تولیدی عادی خود بازنگشته‌اند. افزون‌بر‌این، اپل نگرانی‌هایی بابت تمایل‌نداشتن احتمالی کاربران برای تهیه‌ی آیفون‌های پرچم‌دار دارد؛ زیرا امروزه در تمامی نقاط دنیا، اوضاع اقتصادی روزهای خوشی سپری نمی‌کند و احتمالا کاربران نخواهند پول زیادی صرف تهیه‌ی گوشی هوشمند کنند.

این نخستین‌بار نیست که گلدمن ساکس پیش‌بینی‌های بدبینانه درباره‌ی اپل بیان می‌کند؛ زیرا سال گذشته نیز در گزارشی، مدعی شده بود سردرگمی اپل برای نحوه‌ی محاسبه‌ی درآمد حاصل از بخش «خدمات» ممکن است به از‌دست‌رفتن اعتمادبه‌نفس این شرکت منتهی شود. درواقع، گلدمن ساکس پارسال مدعی شده بود افزایش یک‌باره‌ی ۲۶ درصدی سهام اپل ناشی از نحوه‌ی محاسبه‌ی اشتباه این شرکت از درآمدهای بخش خدمات است؛ موضوعی که سرمایه‌گذاران و تحلیلگران را نیز سردرگم می‌کند.

اپل در آن زمان اعلام کرد موضوع مدنظر گلدمن ساکس مشکل به‌شمار نمی‌آید و بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد این موضوع را نمی‌توان واقعا مشکل دانست. گلدمن ساکس همچنین پیش از همه‌گیری ویروس کرونا، در گزارشی دیگر پیش‌بینی کرده بود احتمال دارد امسال ارزش سهام اپل یک‌سوم کاهش پیدا کند؛ زیرا گلدمن ساکس معتقد بود ارزش سهام کوپرتینویی‌ها بیش‌از‌حد افزایش یافته است و باید برای افتی ناگهانی خودش را آماده کند.

اگر با وجود همکاری تجاری بین اپل و گلدمن ساکس از گزارش‌های تحلیلی این بانک علیه اهالی کوپرتینو متعجب شده‌اید،‌ بهتر است موضوع مهمی را نیز بدانید. شرکت‌های مالی در بین بخش‌های مختلف خودشان تفاوت‌های مهمی قائل می‌شوند و در اصطلاح گفته می‌شود باید تفاوت‌هایی در حد دیوار چین در بین بخش‌های خود قائل شوند. بنابراین، همکاری بانک گلدمن ساکس با اپل نباید بر گزارش‌های تحلیلی تأثیرگذار باشد که این بانک به سرمایه‌گذارانش ارائه می‌دهد. 

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟

منبع 9to5mac
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده