افت ارزش سهام اسلک پس از دلسردی سرمایه‌گذاران از روند رشد آن

افت ارزش سهام اسلک پس از دلسردی سرمایه‌گذاران از روند رشد آن

اسلک پیش‌بینی جدیدی از سال مالی کنونی برای سرمایه‌گذاران ارائه کرد که تاحدودی ناامیدی آن‌‌ها و درنهایت کاهش ارزش سهام را در پی داشت.

اسلک چند روز پیش گزارش درآمد فصل چهارم سال مالی ۲۰۲۰ (فصل منتهی به ۳۱ ژانویه‌ی ۲۰۲۰) را منتشر کرد. نتایج درآمدی شرکت آمار خوبی را ازلحاظ پیشرفت ارائه کردند، اما پس از انتشار آن‌ها، ارزش سهام با کاهش قابل‌توجهی روبه‌رو شد.

در فصل چهارم سال مالی ۲۰۲۰، درآمد اسلک به ۱۸۱/۹ میلیون دلار رسید که رشد ۴۹ درصدی را نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که اسلک به درآمد ۱۷۴/۱۴ میلیون دلاری برسد که عملکرد شرکت، انتظارها را پشت سر گذاشت. درصد سود ناخالص شرکت در دوره‌ی گذشته، ۸۶/۶ درصد بیان شد. به‌علاوه در بخش‌های دیگر به زیان عملیاتی ۹۱.۲ میلیون و درآمد منفی ۸۹/۱ میلیون دلاری اشاره می‌شود. البته در گزارش‌های پایه‌ی تعدیل، آمارهای بهتری ارائه می‌شود. زیان مالی غیر GAAP در این بخش ۲۳/۱ میلیون و زیان خالص به ازای هر سهم، ۰/۰۴ دلار گزارش شد. هنوز مشخص نیست که آیا سرمایه‌گذاران اجازه‌ی ارائه‌ی گزارش‌های آتی مبتنی بر پایه‌ی تعدیل را به اسلک می‌دهند یا باید سبک گزارش‌ها تغییر کند.

باتوجه به آمارهای ارائه‌شده در گزارش اسلک متوجه می‌شویم که شرکت روند خوبی را در فصل پایانی سال مالی ۲۰۲۰ طی کرده است. ازطرفی اخبار بازار نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران باوجود برآورده شدن حدودی انتظارها، روی خوشی به سهام این شرکت نشان نداده‌اند. شاید پیش‌بینی اسلک برای سال مالی کنونی (سال مالی ۲۰۲۱) دلیلی برای کاهش ارزش سهام باشد.

انتظارهای بزرگ

برای درک بهتر دلیل کاهش ارزش سهام اسلک، نگاهی به پیش‌بینی‌های شرکت برای سال مالی ۲۰۲۱ داریم. به‌علاوه انتظارها و تفکرات سرمایه‌گذاران را هم بررسی می‌کنیم. اسلک برای فصل جاری (فصل اول سال مالی ۲۰۲۱) و کل سال پیش‌رو پیش‌بینی زیر را ارائه کرد:

اسلک برای فصل اول سال مالی ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌کند: مجموع درآمد ۱۸۵ تا ۱۸۸ میلیون دلاری که رشد ۳۷ تا ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد و زیان خالص به ازای هر سهم ۰/۰۷ تا ۰/۰۶ دلار.

اسلک برای کل سال مالی ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌کند: مجموع درآمد ۸۴۲ تا ۸۶۲ میلیون دلار که رشد ۳۴ تا ۳۷ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد و زیان خالص به‌ازار هر سهم ۰/۲۱ تا ۰/۱۹ دلار.

اسلک / slack

طبق اطلاعات منتشرشده در Yahoo Finance، سرمایه‌گذاران چنین انتظارهایی از اسلک دارند: درآمد ۱۸۸/۳۷ میلیون دلاری برای فصل اول سال مالی ۲۰۲۱، مجموع درآمد ۸۵۴/۴۵ میلیون دلاری برای کل سال، زیان مالی ۰/۰۷ دلاری به‌ازای هر سهم در فصل اول و ۰/۲۱ دلاری برای کل سال مالی ۲۰۲۱. درنتیجه، پیش‌بینی خود شرکت برای فصل اول، روشن به‌نظر می‌رسد، اما برای کل سال، با پیش‌بینی نه‌چندان خوبی روبه‌رو هستیم. به‌علاوه پیش‌بینی زیان مالی به‌ازای هر سهم نیز بیش‌ازحد به انتظارها نزدیک بوده است.

باوجود تمامی اطلاعات بالا، تنبیه شدن اسلک و کاهش ارزش سهام آن منطقی به‌نظر نمی‌رسد. چرا شرکتی که پیش‌بینی مالی رشد و نزدیک به انتظارهای سرمایه‌گذاران دارد، با کاهش ارزش سهام روبه‌رو می‌شود؟ چون اسلک یک شرکت عادی نیست و بیش از تمامی شرکت‌های حوزه‌ی SaaS ارزش‌گذاری می‌شود. در چنین شرایطی تنها نزدیک شدن به انتظار سرمایه‌گذاران کافی نیست و باید عملکردی بسیار بهتر از آن‌ها را پیش‌بینی کنید. گزارش‌ها هم نشان می‌دهند که اگرچه اسلک در فصل پایانی سال مالی ۲۰۲۰، موفق به عبور از پیش‌بینی‌ها شد، برای سال مالی کنونی و فصل‌های پیش‌رو، امید زیادی به پیشرفت بیشتر ندارد.

در شرایط کنونی که شرکتی همچون Zoom، افزایش تعداد کاربر و احتمالا درآمد را گزارش می‌کند، آمار متوسط اسلک آن‌چنان امیدوارکننده نیست. به‌هرحال باید منتظر روزها و ماه‌های آتی و عملکرد اسلک در جذب کاربر و درآمدزایی باشیم تا شاید نظر سرمایه‌گذاران مجددا به سهام این شرکت جلب شود.

منبع techcrunch
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده